ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Poprawa wyników Grupy PHN w trzecim kwartale

wykres


W trzecim kwartale 2020 r. Polski Holding Nieruchomości pomimo turbulencji rynkowych spowodowanych przez pandemię koronawirusa odnotował poprawę wyników finansowym zarówno na poziomie zysku netto jak i operacyjnym. W tym czasie zysk netto Grupy Kapitałowej PHN wyniósł 10,8 mln PLN.


W trzecim kwartale skorygowana EBITDA Grupy PHN wyniosła 22,7 mln PLN, przychody z najmu wyniosły 47,8 mln PLN wobec 45,5 mln PLN w analogicznym okresie roku poprzedniego, a zysk z najmu wyniósł 25,5 mln PLN. W trzecim kwartale Grupa PHN osiągnęła zysk z działalności deweloperskiej, który wyniósł 4,4 mln PLN.


Pomimo zawirowań na rynku Grupa PHN konsekwentnie realizuje swoje cele biznesowe, prowadząc zdywersyfikowaną działalność w sektorze nieruchomości mieszkaniowych, komercyjnych i logistycznych. Grupa utrzymuje dyscyplinę kosztową, niski poziom zadłużenia oraz zbilansowany portfel biznesowy.


- Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego spowodowanego trwającą pandemią udało się nam poprawić nasze wyniki finansowe. To ważny sygnał dla inwestorów. Pokazuje, że spółka jest na dobrej drodze, żeby w kolejnych kwartałach pokazywać pozytywne wyniki finansowe i jest odporna na pogorszenie sytuacji rynkowej – powiedział Marcin Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości.


- Wyniki trzeciego kwartału to także potwierdzenie słuszności strategii zakładającej dywersyfikację działalności i równoległe rozwijanie takich segmentów jak budownictwo komercyjne, mieszkaniowe a także logistyczne. Uważnie obserwujemy sytuację na rynku nieruchomości i jesteśmy gotowi do dalszych inwestycji – dodał Marcin Mazurek.


Celem strategicznym Grupy PHN pozostaje zwiększanie wartości spółki i dalsza poprawa efektywności. Spółka zaktualizowała ustanowiony w ubiegłym roku program emisji obligacji o łącznej wartości do 1 mld PLN. W zależności od warunków rynkowych w czwartym kwartale tego roku spółka może rozważyć emisję kolejnej transzy obligacji.


W pierwszych dziewięciu miesiącach roku Grupa PHN rozwijała inwestycje w segmencie budownictwa biurowego. Zgodnie z planem prowadzone są prace na budowie flagowej inwestycji – kompleksu biurowo-handlowego SKYSAWA w centrum Warszawy. Pierwszy budynek kompleksu osiągnął swoją docelową wysokość, a pod koniec września zakończona została budowa żelbetowej konstrukcji budynku A. Zgodnie z harmonogramem kontynuowane są także prace przy rozpoczętej w tym roku budowie biurowca klasy A w Warszawie – INTRACO Prime. Ośmiokondygnacyjny budynek z trzypoziomowym parkingiem podziemnym dostarczy około 13 tys. mkw. powierzchni najmu. Do realizowanych przez PHN inwestycji w tym segmencie dołączy także kolejny budynek biurowy klasy A przy al. Prymasa Tysiąclecia.


Dla Grupy coraz bardziej istotny staje się segment mieszkaniowy. W trzecim kwartale PHN wybrał generalnego wykonawcę osiedla przy ul. Kusocińskiego w Łodzi – firmę Unibep. Niebawem rozpocznie się także realizacja innych projektów mieszkaniowych – na warszawskiej Białołęce i w Bydgoszczy. W tym roku Spółka zakończyła także sprzedaż wszystkich mieszkań drugiego już etapu osiedla VIS À VIS WOLA w Warszawie, a także mieszkań w kompleksie apartamentów Yacht Park w Gdyni.


W segmencie budownictwa logistycznego Grupa PHN podpisała w lipcu br. umowę kupna pozostałych 50 proc. udziałów w dwóch spółkach realizujących inwestycję parku magazynowego Hillwood & PHN Pruszków w podwarszawskim Parzniewie. Po zamknięciu transakcji, PHN posiada 100 proc. udziałów w obu spółkach. Inwestycja Hillwood & PHN Pruszków obejmuje 4 budynki magazynowe o łącznej powierzchni ok. 50,6 tys. mkw. Natomiast w ramach projektu joint-venture realizowanego we współpracy z Hillwood w Świebodzinie, Grupa PHN w październiku br. sprzedała 50% posiadanych przez siebie udziałów i ze względu na lokalizację inwestycji wyszła z projektu.


Oprócz działalności czysto biznesowej PHN angażuje się także w sprawy ważne społecznie. Wspierając walkę z epidemią, spółka przekazała Fundacji Hotele dla Medyków darowiznę w wysokości 1 mln PLN, dzięki czemu możliwe było sfinansowanie pobytu personelu medycznego w hotelach oraz osób objętych kwarantanną. Fundacja przekazała także darowiznę na rzecz szpitala MSWiA w Szczecinie, która zostanie przeznaczona na sfinansowanie aparatury medycznej niezbędnej przy leczeniu osób zarażonych koronawirusem. Jednocześnie, spółka z grupy PHN – Chemobudowa Kraków – wznosi szpital tymczasowy w Krakowie. Już na początku grudnia do dyspozycji pacjentów będzie dostępne 375 łóżek wyposażonych w instalacje tlenową i 20 respiratorów. PHN przekazał także listę nieruchomości, które należą do spółki i nie są obecnie użytkowane, a które mogą być przeznaczone na cele związane w walce z pandemią, takie jak izolatoria, szpitale czy miejsca odpoczynku dla personelu medycznego.


Źródło: Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości

19.10.2020


Tagi: deweloper, nieruchomości komercyjne, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

PlanRadar wchodzi na polski rynek. Aplikacja pozwala na zdalne, a jednocześnie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...