ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Zamknięcie galerii handlowych obniżyło sprzedaż detaliczną w listopadzie

wykres


Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła w listopadzie o 5,3% r/r. Oczekiwania rynkowe były znacznie bardziej pesymistyczne (nasza prognoza: -7,4% r/r, konsensus rynkowy: -7,8% r/r).


wykres


Taki wynik sprzedaży przekłada się na spadek jej wolumenu o 0,6% m/m po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych. Po listopadzie perspektywa powrotu sprzedaży do trendów sprzed pandemii oddaliła się i sprzedaż detaliczna była w ostatnim miesiącu o 4,7% niższa niż w lutym b.r. i o 8,3% niższa niż wyniosłaby, gdyby trendy sprzed lutego b.r. były kontynuowane. Warto podkreślić, że rozjazd ścieżek sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej zdecydowanie rozszerzył się w listopadzie – ta druga przekroczyła już nawet poziomy wskazywane przez trend.


wykres


Pomimo dynamicznego odbicia pod koniec miesiąca, zamknięcie części sklepów w galeriach handlowych na okres prawie trzech tygodni przełożyło się negatywnie na sprzedaż detaliczną, przede wszystkim w kategorii „tekstylia, odzież i obuwie” (-21,9% r/r). Obniżona mobilność gospodarstw domowych przedłużyła trend spadkowy w sprzedaży paliw (-14,7% r/r). Mocny spadek zanotowała również sprzedaż samochodów (-9,6% r/r). Straty zostały trochę odrobione przez znacznie wyższą niż w ubiegłym roku sprzedaż podczas Black Friday z końcówki miesiąca, co widać w zaskakująco niskim spadku sprzedaży w kategorii „meble, RTV i AGD” (-0,6% r/r).


wykres


Nasze wewnętrzne dane dotyczące transakcji kartowych oraz indeks aktywności PekaoTracker wskazują na utrzymywanie się, zapoczątkowanego z końcem listopada, wzmożonej przedświątecznej aktywności zakupowej. Być może jest to spowodowane wygenerowanymi oszczędnościami w ciągu pandemicznego roku, które teraz chętnie wydawane są w ramach rekompensaty na święta. Szczególnie, że ten skok wydatków kartowych zauważamy w sprzedaży odzieży, mebli, sprzętu RTV i AGD oraz prasy i książek. Wygładzi to w dużej skali straty na sprzedaży wyrządzone przez listopadowe restrykcje na handel. W naszej opinii, w świetle danych z gospodarki realnej za listopad spadek PKB w IV kwartale wyniesie ok. 3% (z potencjałem do jeszcze płytszego spadku), z wiodącą rolą konsumpcji i tylko niewielkim wyhamowaniem popytu zewnętrznego.


Źródło: Bank Pekao S.A.

21.12.2020


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna, galerie handlowe


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Pandemia koronawirusa gwałtownie przyspieszyła rozwój rynku aplikacji skierowanych...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...