ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rok 2020 w Grupie Murapol: mocne wyniki sprzedaży i przekazań

wykres


W minionym roku Grupa Murapol podpisała 2 720 umów deweloperskich i przedwstępnych, wobec 2 868 rok wcześniej. W analizowanym okresie deweloper przekazał klientom klucze do 2 922 mieszkań wobec 3 124 oddanych w 2019 r. W minionym roku Grupa Murapol rozpoczęła oferowanie lokali mieszkalnych w dwóch nowych miastach: Bydgoszczy i Sosnowcu, rozbudowując mapę ogólnopolskiej działalności deweloperskiej.


Sprzedaż

W okresie od stycznia do grudnia 2020 roku Grupa Murapol podpisała 2 720 umów deweloperskich i przedwstępnych, w tym 639 w IV kwartale. Wypracowany w całym minionym roku poziom sprzedaży różni się od odnotowanego w 2019 roku o 5,2 proc. Najwyższą sprzedaż zanotowano w Krakowie i Wieliczce, gdzie nabywców znalazło ponad pół tysiąca lokali mieszkalnych, a także w Katowicach, w których podpisano 458 umów deweloperskich. Wśród aglomeracji ze znaczącym wynikiem znalazły się także: Łódź - 340 mieszkań, Poznań - 303 oraz Trójmiasto – 234 lokale. W Warszawie deweloper sprzedał 189 mieszkań i apartamentów inwestycyjnych, we Wrocławiu i Tychach odpowiednio 186 i 133 mieszkania. Po ponad 100 umów zostało zawartych w Gliwicach i Mikołowie.


Przekazania

W minionym roku Murapol przekazał klucze do 2 922 lokali mieszkalnych, tj. 6,5 proc. mniej r/r. 442 spośród nich trafiło do rąk właścicieli w ostatnim kwartale minionego roku. Najwięcej mieszkań w 2020 roku zostało wydanych klientom w Katowicach – 667, Warszawie – 537, Łodzi – 357, Krakowie i Wieliczce – 275 oraz we Wrocławiu – 246. Ponadto klucze do swoich lokali odebrało 199 klientów w Trójmieście, 189 w Tychach, 158 w Toruniu i 154 w Gliwicach.


Wprowadzenie do oferty

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Grupa Murapol rozpoczęła oferowanie 1 843 nowych mieszkań w 10 miastach, w tym w Bydgoszczy i Sosnowcu – nowych lokalizacjach na mapie działalności. Aktualnie Grupa jest obecna w 17 miastach - są to zarówno aglomeracje, jak i mniejsze lokalizacje z potencjałem do prowadzenia działalności deweloperskiej.


Liczba mieszkań w budowie

Na koniec 2020 roku portfel projektów w realizacji obejmował 4 579 lokali o łącznej powierzchni użytkowej sięgającej blisko 200 tys. mkw., powstających w 43 budynkach wznoszonych w ramach 17 inwestycji na terenie 12 miast. Najwięcej nowych mieszkań buduje się w Krakowie i Wieliczce - 955 oraz Warszawie – 699 lokali mieszkalnych i apartamentów inwestycyjnych. W Poznaniu i Łodzi wznoszonych jest odpowiednio 632 i 580 mieszkań. Znaczący udział w portfelu projektów w budowie mają również inwestycje realizowane we Wrocławiu, gdzie powstaje 447 lokali mieszkalnych, Gdyni - 444 oraz Katowicach - 279.


Bank ziemi

Na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa Murapol dysponowała aktywnym bankiem ziemi o wartości blisko 638 mln zł, pod budowę ponad 18,8 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 815,8 tys. mkw. Nieruchomości o wartości ponad 247,6 mln zł netto stanowią własność Grupy oraz posiadają decyzje o pozwoleniu na budowę ponad 9,1 tys. mieszkań o łącznym PUM blisko 377 tys. mkw. Pozostała część aktywnego banku ziemi to tereny inwestycyjne objęte warunkowymi umowami przedwstępnymi, na których powstaną projekty nieruchomościowe, będące obecnie w toku postępowań pozwoleniodawczych, a zakładające budowę blisko 9,7 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 438,9 tys. mkw. Wartość zakontraktowanych tak nieruchomości wynosi ponad 390 mln zł.


- Za nami rok pełen niepewności i turbulencji, praktycznie we wszelkich aspektach życia gospodarczego i społecznego. Mimo nadzwyczajnych okoliczności, w jakich przyszło nam funkcjonować w obliczu globalnej pandemii, roczne wyniki sprzedaży i przekazań w Grupie tylko nieznacznie odbiegają od poziomów wypracowanych w 2019 roku, co oceniamy pozytywnie – zauważa Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA – Zaś wypracowany w ostatnich latach model biznesowy, oparty na geograficznym zróżnicowaniu portfela inwestycyjnego zdecydowanie się sprawdził. Ponadto, nasza struktura sprzedaży pokazuje, że dobrze skrojona oferta odpowiadająca na potrzeby mieszkańców w poszczególnych lokalizacjach broni się nawet w trudnych czasach. Aktualnie działamy aż w 17 miastach na terenie całej Polski - zarówno na największych, jak i lokalnych rynkach - oferując mieszkania w najbardziej szerokim i chłonnym segmencie, wpisując się w oczekiwania Polaków – zarówno tych szukających mieszkań dla siebie, jak i w celach inwestycyjnych. Rekordowo niski poziom stóp procentowych oraz wysokie ryzyko utraty wartości pieniądza w czasie, czynią nieruchomości doskonałą lokatą, co niewątpliwie będzie czynnikiem stymulującym nasz rozwój w najbliższej przyszłości. Jestem przekonany, że przed nami dobre perspektywy i realne możliwości utrzymania solidnego tempa rozwoju w 2021 i kolejnych latach – dodaje.


W ciągu blisko 20 lat działalności Grupa Murapol zrealizowała 66 wieloetapowych inwestycji nieruchomościowych, w których powstały 302 budynki z 17,6 tys. lokali zamieszkałych przez blisko 53 tys. osób.


Źródło: Grupa Murapol

11.01.2021


Tagi: deweloper, mieszkania, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która w nowej siedzibie...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA PLAN RADAR

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...