ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rezydencja Plac Kaszubski w Gdyni

wykres


Plac Kaszubski – jeden z ważniejszych punktów w śródmiejskiej tkance Gdyni – po wielu latach doczeka się domknięcia swej zabudowy. U zbiegu ulic Jana z Kolna oraz Placu Kaszubskiego rozpocznie się niebawem budowa kameralnego budynku mieszkalnego, który swoim charakterem nawiązywać będzie do międzywojennej architektury miasta. Rezydencję Plac Kaszubski zaprojektowało wywodzące się z Gdyni biuro architektoniczne Arch-Deco, znane z nawiązań do tradycji modernistycznych. Inwestorem jest warszawski deweloper Yareal.


Są w Polsce takie ulice, których nazwy znane są niemal wszystkim, a ich popularność nie jest przypadkowa. Jest Nowy Świat w Warszawie, Floriańska w Krakowie, Piotrkowska w Łodzi. I jest gdyńska ulica Świętojańska, ucieleśnienie sukcesu nowoczesnego, nadmorskiego miasta. Układ urbanistycznego śródmieścia Gdyni, którego osią jest ta słynna ulica, ma status Pomnika Historii – najwyższego polskiego wyróżnienia nadawanego najważniejszym zabytkom w kraju. Jego częścią jest również Plac Kaszubski, gdzie swój bieg zaczyna ulica Świętojańska. To właśnie tam powstaje niewielki, bo mieszczący 38 mieszkań, apartamentowiec – Rezydencja Plac Kaszubski.


– Rejon Placu Kaszubskiego to miejsce o ogromnym znaczeniu dla tożsamości miasta – mówi Michał Baryżewski, współzałożyciel pracowni Arch-Deco. – To tu, w początkach powstawania Gdyni, biło jej serce. Rezydencja Plac Kaszubski sąsiadować będzie bezpośrednio z elegancko odnowionym i zagospodarowanym placem z fontanną, a także z historycznymi budynkami z okresu XX-lecia międzywojennego. Wraz z inwestorem od początku wiedzieliśmy, że wygląd powstającej kamienicy jest niemal „skazany” na odniesienia do gdyńskiego modernizmu – dodaje.


Modernistyczna architektura śródmieścia Gdyni jest refrenem, który można z łatwością odczytać zarówno w wyglądzie i kształcie bryły, jak i w jej wnętrzu. Spoglądając na fasadę tego siedmiokondygnacyjnego budynku, na pierwszy plan wysuwa się narożny wykusz z charakterystycznym zaobleniem. Zastosowano w nim duże tafle giętego szkła, dzięki czemu w modernistyczny charakter wprowadzono współczesne rozwiązania przeszkleń. Jak na „Białe Miasto” przystało, budynek utrzymano w jasnej kolorystyce. Do wykończenia elewacji od strony Placu Kaszubskiego użyte zostaną spieki kwarcowe, jeszcze bardziej podkreślające prestiżową rangę placu.


Elegancka powściągliwość, którą za cel obrali architekci z biura Arch-Deco w swoim projekcie, widoczna jest również w wyglądzie fasady od strony ulicy Jana z Kolna, gdzie znajdzie się wejście główne do budynku. Przybiera ona tam nieco bardziej surową formę, która ujawnia się w prostych, geometrycznych podziałach bryły. Oko przykuwają też pasy szerokich balkonów wykończonych oszczędnymi w formie, stalowymi balustradami w kolorze antracytu. Wycofanie najwyższej kondygnacji względem elewacji nadało jej lekkości i umożliwiło powstanie obszernych tarasów (do 68 m2) przynależących do największych i najwyżej ulokowanych apartamentów.


Części wspólne, jak wejście do budynku, klatki schodowe, strefy wind czy korytarze, również cechuje wysoki standard i dbałość o detal. Reprezentacyjny charakter strefy wejścia przełamują nieco drewniane elementy użyte w dalszych częściach wspólnych budynku.


– Wprowadziliśmy do wnętrz m.in. wielkoformatowe spieki elewacyjne i zastosowaliśmy duże podziały, charakterystyczne dla fasady budynku – mówi Paweł Kwiecień, architekt odpowiedzialny za tę sferę projektu. – Chcieliśmy, aby dzięki temu wnętrza stały się niejako kontynuacją wyglądu bryły. Utrzymanie skojarzeń z elegancją gdyńskiego modernizmu staraliśmy się osiągnąć m.in. poprzez odpowiedni dobór elementów wyposażenia, nawiązujących do niego stylistyką i materiałem, czy zastosowanie charakterystycznych wyoblonych narożników w lobby czy na korytarzach. Jednocześnie chodziło nam o wytworzenie ciepłego, domowego nastroju. To założenie spełniliśmy stosując drewno na portalach windowych i drzwiowych, tapety nadające miękkości ścianom, ciepłe kolory i naturalne oświetlenie – tłumaczy architekt.


Pod względem funkcjonalnym budynek podzielony został na trzy strefy. W parterze, w podcieniu nadwieszenia, mieścić się będą cztery lokale usługowe, dostępne bezpośrednio z placu oraz ulicy. Na piętrach 1-5 zaprojektowano mieszkania o rożnej wielkości, z których każde wyposażone będzie w balkon, taras lub loggię. Na ostatniej kondygnacji znajdą się najbardziej komfortowe apartamenty o metrażach od 100 do ponad 160 m2 z dużymi tarasami. Ponadprzeciętna wysokość wszystkich mieszkań, sięgająca 3 metrów, oraz duże okna zamontowane na poziomie podłogi nadadzą wnętrzom przestronności, doświetlą je i podkreślą walory widokowe lokalizacji.


W dostępnym tylko dla mieszkańców podwórku zlokalizowanym na tyłach budynku powstanie zielone patio z placem zabaw oraz ukrytym wjazdem do garażu podziemnego. Łączna powierzchnia użytkowa lokali w Rezydencji Plac Kaszubski to około 3300 m2. Budynek, powstający w odległości 5-minutowego spaceru od Skweru Kościuszki czy plaży miejskiej, to pierwsza realizacja warszawskiego dewelopera Yareal w Gdyni.


Źródło: Arch-Deco

26.01.2021


Tagi: inwestycja mieszkaniowa, Rezydencja Plac Kaszubski, Gdynia


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...