ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rekordowa nowa podaż w Katowicach

wykres


Według raportu „Office Occupier: Rynek biurowy w Katowicach” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji w 2020 roku wyniósł prawie 65.000 mkw. i był niższy o 23% od wyniku odnotowanego rok wcześniej. Stanowił on jednak aż 134,6% średniej rocznej z lat 2015-2019. Wśród typów transakcji w ubiegłym roku dominowały nowe umowy (69%), następnie renegocjacje (17%) i ekspansje (14%). Rok 2020 był rekordowy dla Katowic pod względem nowej podaży. Zasoby powierzchni biurowej tego miasta powiększyły się aż o 61.000 mkw., a ponad 160.000 mkw. pozostaje obecnie w budowie.


- Katowicki rynek biurowy jest nadal jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków regionalnych w Polsce. Pandemia nie wstrzymała decyzji o realizacji nowych projektów biurowych, a kilka z nich zostało jedynie przesuniętych w czasie. W 2020 roku do użytkowania oddano ponad 61 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej, a największe ukończone inwestycje, czyli Face2Face Business Campus, a także DL Piano, udało się w dużej mierze skomercjalizować. Rok 2020 upłynął również pod znakiem pracy w trybie home office i wprowadzenia hybrydowego modelu pracy. Czas jednak pokazał, że biura są potrzebne firmom. W związku z tym najemcy nie rezygnują z powierzchni biurowej, lecz stawiają na elastyczne podejście do czasu trwania umowy najmu – mówi Elżbieta Golik, Starszy Doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska.


Całkowity wolumen transakcji w 2020 roku wyniósł prawie 65.000 mkw. i był niższy o 23% od wyniku odnotowanego rok wcześniej. W ubiegłym roku dominowały nowe umowy (69%), następnie renegocjacje (17%) i ekspansje (14%). W samym czwartym kwartale najemcy podpisali umowy na 30.900 mkw. Wśród typów transakcji w tym okresie dominowały nowe umowy (68%), a renegocjacje i ekspansje stanowiły odpowiednio 21% i 11%.


Do największych umów najmu powierzchni biurowej w 2020 r. zaliczamy: umowę przednajmu 16.600 mkw. w biurowcu Global Office Park A2 (wieża) przez ING Tech Poland oraz dwie umowy przednajmu w kompleksie Face2Face Business Campus przez firmę Capgemini (11.000 mkw.) i firmę Honeywell (3.700 mkw.).


Na koniec 2020 roku rynek biurowy w Katowicach dysponował ok. 589.700 mkw. nowoczesnej powierzchni. W ciągu roku jego zasoby powiększyły się aż o 12%, a ich średnioroczne tempo wzrostu w ostatnich 5 latach było na bardzo podobnym poziomie wynoszącym 11%. Czwarty kwartał był najbardziej udany pod względem nowej podaży w 2020 roku. Na katowickim rynku oddano do użytku 30.200 mkw. w ramach 2 budynków: Face2Face B (26.200 mkw., Echo Investment) oraz Global Office Park C (4.000 mkw., Cavatina).


- Rok 2020 był rekordowy dla Katowic pod względem nowej podaży. Zasoby powierzchni biurowej tego miasta powiększyły się aż o 61.000 mkw., a ponad 160.000 mkw. pozostaje obecnie w budowie. Oznacza to, że na katowickim rynku możliwe jest wystąpienie czasowej nadpodaży – mówi Iga Kraśniewska, Research Manager w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.


Wskaźnik pustostanów w stolicy Górnego Śląska ukształtował się na koniec czwartego kwartału na poziomie 9,2%, a więc wzrósł o 3,6 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku oraz o 2,2 p.p. względem trzeciego kwartału 2020 roku.


Na skutek bardzo wysokiej nowej podaży, której kulminacja przypadła na ostatni kwartał, absorpcja w 2020 roku wyniosła łącznie ponad 37.000 mkw. i była wyższa o 43% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.


Czynsze wywoławcze w nowoczesnych biurowcach w Katowicach utrzymują się na poziomie od 9 EUR/mkw./mc do 15 EUR/mkw./mc (w centrum miasta).


Źródło: Cresa Polska

17.02.2021


Tagi: katowicki rynek biurowy, centrum biznesowe


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Zadanie, które Galderma Polska powierzyła firmie Kinnarps dotyczyło zaprojektowania...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA