ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Pandemia przyspieszy inwestycje w inteligentne budynki

wykres


Efektywność energetyczna i dostosowanie budynków do nowych wymogów sanitarnych - to według raportu Siemens Financial Services najważniejsze czynniki, które wpłyną na rozwój inteligentnego budownictwa w najbliższych latach. Pandemia COVID-19 wymusza wdrażanie nowych restrykcji sanitarnych. Zmiana modelu na pracę zdalną, zmienia również rynek najmu powierzchni komercyjnych.


Właściciele i zarządcy budynków komercyjnych oraz biurowych stają przed nie lada wyzwaniem, któremu mogą sprostać dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym. Szacuje się, że do 2040 r. w Polsce potrzebne są inwestycje rzędu 13,4 mld PLN , aby duże budynki prywatne i publiczne, spełniały najwyższe międzynarodowe standardy oraz wymagania stawiane przez klientów. Jest to związane przede wszystkim z koniecznością podniesienia efektywności energetycznej budynków, bezpieczeństwem sanitarnym, a także zmianą modelu pracy w biurach.


Koronawirus zmotywuje do inwestycji w inteligentne budynki

Epidemia koronawirusa sprawiła, że uczestnicy międzynarodowej gospodarki zostali zmuszeni do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami. Świat biznesu doznał pewnej rewolucji, z której niektórzy wyjdą zwycięsko, lecz spora część będzie musiała walczyć o utrzymanie się na rynku. Zmiany dotknęły również rynek nieruchomości komercyjnych czy budynków przemysłowych. Nowe obostrzenia sanitarne sprawiły, że zarówno duże powierzchnie prywatne, jak i publiczne, muszą zostać dostosowane do zaostrzonych wymogów formalnych, obaw użytkowników oraz bardziej elastycznego modelu biznesowego.


Receptą na nowe wymagania w branży nieruchomości są inteligentne budynki. Nowoczesne budownictwo, dzięki współczesnym technologiom, pozwala wdrażać zasady reżimu sanitarnego i dostosować przestrzeń pracy tak, aby zapewniała komfort i bezpieczeństwo. Zastosowanie najnowszej technologii detektorów, Internetu rzeczy (IoT) i analizy danych, sprawia, że budynki mogą być m.in. bezdotykowe. Korzystanie z przestrzeni wspólnych czy toalet jest możliwe bez konieczności dotykania przycisków. Czujniki świateł i temperatury oraz inteligentna wentylacja i ogrzewanie umożliwiają dostosowywanie warunków w danej przestrzeni do oczekiwań osób, które w niej przebywają.


Z kolei wykorzystanie technologii opartych na chmurze, pozwoli na pracę wielu użytkowników z jednego stanowiska pracy, poprzez rezerwację planowanej obecności w biurze. Wpłynie na to prawdopodobnie wzrost popularność modelu pracy hybrydowej, łączącej wykonywanie obowiązków służbowych zarówno w domu, jaki i w biurze. Rośnie także znaczenie odpowiedniej infrastruktury, m.in. do ładowania samochodów elektrycznych, które wzmacniają obszar elektromobilności.


Inwestycje w inteligentne budynki są ważne również dla sektora przemysłowego, ponieważ nie tylko znacząco poprawiają efektywność energetyczną, ale także pomagają zachować ciągłość produkcji. W trakcie pandemii wiele przedsiębiorstw borykało się z problemami kadrowymi, gdy np. część pracowników musiała odbyć kwarantannę. Nowe technologię pozwalają zwiększać bezpieczeństwo sanitarne w budynkach przemysłowo-produkcyjnych i znacząco ograniczyć tego typu sytuację.


Inteligentne budownictwo to także korzyści finansowe dla właścicieli i zarządców. Pandemia napędza poszukiwanie oszczędności w użytkowaniu budynków, zwłaszcza dzięki poprawie efektywności energetycznej. W sytuacji, gdy większość firm stara się w większym stopniu myśleć o ograniczaniu wydatków, niższe koszty utrzymania nieruchomości są bardzo istotne dla gospodarowania budżetem. Dodatkowo, inteligentne rozwiązania w wymierny sposób zwiększają wartość aktywów. Budynki, w których nie zostaną wdrożone nowoczesne technologie, szybko staną się przestarzałe i stracą na wartości.


– Sposób użytkowania budynków zmienił się znacząco w różnych sektorach w ciągu ostatniego roku – mówi Tomasz Kukulski, Prezes Zarządu Siemens Financial Services w Polsce. - Właściciele i zarządcy nieruchomości muszą zainwestować już teraz, aby budynki mogły być bezpieczne i dostosowane do użytkowników. Ważne jest rozważenie, w jaki sposób za pomocą finansowania smart i wykorzystania inteligentnych technologii mogą oni zoptymalizować koszty operacyjne swoich aktywów w długoterminowej perspektywie – dodaje.


Czekają nas miliardowe inwestycje

Obecnie tylko 17 proc. firm na świecie wdraża w swoich budynkach inteligentne rozwiązania. Jednocześnie 22 proc. badanych deklaruje, że zamierza zwiększyć budżet na unowocześnianie nieruchomości w ciągu najbliższych 3 lat.


– Inteligentne rozwiązania są już pewnym standardem np. w nowych biurowcach, które coraz liczniej powstają w największych miastach w Polsce. Z raportu Siemens Financial Services wynika jednak, że ten sektor, razem z budynkami edukacyjnymi, nadal wymaga w naszym kraju znacznych nakładów inwestycyjnych w ciągu najbliższych 20 lat. Budownictwo smart postrzegane do tej pory jako przyszłość, w efekcie pandemii koronawirusa może stać się teraz czymś naturalnym. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na dostosowanie dużych przestrzeni w budynkach do rosnących oczekiwań użytkowników i zaostrzonych restrykcji sanitarnych – mówi Marek Trejda, Koordynator ds. Finansowania Branży Przemysłowej i Energetycznej w Siemens Financial Services w Polsce.


Siemens Financial Services w raporcie „Smart buildings: driving value in the “new normal” oszacował potencjalne koszty transformacji budynków w 14 krajach na świecie, w tym w Polsce. Aby nieruchomości spełniały najwyższe międzynarodowe normy (Global Alliance for Buildings and Construction 2020-2040), do 2040 r. w naszym kraju powinno przeznaczyć się ok. 13,4 mld PLN na transformację technologiczną budynków prywatnych i publicznych.


- Renowacja budynków publicznych, komercyjnych i przemysłowych jest częścią transformacji energetycznej kraju, ale również istotnym zamierzeniem Unii Europejskiej, opisanym w strategii o nazwie Renovation Wave. Dużą rolę odegrają tu projekty z gwarancją uzyskania efektu (energy performance contract lub energy saving contract), które nieodzownie wymagają zapewnienia finansowania realizacji przez firmę ESCO, umożliwiającego ratalną, wieloletnią spłatę kosztu projektu z oszczędności energetycznych. Szeroki udział instytucji finansowych, dysponujących elastycznymi, nowoczesnymi modelami finansowania oraz rozumiejących specyficzny charakter tych przedsięwzięć i współpracy z firmami ESCO jest kluczem do sukcesu programu Renovation Wave – mówi Marek Tobiacelli, Dyrektor ds. Sprzedaży w Siemens sp. z o.o. Smart Infrastructure.


Finansowanie inwestycji w inteligentne budownictwo

– Kompleksowe inwestycje w technologiczną transformację budynków mogą być realizowane w nowoczesnych modelach biznesowych. Przykładem może być efektywność energetyczna budynków, jako usługa stanowiąca alternatywę do tradycyjnych modeli inwestycyjnych, szczególnie w obiektach komercyjnych i przemysłowych, czy też migracja systemów budynkowych klasy BMS (Building Management System) jako usługa – atrakcyjna forma modernizacji, również dla budynków biurowych. Taka strategia pozwala dokładniej oszacować skalę inwestycji i oszczędności, co jest niezbędne przy długoterminowym planowaniu biznesu. Koszty utrzymania dużych nieruchomości to wyzwanie dla właścicieli i zarządców, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Odpowiednie modele biznesowe z elementami finansowania smart powinny pomagać angażować środki na przyszły rozwój, przy zachowaniu stabilności w wymagającym czasie gospodarczych restrykcji związanych z epidemią – mówi Tomasz Kukulski z Siemens Financial Services.


Finansowanie inwestycji w inteligentne budynki powinno odbyć się jak najszybciej i w krótkim czasie, ale nie musi wiązać się z zabezpieczeniem dużego budżetu inwestycyjnego przez właściciela. Firmy z niższym budżetem mogą realizować takie projekty w sposób pozwalający zachować płynność finansową, w tym używając sugerowanego przez dyrektywę EPBD modelu ESCO (gwarantowana spłata inwestycji z gwarantowanych efektów energetycznych, wynikających z modernizacji i zarządzania).


Źródło: Siemens Financial Services

06.04.2021


Tagi: inteligentne budynki


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...