ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Rekordowy rok Grupy Kapitałowej Archicom S.A.: 670 mln przychodów i 135 mln zysku netto w 2020 r.

wykres


Przychody Grupy wzrosły o 31,8 % r/r, marża brutto ze sprzedaży wyniosła 30,4% a zysk netto wyższy o 38,2% r/r 1.549 lokali przekazanych aktami notarialnymi, 1.219 lokali sprzedanych. Archicom osiągnął około15% udziału w sprzedaży na rynku wrocławskim.


– Rok 2020 był wyjątkowy i wymagający. Po raz kolejny w obliczu wyzwań rynkowych Archicom doskonale sobie poradził, działając w oparciu o sprawdzone fundamenty biznesowe, a także zachowując elastyczność w reagowaniu na potrzeby klientów, partnerów i pracowników. W tym roku przypada jubileuszowy 35 rok działalności naszej firmy, od małego studia projektowego doszliśmy do momentu, w którym łączymy siły z wiodącym w Polsce deweloperem Grupą Echo Investment S.A. To kolejny krok milowy w rozwoju spółki, a z mojej osobistej perspektywy podsumowanie jednego z ważniejszych zawodowo etapów w życiu – mówi Dorota Jarodzka-Śródka – prezes Archicom SA.


Grupa Archicom osiągnęła w 2020 r. rekordowe 669,9 mln zł przychodów, wobec 508,2 mln zł wypracowanych w 2019 r., utrzymując marże ze sprzedaży na wysokim, ponad 30% poziomie przy dwucyfrowym wzroście wolumenu przekazanych lokali (ponad 12% r/r). W ofercie Grupy na koniec grudnia znajdowało się 1.630 lokali, z czego ponad 1.300 we Wrocławiu, w inwestycjach o bardzo atrakcyjnych i zdywersyfikowanych lokalizacjach, oferujących zróżnicowaną propozycję dla klientów.


- Potwierdzeniem słuszności przyjętych przez nas założeń strategicznych jest między innymi rosnące zainteresowanie klientów ofertą Archicomu. Skupiamy się cały czas na doskonaleniu produktów, budując kulturę organizacyjną zorientowaną na klienta, nie tracąc jednocześnie z oczu wskaźników finansowych zapewniających nam stabilność i możliwość rozwoju. Pobiliśmy wiele własnych rekordów, jednakże nasze wskazania są jeszcze bardziej atrakcyjne na tle całej branży. Zrealizowane 135 mln PLN zysku netto przy wzroście o 38% to rezultat największej historycznie ilości przekazań aktami notarialnymi 1.549 szt. oraz zakończonej sukcesem komercjalizacji i częściowej sprzedaży kompleksu City Forum – komentuje Tomasz Ślęzak, członek zarządu Archicom.


Grupa Archicom pozostaje liderem we Wrocławiu pod względem liczby sprzedanych mieszkań, a jej udział w rynku wzrósł do szacunkowych 15%. Osiągnięty w 2020 roku wynik 1.219 lokali jest wysokim wynikiem zważywszy na to, że w pierwszym kwartale pandemii, sprzedaż drastycznie wyhamowała, a odbudowa popytu następowała powoli. W 2020 roku ofertę Grupy wzbogaciło ponad 760 nowych mieszkań w 7 inwestycjach, w tym we Wrocławiu nowy projekt Sady nad Zieloną oraz kontynuacje projektów Olimpii Port, Plantów Racławickich i Awipolis oraz w Gdyni – Gardenia i Oxyvia, a w Łodzi II etap Poleskich Ogrodów.


Bank gruntów Spółki zabezpiecza realizację ponad 6.700 lokali, z czego 3.700 we Wrocławiu.


– Nasze wyniki są rekordowe na tle rezultatów poprzednich lat oraz plasują nas wysoko w kontekście konkurencji. Konsekwentnie trzymamy się przyjętej strategii zapewniającej nam stabilne i zróżnicowane źródła finansowania, ostrożne podejście do zaciągania długów połączone z powściągliwością w sferze kosztowej – mówi Artur Więznowski, członek zarządu ds. finansowych. Nie mamy wątpliwości, że ponad dwukrotny wzrost ceny akcji Archicomu w przeciągu roku (od kwietnia 2020) jest wyrazem zaufania i pozytywnej oceny jaką wystawa nam rynek kapitałowy. Obiektywnie zamknęliśmy najlepszy rok w historii Grupy Archicom – dodaje Artur Więznowski.


Rok 2020 był dla Grupy Archicom efektywny także w segmencie komercyjnym. W maju sfinalizowana została umowa sprzedaży pierwszego z dwóch budynków kompleksu City Forum - biurowca City 1 za kwotę 33,8 mln euro. Zakończona jest również realizacja drugiego z budynków kompleksu - City 2, który pozyskał już kolejnych renomowanych najemców.


Źródło: Grupa Archicom

10.04.2021


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...