ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Najemca to przede wszystkim pracownicy

wykres


Firma nie jest pustym tworem. Niezależnie od jej wielkości – czy to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy globalna korporacja – zawsze tworzą ją ludzie. W aspekcie biurowym, warto zadbać o jak najlepszy możliwy standard przestrzeni biurowej - ergo warunki pracy. Nie od dziś wiadomo, że pracownik doceniony, także pod względem przestrzeni, benefitów, chętniej się angażuje, jest lojalny – co w aspekcie globalnym przekłada się na lepsze efekty zarówno jego pracy, a tym samym sukces przedsiębiorstwa.


Wszystkie drogi prowadzą do biura


Jednym z podstawowych – pozapłacowych - aspektów, które pracownik bierze pod uwagę przy podjęciu decyzji o zatrudnieniu w danej firmie jest jej lokalizacja. Pracownicy dojeżdżają do biura w najróżniejszy sposób - z różnych miejsc w obrębie miasta i poza nim, część komunikacją publiczną (miejską i międzymiastową), a część samochodami i rowerami. Dlatego ważne jest, by biuro znajdowało się w lokalizacji pozwalającej na swobodny dojazd wraz z możliwością zaparkowania samochodu, rowerów, a coraz częściej także hulajnóg. Jeśli w budynku nie ma parkingu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dostępność miejsc parkingowych w pobliżu.


Chcesz przyciągnąć pracowników do biura? Zapewnij im dojazd w ciągu 30 minut. Analizując wyniki badania przedstawione w raporcie „Model pracy a efektywność i zadowolenie pracowników (MPEZ)” opracowanym przez Corees Polska oraz Antal, można zaobserwować ciekawą korelację w odpowiedziach udzielonych przez pracowników. Pracownicy dojeżdżający do pracy w czasie nieprzekraczającym pół godziny, deklarują wyższą chęć do powrotu do biura po pandemii. Zauważalny jest również odwrotny trend – osoby poświęcające na dojazd godzinę w obie strony rzadziej wybiorą pracę z biura w nowej rzeczywistości. Sytuacja ta wydaje się posiadać wyraźny potencjał do poprawy, ponieważ ponad 70% respondentów dojeżdża do pracy dłużej niż 30 min.


Biuro z restauracją


Nie można zapominać o tym, że pracując w biurze trzeba też coś zjeść, a i odpocząć. Standardem jest już organizacja na częściach wspólnych biura aneksów kuchennych, w których można przygotować lub odgrzać gotowe danie, zrobić aromatyczną kawę i herbatę oraz – co nie bez znaczenia – spokojnie i w przyjemnej atmosferze zjeść. Dobrze jeśli w pobliżu biura, bądź bezpośrednio w budynku znajdują się alternatywne punkty gastronomiczne, bistro, kawiarnie czy food truck’i.


W pracy jak w domu


Zarówno pracodawcy na własnych powierzchniach, ale również same budynki biurowe kreują coraz wymyślniejsze, ale i komfortowe części wspólne, by umożliwić pracownikom odpoczynek i ładowanie akumulatorów oraz zacieśniać więzi w zespole. Z perspektywy niektórych branż takie rozwiązania rzeczywiście mogą wpływać na kreatywność zespołu i na efektywność pracowników. Podobnie duże znaczenie dla dobrego samopoczucia ma wystój wnętrz. By odpowiednio dopasować przestrzenie dla pracownika przeprowadzane są dedykowane analizy i badania środowiska miejsca pracy, służące jako element wyjścia przy projektowaniu przestrzeni przez biura architektoniczne.


A co z benefitami?


Karta multisport, pakiet opieki medycznej, bilety do kina czy teatru to typowe dodatki do pensji, jakimi pracodawcy kuszą pracowników. Niestety w ostatnim czasie - z powodu ograniczonych możliwości ich wykorzystania - nie wydają się jednak potrzebne. Dla pracowników – głównie tych pracujących mimo wszystko w biurach, pracujących hybrydowo lub planujących powrót do biur po ustaniu pandemii - zdecydowanie ważniejsze od materialnych benefitów jest zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa i ochrona ich zdrowia na miejscu w biurze. Aż 35 proc. ankietowanych we wspomnianym raporcie na pytanie o to jakie benefity pozwoliłyby im efektywniej pracować z biura, wskazało na zapewnienie im płynów do dezynfekcji rąk, maseczek, przeprowadzania regularnych audytów sanitarnych i regularnego ozonowania biura. Tylko o jeden procent mniej pytanych wskazało na zapewnienie większej przestrzeni między biurkami, co także wynika ze strachu przed zarażeniem się wirusem od kolegów z pracy.


Benefity w pracy zdalnej


A co z pracownikami na home office? Ankietowani w ramach badania w największej mierze wskazywali na potrzebę kontaktów z psychologiem i wsparcie psychologiczne w pracy zdalnej i pandemii, związanych z nimi lękami i stanami depresyjnymi. Właśnie takiego benefitu od pracodawcy oczekiwaliby najbardziej. Ci, którzy mieli szczęście otrzymać taką pomoc od pracodawcy – czy to w postaci spotkań z psychologiem online, warsztatów czy webinarów – bardzo cenili sobie ten dodatek. To jednak nie jedyny benefit, jaki pracodawcy zapewniali pracownikom w czasie home office. Wielu, zamiast rezygnować z wydarzeń firmowych typu „wigilia” czy event firmowy, przenosiło je online, inni pozwalali zabrać do domu wygodne krzesła biurowe czy sprzęt do pracy. Niektórym, pracującym w systemie hybrydowym, firmy użyczały służbowych samochodów, by mogli bezpiecznie pokonywać drogę między domem a biurem. Wielu pracowników oczekuje jednak po prostu dodatków finansowych, które zrekompensowałyby im koszty mediów i dostępu Internetu, wynikające z pracy w domu.


Firmy, które nie tylko najmują powierzchnie w komfortowych budynkach, ale także dbają o niematerialne potrzeby pracowników, cieszą się ich sympatią i szacunkiem swoich pracowników. Warto pamiętać, że człowiek zawsze powinien być na pierwszym miejscu. Z przyjemnością przeprowadzimy dla was pogłębioną analizę potrzeb waszej firmy – zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika.


Biura do wynajęcie w centrum Wrocławia: Biurowiec West Forum


Więcej o agencji: Corees Polska


Źródło: Corees Polska

14.04.2021


Tagi: biura, najemcy, pracownicy


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...