ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Wpływ handlu przez Internet na rynek nieruchomości w Polsce

wykres


Chiny będą pierwszym krajem na świecie, gdzie sprzedaż przez Internet będzie większa niż sprzedaż tradycyjna. Prognoza globalnej firmy badawczej eMarketer zakłada, że handel elektroniczny w Chinach osiągnie w tym roku 52% całkowitej sprzedaży detalicznej. Jest to imponujący wzrost z 44,8% w 2020 roku i 1% w 2008 roku. Na drugim miejscu jest Korea Południowa z dużo niższym wynikiem na poziomie 28,9%. W Europie najbardziej rozwinięty rynek e-commerce ma Wielka Brytania, gdzie jego udział w całkowitej sprzedaży wynosi 28,3%, średnia dla Europy Zachodniej to 12,8%.


W Polsce udział sprzedaży przez Internet przekroczy prawdopodobnie w tym roku 10% - przewiduje Dorota Lachowska, Head of Market Research w Polish Properties. W roku 2020 jej udział wahał się od 5,6% w miesiącach przedpandemicznych do ponad 11% w miesiącach twardych ograniczeń (11,9% w kwietniu i 11,4% w listopadzie).


Równocześnie w czasie pandemii spada całkowita sprzedaż detaliczna, w ujęciu rocznym skurczyła się w Polsce o 3,1%. W 2020 roku wszystkie kategorie handlowe zanotowały spadki, nawet żywność, napoje i papierosy, których sprzedaż zmniejszyła się o 1,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy spadek (15,9%) zanotowały oczywiście odzież i obuwie. Jedyną kategorią handlową, której sprzedaż wzrosła w ostatnim roku to meble, RTV i AGD (wzrost o 4,7%).


wykres


Jak wyjaśnia najnowsza publikacja Polish Properties, sprzedaż przez Internet będzie w Polsce dalej rosła, nie tylko z powodu pandemii, która zmusiła klientów do zakupów on-line, ale też dzięki dużej liczbie gospodarstw domowych podłączonych do sieci (w 2020 było to 90,4%, wzrost z 84,2% w roku 2018, GUS). W ostatnim roku obserwowaliśmy też duży wzrost liczby transakcji przy użyciu kart przeprowadzonych w Internecie, jak podaje NBP w samym trzecim kwartale 2020 zrealizowano 38 mln takich transakcji, o 4,4 mln więcej niż w drugim kwartale.


- Rozwój e-commerce odbywa się kosztem centrów handlowych, ale równocześnie doprowadził do wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe. Obecnie obserwujemy bezprecedensowy wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych obiektami magazynowymi, a ich stopy zwrotu są porównywalne do najlepszych biurowców w centrum Warszawy – wyjaśnia Dorota Lachowska.


W 2020 roku transakcje nieruchomościami magazynowymi stanowiły 50% całkowitego wolumenu inwestycyjnego, podczas gdy rok temu było to tylko 21%. Z kolei procentowy udział transakcji nieruchomościami handlowymi w całkowitym wolumenie inwestycyjnym spadł do 12% (z 54% w 2015 roku i 25% w roku 2019). Wartość transakcji nieruchomościami magazynowymi w 2020 roku wyniosła zatem ponad €2,6 mld, o 39% więcej niż w 2019 roku i więcej niż kiedykolwiek odnotowano w sektorze handlowym.


wykres


Co więcej od czasu wybuchu pandemii większość sprzedanych obiektów handlowych to niewielkie parki handlowe i centra handlowe w mniejszych miejscowościach, a więc te, które są najmniej narażone na konkurencję ze strony e-commerce. Brakuje natomiast transakcji dużymi centrami handlowymi w głównych miastach, w których spada dochód z czynszów, a stopy zwrotu szacowane są o 25 - 50 punktów bazowych wyżej niż przed pandemią.


Z drugiej strony stopy zwrotu za najlepsze obiekty magazynowo-logistyczne są obecnie poniżej 6% i dalej spadają. Ponadto, w przypadku nieruchomości magazynowych „szytych na miarę” z długoterminowymi umowami najmu, stopy zwrotu są poniżej 5%, tak jak w przypadku niedawnej transakcji magazynem Castoramy o powierzchni 101 000 m2 w centralnej Polsce, który został sprzedany za € 65,5 miliona, co daje początkową stopę zwrotu na poziomie 4,95%.


Źródło: Polish Properties

20.04.2021


Tagi: handel detaliczny, sklepy internetowe, obiekty handlowe


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...