ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Biura w Warszawie urosły o 8% rok do roku. Ich powierzchnia przekroczyła 6 mln mkw.

wykres


W I kwartale 2021 roku na warszawskim rynku biurowym przybyło 167 tys. mkw. powierzchni, a wynajęto 109 tys. mkw. W sumie zasób biur w stolicy wynosi obecnie 6,04 mln mkw., co oznacza wzrost o 8% rok do roku - wynika z najnowszego raportu CBRE.


Struktura popytu w pierwszym kwartale br. odbiegała od wcześniejszego standardu rynkowego. Aż 57% wynajętej powierzchni stanowiły nowe transakcje, głównie poza centrum. Najbardziej aktywny był sektor usług finansowych, który odpowiadał za jedną czwartą popytu. Eksperci CBRE zwracają uwagę, że pomimo ciągłej niepewności związanej z pandemią poziom absorbcji powierzchni biurowej wzrósł o 28% rok do roku.


- Na początku pandemii wielu ekspertów zakładało drastyczne zmiany w sektorze biurowym. Teraz wiemy, że do rewolucji nie doszło. W pierwszych miesiącach roku wynajęto 109 tys. mkw., co oznacza spadek o zaledwie 21% rok do roku. Nadal jest widoczna ostrożność najemców, co odzwierciedla się w niskim udziale ekspansji. Natomiast absorpcja wyniosła 22,6 tys., co oznacza 28% wzrost rok do roku. Warto przy tym zauważyć, że absorpcja w budynkach klasy A wyniosła 62 tys. mkw., natomiast w budynkach klasy B była ujemna i wyniosła -39 tys. mkw. Negatywna absorpcja w budynkach klasy B utrzymuje się od kilku kwartałów, co pokazuje, że wśród najemców umacnia się potrzeba posiadania biura w dobrej jakości budynku - mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.


Deweloperzy aktywni, najemcy nadal ostrożni

Powierzchnia biurowa na warszawskim rynku wzrosła w pierwszym kwartale 2021 roku o 167 tys. mkw. Na tę liczbę składa się osiem projektów, które są obecnie w ok. 50% wynajęte. Największy z nich to Skyliner (48,5 tys. mkw.) zrealizowany przez Karimpol. W stolicy w budowie pozostaje blisko 400 tys. mkw. biur, z czego 174 tys. mkw. ma zostać ukończone do końca 2021 roku. Już teraz zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły 6,04 mln mkw., co oznacza wzrost o 8% rok do roku.


Duży wzrost podaży idzie w parze z aktywnością najemców, choć w ich zachowaniu nadal widać ostrożność. W pierwszym kwartale 2021 roku wynajęto 109 tys. mkw., co oznacza spadek o 21% rok do roku. Struktura popytu odbiegała od wcześniej ustalonego standardu rynkowego, bo 57% powierzchni wynajęto w ramach nowych umów, co było szczególnie widoczne w strefach poza centrum. W CBD przeważały renegocjacje, natomiast lokalizacje poza centrum charakteryzowały się dużym udziałem nowych umów, w kilku strefach nawet do 100%.


- Ostrożność najemców znalazła odzwierciedlenie w niskim udziale ekspansji, który stanowił zaledwie 2,3% popytu. Nadal jednak na plusie utrzymuje się poziom absorbcji powierzchni biurowej, który w wielu miastach na zachodzie Europy przez wpływ COVID-19 spadł i jest na dużo niższym poziomie, co potwierdza mocną pozycję stołecznego rynku. Najbardziej aktywne sektory w Warszawie to usługi finansowe, produkcja oraz usługi konsumenckie. Natomiast za największą umowę odpowiadała spółka z sektora publicznego, czyli ZTM, która wynajęła niemal 10 tys. mkw. w PZO - mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.


Czynsze stabilne, więcej pustostanów

Średni współczynnik pustostanów w Warszawie w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 11,4%, co oznacza wzrost o 1,5 pp. w porównaniu do ostatniego kwartału 2020 roku. W sumie w stolicy dostępnych jest ponad 691 tys. biur.


Średnie stawki czynszów w Warszawie wahają się od 16,75 do 22,00 euro mkw. na miesiąc. W lokalizacjach poza centrum ten koszt spada do 12,5-14,5 euro mkw. na miesiąc. Natomiast w najlepszych centralnych lokalizacjach czynsz waha się od 22,5-24,5 euro mkw. za miesiąc.


Źródło: Deloitte

28.04.2021


Tagi: warszawski rynek biurowy


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Biuro Inwestycji Kapitałowych w 2020 roku podpisało umowy najmu na ponad 22 tys. m2...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...