ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Rynek gruntów pod zabudowę 2021

wykres


Ograniczona dostępność gruntów budowlanych, przy utrzymującym się wysokim popycie na mieszkania, powoduje, że ceny gruntów pod zabudowę rosną. Główną przyczyną dużego popytu na grunty są niskie stopy procentowe, które skłaniają do inwestycji w nieruchomości gruntowe jako sprawdzoną formę ochrony oszczędności.


Obostrzenia związane z epidemią COVID-19 nie zahamowały w 2020 ożywienia na rynku gruntów pod zabudowę. Liczba zarejestrowanych aktów notarialnych (sprawozdawczość do starostw) rosła, szczególnie dotyczących gruntów pod zabudowę mieszkaniową poza miastami (o 6% r/r). Obserwujemy też wzrost udziału (o 2,6 pp r/r) wniosków kredytowych dotyczących gruntu pod zabudowę mieszkaniową we wnioskach kredytowych dotyczących nieruchomości ogółem.


Dodatkowo epidemia, wymuszając ograniczenia w przemieszczaniu się, spowodowała renesans zainteresowania działkami rekreacyjnymi (i drugimi domami), których ceny rosły (o 14% r/r; dane PONT Info Nieruchomości).


Według wyników cyklicznej ankiety NBP przeprowadzanej wśród deweloperów w 2020 ceny ziemi netto pod projekty mieszkaniowe w budownictwie wielorodzinnym wzrosły średnio o 13% r/r w przeciętnych lokalizacjach i o 22% r/r w bardzo dobrych lokalizacjach.


Wysokie ceny mieszkań w budownictwie wielorodzinnym powodują większe zainteresowanie domami jednorodzinnymi, co przekłada się na rosnącą liczbę pozwoleń na ich budowę (w 2020 +6,6% r/r vs -0,7% r/r w budownictwie wielorodzinnym). Ta sytuacja znajduje odzwierciedlenie we wzroście popytu na działki.


Wyszukiwanie frazy „działka na sprzedaż” w Google jest w wyraźnym trendzie wzrostowym. Wysokiemu popytowi towarzyszy ograniczona podaż działek, co przekłada się na ich wysokie ceny ofertowe, obserwowane w portalach ogłoszeniowych.


W horyzoncie lat 2021-2022 tendencja wzrostu cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową, przy ich już wysokim poziomie, prawdopodobnie będzie spowalniała do jednocyfrowej (zakup działki jednak nie za każdą cenę).


Perspektywa dłużej utrzymanych niskich stóp procentowych – co najmniej do połowy 2022 - podważa sens lokaty bankowej i zachęca do inwestycji w mieszkanie/działkę. Dodatkowo materializujący się scenariusz podwyższonej inflacji skłania do ochrony oszczędności poprzez inwestowanie w nieruchomości - również gruntowe.


Więcej informacji w raporcie:

Rynek gruntów pod zabudowę


Źródło: PKO Bank Polski

10.05.2021


Tagi: grunty inwestycyjne, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...