ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Grupa Develia osiągnęła 34,6 mln zł zysku netto w I kwartale 2021 r.

wykres


W I kwartale 2021 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 176,5 mln zł w porównaniu do 180,1 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zysk netto grupy wyniósł 34,6 mln zł wobec 65,4 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r. W I kwartale 2021 r. deweloper sprzedał 580 lokali wobec 311 w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 r. oraz przekazał 393 lokale wobec 421 rok wcześniej. Na koniec marca br. Develia posiadała 361 mln zł gotówki i krótkoterminowych aktywów finansowych.


- Za nami wyjątkowo pracowity, ale jednocześnie udany początek roku. W lutym opublikowaliśmy nową strategię na lata 2021-2025, w której nacisk kładziemy na rozwój segmentu mieszkaniowego i jednocześnie zmniejszamy zaangażowanie w segmencie komercyjnym. Systematycznie realizujemy jej poszczególne założenia. W I kwartale sprzedaliśmy 580 lokali, czyli 86% więcej r/r. Te dane pozwalają nam z optymizmem patrzeć na realizację celu sprzedaży mieszkań na ten rok na poziomie 1750-1850 lokali. Kolejne miesiące potwierdzają pozytywną tendencję na rynku mieszkaniowym, która utrzymuje się po I kwartale. Należy dodać, że sytuacja ekonomiczno-gospodarcza, w tym niskie stopy procentowe, sprzyjają rozwojowi branży deweloperskiej, dlatego intensywnie pracujemy nad poszerzeniem oferty – mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii. - Obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią w I kwartale br. postawiły kolejne wyzwania przed segmentem komercyjnym. Jednak dzięki aktywnym działaniom, utrzymaliśmy stabilny poziom komercjalizacji Arkad Wrocławskich, kontynuowaliśmy proces transformacji Sky Tower i pozyskaliśmy nowych najemców w Wola Retro – podsumowuje Andrzej Oślizło.


Działalność deweloperska

W I kwartale 2021 r. deweloper sprzedał 580 lokali wobec 311 w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 r., co oznacza wzrost o 86% rok do roku. Develia w okresie styczeń-marzec przekazała 393 lokale wobec 421 rok wcześniej.


W I kwartale br. najwięcej mieszkań znalazło nabywców w inwestycjach: Słoneczne Miasteczko i Centralna Park w Krakowie, Ceglana Park w Katowicach i Osiedle Latarników w Gdańsku.


W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 r. deweloper wprowadził do oferty 560 lokali: 224 lokale w VII etapie inwestycji Centralna Park i 94 lokale w V etapie osiedla Grzegórzecka 77 w Krakowie, 196 lokali w III etapie Ceglana Park w Katowicach i 46 lokali w inwestycji Mist House we Wrocławiu.


Ze względu na utrzymujące się, wysokie zainteresowanie ofertą ze strony klientów, Develia podejmuje aktywne działania w celu przyspieszenia wprowadzenia do oferty kolejnych projektów. W najbliższych miesiącach do sprzedaży trafią nowe inwestycje oraz kolejne etapy realizowanych już osiedli w Gdańsku oraz we Wrocławiu.


Działalność komercyjna

Pomimo kolejnych obostrzeń wprowadzonych w I kwartale br., które częściowo ograniczyły działalność obiektów komercyjnych, deweloper wynajął ponad 1,9 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz blisko 1,5 tys. mkw. powierzchni handlowej.


W okresie styczeń-marzec do grona najemców biurowca Wola Retro dołączyli Signal Iduna i Polski Związek Koszykówki. Poziom komercjalizacji obiektu wynosi obecnie 71% Zgodnie z opublikowaną w lutym br. strategią Develia planuje sprzedaż biurowca na przełomie 2021 i 2022 r.


W I kwartale br. w Arkadach Wrocławskich otwarty został największy w stolicy Dolnego Śląska salon marki Sinsay i pierwszy w województwie tor do driftowania na gokartach elektrycznych – Akademia Driftingu Crazy Carts. Develia podpisała także umowę najmu powierzchni biurowej z KRX Outsourcing oraz umowę na powierzchnie wspólne z pracownią upcyklingową BeArtis (vending).


Deweloper podpisał łącznie 4 umowy najmu powierzchni handlowej i umowę na powierzchnie wspólne w Sky Tower. Ponadto 3 najemców biurowych przedłużyło dotychczasowe umowy.


Przychody grupy za I kwartał 2021 r. wyniosły 176,5 mln zł wobec 180,1 mln zł rok wcześniej. Zysk netto grupy wyniósł 34,6 mln zł wobec 65,4 mln zł zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku. Pozytywny wpływ na wynik grupy w I kwartale 2021 r. miały kursy walutowe, z tego tytułu wynik brutto powiększył się o 5 mln zł.


Zysk brutto ze sprzedaży z działalności deweloperskiej za pierwsze trzy miesiące 2021 r. wyniósł 40,5 mln zł przy przychodach 154,6 mln zł. Zysk brutto ze sprzedaży z usług najmu wyniósł 11,9 mln zł przy przychodach 21,9 mln zł.


Dnia 11 maja 2021 r. Develia wyemitowała obligacje o wartości nominalnej 150 mln zł. Obligacje są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej wynoszącej WIBOR 3M powiększony o marżę w wysokości 2,95% w skali roku. Papiery zostały uplasowane w ramach programu emisji do 400 mln zł.


- Zgodnie z zapowiedzią przeprowadziliśmy emisję obligacji o wartości 150 mln zł, dzięki czemu zabezpieczyliśmy finansowanie kolejnych projektów. Zgodnie z nową strategią dążymy do zwiększenia skali działalności i pracujemy nad poszerzeniem banku ziemi. W I kwartale powiększyliśmy go o 4 grunty inwestycyjne we Wrocławiu i Gdańsku, które pozwolą nam zrealizować ponad 700 lokali w kolejnych latach. Zwiększenie skali działalności przy poprawie ROE do 15% rocznie da nam przestrzeń na poprawę wyników w kolejnych latach - mówi Paweł Ruszczak, wiceprezes zarządu Develii.


Na koniec marca 2021 r. Develia posiadała 361 mln zł gotówki i krótkoterminowych aktywów finansowych wobec 377 mln zł na koniec 2020 r. Na koniec I kwartału 2021 r. zobowiązania finansowe wyniosły 849 mln zł w porównaniu z 838,7 mln zł na koniec 2020 r.


Źródło: Develia

14.05.2021


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która w nowej siedzibie...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA PLAN RADAR

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...