ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

W Europie Środkowo-Wschodniej przybywa parków handlowych

wykres


Mniejsze obiekty handlowe do 20 tys. mkw., takie jak parki, potwierdziły swoją odporność na pandemię w Europie Środkowo-Wschodniej i pozostają atrakcyjne dla inwestorów. W Polsce na 2021 rok zaplanowane jest 170 tys. mkw. nowej podaży parków handlowych, w Rumunii 120 tys. mkw., a w Czechach 70 tys. mkw. - wynika z danych CBRE. Podobnie jak w naszym kraju, w krajach regionu konsumenci i inwestorzy doceniają ich lokalność, możliwości rozwoju w małych miastach, zabezpieczanie najważniejszych potrzeb i większe bezpieczeństwo w pandemii.


- Nie tylko w Polsce, ale również w innych badanych przez nas krajach regionu, segment parków handlowych wykazuje potencjał do rozwoju. Ich uniwersalny charakter sprawia, że mogą powstawać nawet w małych miastach. Dodatkowo, tak jak na polskim rynku, parki handlowe w regionie CEE okazały się bardziej odporne na negatywny wpływ pandemii niż centra handlowe. Mimo czasowych zamknięć obiektów handlowych, które dotknęły wszystkie kraje, w 2020 roku mieliśmy do czynienia z otwarciami nowych obiektów, a inwestorzy rozpoczynali kolejne budowy. W efekcie w wielu krajach CEE na 2021 rok zaplanowane jest dostarczenie większej ilości takich powierzchni niż w poprzednim roku – mówi Piotr Karpiński, szef działu zarządzania nieruchomościami w CBRE w Polsce.


Parki w Europie odporne na kryzys


W Polsce spośród 280 tys. mkw. nowopowstającej powierzchni handlowej, reprezentowanej przez projekty o powierzchni min. 5 tys. mkw. aż 180 tys. mkw., stanowią małe obiekty (o powierzchni do 20 tys. mkw.). Najpopularniejszym formatem w budowie jest obecnie park handlowy. Jeśli do analizy włączymy dodatkowo obiekty o charakterze „convenience” (o powierzchni poniżej 5 tys. mkw.), w budowie znajdzie się 170 tys. mkw. nowej powierzchni skupionej tylko w parkach handlowych. W mniejszych od nas Czechach buduje się ich 70 tys. mkw., w Austrii 9,4 tys. mkw., a w Rumunii 120 tys. mkw. Zarówno w naszym kraju, jak i reszcie regionu, takie inwestycje realizowane są przede wszystkim w mniejszych miastach, w których nasycenie powierzchnią handlową nie jest tak duże jak w największych aglomeracjach. Inwestorzy doceniają lepszą dostępność gruntów pod inwestycje, a najemcy mniejsze koszty utrzymania, w tym niższe czynsze. Było to ważnym czynnikiem utrzymywania się takich obiektów w pandemii i nadal pozostaje jedną z kluczowych zmiennych.


- Do parków handlowych klienci chodzą regularnie, często na codzienne małe zakupy. Są ukierunkowane na konsumentów, którzy odwiedzają je co najmniej raz w tygodniu i chcą szybko kupić potrzebne rzeczy, bez krążenia między alejkami. Wejście do sklepu prosto z parkingu i brak powierzchni wspólnych dają również większe bezpieczeństwo w pandemii. To zalety idealne na obecne czasy. Trzeba jednak pamiętać, że choć rynek parków handlowych w Europie z pewnością dalej będzie się skutecznie rozwijał, nie są one w stanie zastąpić dużych centrów, które dają zdecydowanie więcej możliwości spędzania wolnego czasu i odpoczynku. Zatem każdy z tych formatów ma swoje unikalne cechy - mówi Piotr Karpiński.


Źródło: CBRE

27.05.2021


Tagi: rynek nieruchomości handlowych, parki handlowe


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...