ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

MLP Group w I kwartale br. zwiększyło obroty o 17%

wykres


MLP Group opublikowało skonsolidowane wyniki finansowe za I kwartał 2021 r. W tym okresie Grupa osiągnęła przychody w wysokości 49,9 mln zł (+17% r./r.). Wartość kapitałów własnych (aktywów netto) wzrosła przez pierwsze trzy miesiące roku o 2% do poziomu 1,23 mld zł, a wartość nieruchomości inwestycyjnych brutto zwiększyła się o 6% do 2,48 mld zł. Zysk netto wyniósł 16,1 mln zł wobec 112,6 mln zł w ubiegłym roku.


MLP Group kontynuuje dynamiczny rozwój na wszystkich obsługiwanych rynkach. Strategicznym celem pozostaje rozwój w Polsce oraz na rynku niemieckim, austriackim oraz rumuńskim. MLP Group kładzie duży nacisk na rozwój logistyki miejskiej (niewielkie moduły oferujące nowoczesną powierzchnię magazynową wraz z reprezentacyjnym biurem o wysokim standardzie wykończenia). W perspektywie kilku lat powinny stanowić około 30-40 proc. portfela nieruchomości. Szeroka oferta obejmuje również budowę obiektów typu big-box i BTS.


- Początek roku był dla kolejnym udanym okresem. Dotychczas nie odnotowaliśmy żadnego zauważalnego wpływu kolejnych fal pandemii koronawirusa na sytuację finansową Grupy. Wręcz przeciwnie, osiągnęliśmy znaczący wzrost przychodów w związku z przekazywaniem najemcom kolejnych nowoczesnych powierzchni magazynowych. Cały czas utrzymujemy bardzo wysoki wskaźnik wynajęcia w naszych obiektach, a poziom pustostanów pozostaje na poziomie zaledwie kilku procent. Wszystkie projekty deweloperskie na obsługiwanych rynkach prowadzimy zgodnie z planem – powiedział Radosław T. Krochta, Prezes Zarządu MLP Group S.A.


Grupa Kapitałowa MLP Group utrzymuje bardzo dobrą kondycję finansową. W pierwszym kwartale br. zwiększyła o 2% wartość aktywów netto (NAV) do poziomu 1,23 mld zł. Wartość nieruchomości inwestycyjnych wzrosła z kolei o 6% do 2,48 mld zł. Przez pierwsze trzy miesiące roku Grupa osiągnęła 49,9 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost w ujęciu r./r. o 17%. Wypracowała jednocześnie 36,7 mln zł zysku na działalności operacyjnej oraz 16,1 mln zł zysku netto. W analogicznym okresie poprzedniego roku było to odpowiednio: 191,9 mln zł oraz 112,6 mln zł. W uwagi na stabilizację kursu euro w pierwszym kwartale br. znacznie mniejszy wpływ miała aktualizacja wyceny nieruchomości inwestycyjnych, która w poprzednim roku znacznie zwiększyła wyniki.


Całkowita powierzchnia wynajęta na koniec marca br. wyniosła niespełna 1 mln m2. Wskaźnik pustostanów obejmujący istniejące obiekty oraz będące w budowie i przygotowaniu wyniósł 7%. Grupa utrzymywała jednocześnie bank ziemi w ramach którego docelowa powierzchnia do zabudowy sięga ponad 1,38 mln m2. Dodatkowo MLP Group posiada szereg umów rezerwacyjnych na zakup nowych gruntów pod planowane parki logistyczne w Polsce, w Niemczech i w Austrii.


- W perspektywie kolejnych okresów chcemy mocno przyspieszyć inwestycje na rynku niemieckim i austriackim. Obecnie kończymy budowę parku magazynowego w Berlinie, w trakcie realizacji są też projekty w Unna, Niederrhein i w Wiedniu. Dynamicznie rozbudowujemy także bank ziemi. Planujemy zakup kolejnych działek m.in. w Gelsenkirchen, Berlinie, Lipsku, Stuttgarcie oraz drugiej działki w okolicach Wiednia. Zakładamy, że za dwa, trzy lata wartość naszych aktywów w Polsce i w Europie Zachodniej będzie na podobnym poziomie. Chcemy w ten sposób równoważyć rynek polski z rynkiem niemieckim, który jest bardzo dojrzały i bezpieczny oraz pozostaje największym rynkiem magazynowym w Europie. Oczywiście cały czas dynamicznie będziemy rozwijać się też na rynku polskim – w tym roku dokupimy kolejne działki we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i okolicach Warszawy. Dodatkowo w tym roku planujemy zakupy działek na zachodniej granicy Polski – widzimy duże zainteresowanie tymi lokalizacjami ze strony firm e-commercowych obsługujących Europę Zachodnią – dodał Radosław T. Krochta.


Zgodnie ze strategią „build & hold” MLP Group po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez Grupę wyróżnia również bardzo atrakcyjna lokalizacja parków logistycznych, stosowanie rozwiązania typu built-to-suit oraz wsparcie najemcy w trakcie trwania umowy najmu.


Źródło: Grupa BIK

31.05.2021


Tagi: deweloper, parki logistyczne, magazyny, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

giełda

Roquette jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania składników...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA

giełda

Digitalizacja sektora budowlanego jest nieuchronna...