ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Koszty budowy rosły w trakcie pandemii i obecnie stanowią główne wyzwanie dla firm z branży nieruchomości

wykres


Rosnące ceny paliw, nowe podatki, inflacja, a także boom na rynku nieruchomości – wszystkie te czynniki wpłynęły na ceny oraz dostępność materiałów budowlanych w pierwszej połowie 2021 roku. Zwyżki były widoczne niemal we wszystkich kategoriach produktowych, sięgając średnio ok. 5 proc. w kwietniu i dochodząc nawet do 6 proc. w maju br. Wyższe ceny surowców stawiają szereg wyzwań przed sektorem budowlanym. Przedsiębiorcy szukają oszczędności, zarówno finansowych, jak i czasowych, dzięki którym możliwie ograniczą opóźnienia w realizowaniu zamówień i utrzymają marżę na bezpiecznym poziomie. Jednym z rozwiązań wspierających ich w tym celu są cyfrowe narzędzia pracy, które gwarantuje korzyści niedostępne dla firm wykorzystujących ich analogowe odpowiedniki.


Na przestrzeni ostatniego roku można było zaobserwować znaczące wahania w cenach materiałów budowanych. Eksperci z branży alarmują, że koszty niektórych materiałów wzrosły nawet o 100 proc., do czego w dużej mierze przyczyniła się także pandemia COVID-19 i jej bezpośrednie skutki. Zamykanie granic, a w konsekwencji zerwanie łańcuchów dostaw międzynarodowych, zaburzyło dostępność surowców i płynność wyrobu materiałów budowlanych. Należy także uwzględnić, że podwyżki cen napędzają się wzajemnie – doskonałym przykładem są wzrosty cen za energie, których skutki są odczuwalne w niemal każdym sektorze gospodarki. Niemniej istotna jest również inflacja, wzrost płacy minimalnej, wprowadzenie nowych podatków, a także polityka ekologiczna krajów europejskich, która skutkuje choćby mniejszą dostępnością drewna (efektem są np. rosnące ceny płyt OSB). Innym aspektem pozostaje ogólna niepewność rynkowa oraz zwiększona ostrożność inwestorów, a w szerszej perspektywie trzeba także wziąć pod uwagę słabnącą pozycję złotówki na międzynarodowych rynkach walutowych.


– Sytuacja branży budowlanej w Polsce nie odbiega od tego, co dzieje się w Europie czy nawet za oceanem. Z podwyżkami cen oraz zaburzoną dostępnością materiałów budowlanych borykają się bowiem także zagraniczni inwestorzy i obsługujący ich wykonawcy. Ze względu na dotychczasową dynamikę zmian trudno jednoznacznie prognozować, jakie trendy będziemy obserwować w najbliższych miesiącach. Analizując jednak ogólne nastroje konsumentów, rozwój branży budowlanej i deweloperskiej i biorąc pod uwagę fakt, że większość projektów – pomimo pandemii – była realizowana bez większych opóźnień, można założyć, że w drugiej połowie 2021 roku ceny surowców będą nadal rosły. Cały sektor konsekwentnie się rozwija, budujemy coraz więcej, zatem znacząco rośnie także zapotrzebowanie na materiały – komentuje Bartek Pietruszewski, Country Manager PlanRadar w Polsce.


Boom budowlany – szanse i wyzwania


Sektor budowlany bezpośrednio wpływa na branżę deweloperską, ponieważ to właśnie wartość wykorzystanych materiałów stanowi główny koszt inwestycji. Podwyżki bezpośrednio wpływają na ceny za metr kwadratowy nieruchomości. Nie bez znaczenia pozostaje też obserwowane od dłuższego czasu ożywienie nabywców na rynku budowlanym – Polacy coraz częściej kupują mieszkania, co naturalnie dostrzegają także deweloperzy, którzy, chcąc wykorzystać dobrą koniunkturę, decydują się na uruchomienie nowych projektów. Jak podaje GUS, w I kwartale 2021 roku łączna liczba pozwoleń na budowę mieszkań lub zgłoszeń projektów budowlanych wzrosły r/r o ponad 40 proc. Z kolei liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, zwiększyła się o ponad 20 proc., a liczba nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania – wzrosła o 18 proc.


– Cały rynek przypomina system naczyń połączonych. Sytuacja, z którą mierzymy się obecnie, to zatem wypadkowa wielu czynników i jej skutki będą odczuwalne jeszcze przez długi czas. Warto podkreślić, że inwestycje na rynku budowlanym są planowane ze znacznym wyprzedzeniem, co dodatkowo utrudnia długoterminowe prognozowanie – zauważa Bartek Pietruszewski i dodaje, że na podstawie obecnych danych deweloperzy podejmują biznesowe decyzje w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy. – W takiej sytuacji jeszcze bardziej wzrasta rola odpowiedniego zarządzania, dzięki któremu można usprawnić koordynację działań poszczególnych zespołów oraz komunikację między nimi. Analogowe narzędzia nie są wystarczające, aby realnie wesprzeć procesy zachodzące na poszczególnych placach budowy. Szereg wyzwań, jakie niosą za sobą zmieniające się realia rynkowe, sprawia, że przedsiębiorcy jeszcze intensywniej poszukują oszczędności. W rezultacie coraz częściej przekonują się, że inwestycja w nowoczesne narzędzia przyniesie im oczekiwane efekty. To z kolei znacznie przyspiesza cyfryzację w branży budowlanej – dodaje.


Wielopoziomowe wsparcie branży budowlanej


Wśród korzyści związanych z cyfryzacją jest m.in. zwiększenie efektywności zarządzania projektem. Zgodnie z analizą przygotowaną przez PlanRadar niemal 25 proc. ankietowanych przedsiębiorstw oszczędza co najmniej 4 godziny tygodniowo dzięki wykorzystywaniu aplikacji w codziennej pracy. Takie narzędzia stanowią realne rozwiązanie bieżących problemów, z jakimi borykają się pracownicy. Odpowiednia cyfryzacja procesów usprawnia obieg dokumentacji, a także pozwala na sprawniejsze aktualizowanie poszczególnych planów architektonicznych. Kierownicy budowy, deweloperzy oraz zarządcy nieruchomości zyskują realne wsparcie na wszystkich etapach pracy.


– Branża dostrzega zwiększone zainteresowanie oferowanymi narzędziami. Obecnie firmy z sektora budowlanego mają naprawdę szeroki wybór aplikacji, które zwiększają ich wydajność oraz pomagają szukać oszczędności. Oprócz technicznych aspektów dla klientów ważna jest także wygoda w korzystaniu z rozwiązań. Użytkownicy takich aplikacji jak PlanRadar doceniają stały dostęp do kluczowych dokumentów. Wystarczy tablet czy telefon komórkowy, aby mogli otworzyć potrzebny dokument i w czasie rzeczywistym nanieść w nim odpowiednie zmiany czy aktualizacje – podsumowuje Bartek Pietruszewski, Country Manager PlanRadar w Polsce.


Zobacz także:

Bezpieczeństwo na budowie lub czasochłonny audyt? Z PlanRadar to proste!


Branża budowlana wciąż czeka na elektroniczny dziennik budowy, ale ma już realne alternatywy

PlanRadar zwiększa sprzedaż i kontynuuje ekspansję

PlanRadar - cyfrowa rewolucja w polskiej branży budowlanej i nieruchomości


Źród6o: PlanRadar

23.06.2021


Tagi: koszty budowy, aplikacja


CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która w nowej siedzibie...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA PLAN RADAR

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...