ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce H1 2021

wykres


Całkowity wolumen inwestycyjny na rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszej połowie 2021 roku wyniósł 2 miliardy euro. Pomimo niższego wyniku w porównaniu do poprzednich lat, liczba transakcji wynosząca 62 stanowi powtórkę rekordu z pierwszej połowy ubiegłego roku, potwierdzając jednocześnie wysoką płynność rynku. Połączenie niższego wolumenu z wysoką liczbą transakcji jest wynikiem strategii inwestorów, skupiających się na nieruchomościach bezpiecznych oraz tych o niższych wartościach, przede wszystkim na obiektach magazynowych i handlowych typu convenience.

 • 2 miliardy euro = całkowity wolumen inwestycyjny w H1 2021
 • 62 transakcje (powtórka rekordu z H1 2020)

Rynek biurowy – przewaga Warszawy w Q2


Po mocnym otwarciu roku, odnotowaliśmy spadek aktywności inwestycyjnej w sektorze biurowym w drugim kwartale. W ostatnim półroczu inwestorzy, podchodząc ostrożnie do nieruchomości biurowych, decydowali się na zakup bezpiecznych obiektów typu „core” (Browary Warszawskie – Biura przy Willi, Spark B, Alchemia Neon, Le Palais) lub tych o niskich wolumenach, co zaowocowało wolumenem wynoszącym 800 milionów euro, zrealizowanym w 17 transakcjach. W porównaniu do dominacji regionów w pierwszym kwartale, w dużej mierze za sprawą przejęcia portfela biurowego grupy Buma, w drugim kwartale prawie cały wolumen inwestycyjny przypadł na Warszawę. Duży udział w wolumenie miały nieruchomości zlokalizowane na Mokotowie, dzielnicy zyskującej w oczach inwestorów i najemców, co zespół Avison Young przewidywał już w 2019 roku. Wchodząc w szczegóły, sprzedano cztery obiekty z tego obszaru – Neopark, Wołoska 24, Cybernetyki Office Center i Bokserska Office Center.


- Ważnym odnotowania jest fakt, że niemal wszystkie nieruchomości biurowe w pierwszym półroczu zostały zakupione przez inwestorów Europejskich, których udział w wolumenie biurowym wyniósł 96% – zwraca uwagę Radosław Pietrzak, Research & Data Manager w Avison Young.

 • 800 milionów euro = całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze biurowym w H1 2021
 • 17 transakcji
 • 96% = udział inwestorów europejskich w całkowitym wolumenie sektora w H1 2021

Rynek magazynowy – największe huby na celowniku inwestorów


Zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale 2021 roku aktywność inwestorów na rynku magazynowym była wysoka. 900 milionów euro zainwestowane w nieruchomości magazynowe zapewniło sektorowi dominację na rynku inwestycyjnym w Polsce. Wynik ten został zrealizowany poprzez 22 transakcje, co było najwyższym wynikiem w pierwszej połowie roku w historii tego rynku. Avison Young zwraca również uwagę na wyraźną przewagę największych hubów, gdzie przeprowadzono transakcje o udziale w wolumenie sięgającym niemal 80%. Największe zainteresowanie budziła Polska Centralna i Górny Śląsk z udziałem niemal 40%. Co warte odnotowania, ponad 1/3 nieruchomości, będących przedmiotem transakcji w pierwszej połowie 2021 roku, przypadła na obiekty logistyki miejskiej.

 • 900 milionów euro = całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze magazynowym w H1 2021
 • 22 transakcje (rekordowy wynik tego sektora dla pierwszego kwartału)
 • 78% = udział największych hubów w całkowitym wolumenie inwestycyjnym sektora w H1 2021

Rynek handlowy – przede wszystkim „wygoda”


Pomimo relatywnie niskiego wolumenu inwestycyjnego na rynku handlowym w pierwszej połowie 2021 roku, wynoszącego 300 milionów euro, została powtórzona rekordowa liczba 20 transakcji z 2020 roku . Było to rezultatem zakupów dużej liczby nieruchomości charakteryzującymi się niskimi wolumenami.


Podobnie jak w pierwszym kwartale, wiele transakcji przypadło na nieruchomości oportunistyczne, przede wszystkim obiekty Tesco, opuszczające polski rynek. Jednak to nieruchomości typu „convenience” zdominowały rynek handlowy w drugim kwartale. - Warty odnotowania jest fakt, że aż 5 z 8 transakcji obiektów typu „convenience” obejmowało nieruchomości znajdujące się w miastach poniżej 50 000 mieszkańców. To potwierdza atrakcyjność obiektów w małych miastach, charakteryzujących się centralną lokalizacją, tworzących swoją obecnością zagłębia handlowe – komentuje Radosław Pietrzak.

 • 300 milionów euro = całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze handlowym w H1 2021
 • 20 transakcji
 • 18 transakcji oportunistycznych lub nieruchomości typu „convenience” na 20 zrealizowanych w sektorze w H1 2021

Rynek mieszkaniowy – ekspansja poprzez przejęcia spółek


W pierwszej połowie 2021 roku miały miejsce trzy przejęcia spółek mieszkaniowych – 66% udziałów w Archicom przez Echo Investment, 77% udziałów w Sento przez Dom Development oraz przejęcie Budimexu Nieruchomości przez Cornerstone Partners / Crestyl Group. Z kolei na 40% portfela Budimexu Nieruchomości została podpisana umowa typu forward purchase z Heimstaden Bostad, który przeznaczy mieszkania na wynajem. Ponadto, ponad 1 000 mieszkań w Warszawie w formie PRS zostanie sprzedanych NREP przez YIT, co pokazuje dalszy silny rozwój tego sektora.


Należy mieć w pamięci, że Avison Young nie uwzględnia w kalkulacjach przejęć spółek oraz transakcji typu forward purchase, gdyż nie są to transakcje stricte istniejącymi budynkami. Aktywność inwestorów wskazuje jednak na fakt, iż jest to niezwykle dynamicznie rozwijający się sektor.

 • 550 milionów euro = całkowity wolumen transakcji typu forward purchase w sektorze PRS w H1 2021
 • 3 transakcje przejęcia spółek

Co dalej?


Te półrocze przyniosło stabilizację na rynku inwestycyjnym. Inwestorzy, oswojeni z nowymi warunkami rynkowymi, kontynuują swoje bezpieczne strategie. Dlatego też zespół Avison Young spodziewa się, że w kolejnych miesiącach nieruchomości magazynowe oraz handlowe typu „convenience”, będą nadal przyciągały uwagę inwestorów, w szczególności biorąc pod uwagę wysoką aktywność deweloperów na tych rynkach. Możemy się również spodziewać kolejnych transakcji typu forward purchase w segmencie PRS, a także transakcji typu „prime” na rynku biurowym.


Podobnie jak w pierwszej połowie roku, następne miesiące powinny upłynąć raczej pod znakiem dużej płynności niż wysokich wolumenów. W takiej sytuacji, wynik z poprzedniego roku może zostać powtórzony, w szczególności jeśli chodzi o liczbę transakcji.


Więcej informacji w raporcie:

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce H1 2021


Źródło: Avison Young

21.07.2021


Tagi: rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...