ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Polacy zamieniają mieszkania na domy

wykres


Boom na rynku nieruchomości nie omija także domów jednorodzinnych. W wyniku zmian, które nastąpiły po wielomiesięcznych obostrzeniach, domy rodzinne stały się łakomym kąskiem dla nabywców. Wskaźnik wyprzedania stale rośnie, a Polacy ani myślą, by zrezygnować z zakupu nowych domów. Według danych RedNet Consulting w 2020 r. w Warszawie sprzedało się o 51,7% więcej domów niż w 2019 r. Jak prezentują się ceny domów jednorodzinnych w porównaniu do mieszkań na sześciu największych rynkach nieruchomości w Polsce?


Jeszcze kilka lat temu małe miejscowości skupione wokół dużych miast potocznie nazywane były „sypialniami”. Dziś określenie to jest nie tylko mocno przestarzałe, ale i niezgodne w prawdą. W okresie lockdownów domy zmieniły się w szkoły, miejsca pracy, ośrodki kultury, a niekiedy nawet i przychodnie. Polacy zaczęli doceniać swoje „cztery kąty”, a także coraz aktywniej poszukiwać nieruchomości dostosowanych do nowego trybu życia. Zwykle kierowali się przy tym możliwością zorganizowania w domu odpowiedniej przestrzeni do pracy i nauki.


Jak podaje serwis tabelaofert.pl, w Warszawie w czasie pandemii na popularności najbardziej zyskały mieszkania 4-pokojowe i większe. W przypadku mieszkań 4-pokojowych stopień wyprzedania zwiększył się o 27,8 p.p. w okresie od września 2020 r. do lipca 2021 r. W tym samym czasie zainteresowanie mieszkaniami 5-pokojowymi oraz większymi wzrosło o 31,3 p.p. Dzięki temu zwiększył się również popyt na domy jednorodzinne, w których dużo łatwiej o większą liczbę pokoi. W samym 2020 r. w Warszawie wyprzedało się o 51,7% więcej domów niż w 2019 r. Utrzymanie tego trendu możemy też zaobserwować w pierwszym półroczu 2021 r., kiedy sprzedaż osiągnęła już 83,8% względem zbytu odnotowanego w całym 2019 r.


- Sytuacja epidemiczna na świecie wymusiła popularyzację pracy zdalnej, co umożliwiło wykonywanie obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca. System pracy oraz nauki zdalnej, w którym wiele rodzin funkcjonowało tak długi czas, wpłynął na zmianę preferencji nabywców. Konsumenci zaczęli intensywniej poszukiwać lokali, w których na mniejszej powierzchni będzie zaprojektowanych więcej pokoi lub będzie istniała możliwość wydzielenia dodatkowego pomieszczenia do komfortowej nauki lub pracy. Spowodowało to wzrost zainteresowania większymi lokalami i domami – wyjaśnia Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań dla deweloperów.


Gdzie opłaci się zamieszkać?

Kluczowym aspektem każdej inwestycji jest jej cena. W dobie niesłabnącego popytu na nieruchomości, a co za tym idzie rosnących cen, porównanie kosztów nieruchomości dostępnych na rynku wydaje się być rozsądne. Różnice w cenach za metr między mieszkaniami w bloku a domami jednorodzinnymi działają na korzyść tych drugich, a w niektórych miastach zamieszkanie w domu stanowi dużo większą oszczędność.


Jak wynika z raportu o cenach mieszkań Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium, najwyższe średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych w II kw. 2021 r. mogliśmy znaleźć w Warszawie i Gdańsku, gdzie ceny wynosiły kolejno – 8385 zł/mkw. i 7145 zł/mkw. Na trzecim miejscu znajduje się Wrocław z kwotą 6893 zł/mkw. domu rodzinnego, a zaraz za nim Kraków (6502 zł/mkw.) i Poznań (6471 zł/mkw.).


Według raportu serwisu tabelaofert.pl ranking miast pod względem cen mieszkań deweloperskich kształtuje się podobnie, z drobnymi różnicami. Na pierwszym miejscu znajduje się Warszawa z rekordową ceną 12184 zł/mkw. Zaraz za nią plasuje się Trójmiasto z wynikiem 11123 zł/mkw. Następne w kolejności są Kraków (10807 zł/mkw.) i Wrocław (10081 zł/mkw.). Najtaniej jest w Poznaniu i Łodzi, gdzie ceny wynoszą kolejno 8378 zł/mkw. i 7426 zł/mkw.


Na podstawie obu raportów portal tabelaofert.pl przygotował porównanie cen domów wolnostojących oraz mieszkań. Największa różnica między cenami widoczna jest w Krakowie, gdzie cena 100-metrowego domu stanowi niewiele ponad 60% ceny mieszkania o takim samym metrażu. Następne są Łódź oraz Gdańsk, gdzie stosunek ten wynosi kolejno 61% i 64,2%. W Warszawie i we Wrocławiu sytuacja jest niemalże identyczna, a cena domu o powierzchni 100 mkw. stanowi ok. 68% ceny mieszkania o tym samym metrażu. Najmniejszą różnicę w stosunku cen zanotowano w Poznaniu i wynosi ona dla domów wolnostojących 77% ceny mieszkania.


Popularnością cieszą się także domy w powiatach ościennych. Jak podaje serwis tabelaofert.pl, najniższe średnie ceny w II kw. 2021 r. za metr kwadratowy były w powiacie legionowskim (6356 zł/mkw.), mińskim (6457 zł/mkw.) i otwockim (6473 zł/mkw.). Najdroższe nieruchomości znajdowały się w powiecie wołomińskim i warszawskim zachodnim, gdzie ceny wynosiły kolejno 7421zł/mkw. i 6836 zł/mkw. Na podstawie tych danych można zauważyć, że różnice w cenach między domem o powierzchni 100 mkw. w Warszawie a takim samym domem w najdroższym powiecie ościennym wynosi ok. 96400 zł.


- Przesunięcie popytu z mieszkań w Warszawie na domy wynika nie tylko ze zmiany stylu życia spowodowanego pandemią, ale również ze stale rosnących cen mieszkań. Na koniec II kwartału 2021 r. średnia cena mieszkań pozostających w ofercie w Warszawie przekroczyła barierę 12000 zł/mkw. Alternatywę dla drogich mieszkań w blokach stanowią nieduże domy (szczególnie szeregowe) w dzielnicach ościennych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się domy w dzielnicach Wawer, Białołęka i Wilanów, których komunikacja zarówno z centrum Warszawy, jak i z innymi dzielnicami, z roku na rok jest coraz lepsza. Spośród wymienionych wyróżnia się Wawer – największa warszawska dzielnica pod względem powierzchni, która w dużej części nie jest jeszcze zagospodarowana. Stwarza to deweloperom duże możliwości do inwestycji – wyjaśnia Maciej Dymkowski, prezes zarządzający tabelaofert.pl.Źródło: RedNet24

28.10.2021


Tagi: mieszkanie dom


CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która w nowej siedzibie...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA PLAN RADAR

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...