ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Od początku roku regionalny rynek biurowy urósł o 146 tys. mkw. Najwięcej wybudowano w Krakowie

wykres


Od początku 2021 roku na regionalny rynek biurowy dostarczono 146 tys. mkw. nowej powierzchni. Najwięcej działo się w Krakowie, gdzie w pierwszych trzech kwartałach br. przybyło ponad 47 tys. mkw. nowych biur (+3,2 proc. r/r). Szybciej rośnie Poznań, gdzie oddanie jednego dużego biurowca przełożyło się na wzrost rynku o 6 proc. r/r. Eksperci CBRE wskazują, że wśród najemców biur w regionach dominują pozytywne nastroje o czym świadczy przewaga nowych umów, umów przednajmu oraz ekspansji nad renegocjacjami.


- Regionalny rynek biurowy nadal zmaga się ze skutkami pandemii. Optymizm najemców jest jednak świetnym prognostykiem. Widzimy, że na rynkach dominują nowe umowy najmu, przednajmu oraz coraz liczniejsze ekspansje. Mniej jest za to renegocjacji, których na początku pandemii było zdecydowanie więcej. Coraz więcej najemców zastanawia się nad wzrostem w nowych miastach. Zwiększa się także liczba zapytań dotyczących nowych wejść do Polski. To, że najemcy szukają nowych biur będzie oczywiście pozytywnie wpływało na rynek. Powoli kształtuje się także polityka firm dotycząca powrotu pracowników do biur, głównie w trybie hybrydowym – mówi Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych CBRE.


Powierzchnia rośnie


W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku na regionalny rynek biurowy dostarczono 146 tys. mkw. nowej powierzchni. Liderem niezmiennie okazał się Kraków – ponad 47,5 tys. mkw. nowych biur. Tym samym ten największy regionalny rynek biurowy przekroczył 1,6 mln mkw. powierzchni biurowej i tylko w 2021 roku urósł o 3,2 proc. rok do roku. Drugim co do wielkości rynkiem biurowym jest Wrocław. Znajduje się tam 1,24 mln mkw. powierzchni biur. Od początku 2021 roku, dzięki oddaniu budynku Krakowska 35, w mieście przybyło 11,8 tys. mkw. przestrzeni, co oznacza wzrost o 1 proc. r/r. Podium regionalnych rynków zamyka Trójmiasto, gdzie znajduje się ponad 923 tys. mkw. biur. W 2021 roku oddano w sumie trzy nowe budynki o łącznej powierzchni niemal 35 tys. mkw. Dzięki temu cały rynek urósł o 4 proc. r/r.


Wzrosty zaobserwowano również w Katowicach, gdzie rynek powierzchni biurowej w 2021 roku urósł o 2 proc. r/r. W Łodzi wzrost to 1 proc. r/r. Wyróżnia się Poznań, który tylko w 2021 roku powiększył się o niemal 36 tys. mkw., co przełożyło się na 6 proc. wzrost r/r.


Dominują nowe umowy, pustostany stabilnie


Od początku roku popyt na biura w regionach wyniósł 377,3 tys. mkw., co jest wynikiem o 27 proc. niższym niż przed pandemią oraz o 18 proc. niższym niż w analogicznym okresie 2020 roku. Widoczne są jednak pozytywne tendencje, gdyż w strukturze popytu dominują nowe umowy oraz przednajmy (52 proc.), udział renegocjacji wyniósł 40 proc., a ekspansje obejmowały 8 proc.


- O stabilnej sytuacji na rynkach biurowych w regionach świadczy też poziom pustostanów, który rośnie tylko delikatnie. Na koniec trzeciego kwartału 2021 roku ten współczynnik oszacowany dla ośmiu głównych rynków regionalnych kształtował się na poziomie 13,5 proc., co daje łącznie 805,7 tys. mkw. powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz. To oznacza wzrost o 1,6 pp. rok do roku. Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Łodzi, zaś najniższy w Szczecinie. Ważnym czynnikiem wspierającym wyhamowanie wzrostu pustostanów jest spadek oferowanych na rynkach podnajmów – podsumowuje Kamil Tyszkiewicz.Źródło: CBRE

28.10.2021


Tagi: regionalny rynek biurowy


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...