ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
 

Na koniec III kw. 2021 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na największych rynkach w Polsce osiągnęły 12,1 mln mkw.

wykres


Obecnie na największych rynkach biurowych w Polsce w budowie jest 1,08 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2021-2024. Według szacunków Cushman & Wakefield do końca 2021 roku ukończonych zostanie dodatkowe 315 tys. mkw., natomiast w 2022 roku – ok. 540 tys. Mkw. To niektóre wnioski wynikające z podsumowania III kw. 2021 r. na polskim rynku biurowym.


Największe realizacje


W miastach regionalnych oddano do użytku 14 projektów biurowych o sumarycznej powierzchni 143,800 mkw. Największe ukończone projekty znajdują się w Poznaniu – Nowy Rynek D (35 800 mkw. – Skanska) oraz Gdańsku – Palio Office Park A (16 500 mkw. – Cavatina). Obecnie na największych rynkach biurowych w Polsce w budowie jest 1,08 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2021-2024. Według szacunków Cushman & Wakefield do końca 2021 roku ukończonych zostanie dodatkowe 315 tys. mkw., natomiast w 2022 roku – ok. 540 tys. mkw. Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną i mniejszą aktywność najemców spodziewamy się ograniczenia liczby nowych projektów wprowadzonych na rynek z terminem oddania do użytku w latach 2023-2024.


Podaż i popyt


Wysoki poziom nowej podaży oraz niższy popyt notowany od początku pandemii poskutkowały wzrostem poziomu pustostanów. Na koniec trzeciego kwartału 2021 stopa powierzchni niewynajętej osiągnęła 13,0%, co oznacza wzrost o 2,3 pp. w ujęciu rocznym, lecz nieznaczącą zmianę w porównaniu do zeszłego kwartału (+0,1 pp.)


Struktura popytu od początku roku charakteryzowała się dużym udziałem renegocjacji (41%) oraz niższym niż w okresie przedpandemicznym współczynnikiem nowych umów najmu powierzchni/relokacji (53%) oraz ekspansji (6%).


Status podnajmów


- Na skutek niepewności gospodarczej spowodowanej wybuchem pandemii, nadal utrzymuje się podwyższony poziom podnajmów oferowanych na rynku, chociaż widoczna jest tendencja spadkowa. Według szacunków Cushman & Wakefield na koniec trzeciego kwartału 2021 roku, blisko 95 000 mkw. powierzchni biurowych w tej formie było oferowane w stolicy, co świadczy o zmniejszeniu oferty tego rodzaju powierzchni w Warszawie oraz około 140 000 mkw. w miastach regionalnych, co jest wartością nieznacznie niższą niż w ubiegłym kwartale. - Katarzyna Lipka, Head of Consulting & Research w Cushman & Wakefield.


Dane o podnajmach nie są uwzględnione w statystykach dotyczących dostępnej powierzchni biurowej, jednak realnie podwyższają jej wielkość.


Aktywność najemców


- W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku łączna aktywność najemców wyniosła 777 600 mkw. powierzchni biurowej, co jest wartością o 13% niższą niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Ograniczenie popytu wynika z kontynuacji trendu ostrożnego podejścia najemców w zakresie relokacji oraz najmu dodatkowej powierzchni, powodowane niepewnością co do przyszłej sytuacji pandemicznej i gospodarczej. - Jan Szulborski, Senior Consultant, Consulting & Research, Cushman & Wakefield.


Wśród największych transakcji najmu zawartych w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku możemy wyróźnić umowę renegocjacji i ekspansji Rockwell Automation w A4 Business Park III w Katowicach (19 500 mkw.) oraz umowę przednajmu 3M Service Center w Midpoint71 we Wrocławiu. (12 300 mkw.)


Po korekcie stawek czynszu na początku pandemii, stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie pozostały na dotychczasowym poziomie i wyniosły 23,00-25,00 EUR/mkw./miesiąc w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 EUR/mkw./miesiąc w strefie Poza Centrum. W miastach regionalnych czynsze za najlepsze powierzchnie podobnie jak w Warszawie pozostały na dotychczasowym poziomie 12,00-15,00 EUR/mkw./miesiąc. W kolejnych kwartałach spodziewamy się stabilizacji czynszów bazowych, na co wpływać będzie stopniowa poprawa sytuacji pandemicznej oraz rosnąca aktywność najemców aktywnych na rynku.


Źródło: Cushman & Wakefield

23.11.2021


Tagi: regionalny rynek biurowy


CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

foto

Operator płatności Tpay to polska dynamiczna firma z branży fintechowej, która w nowej siedzibie...

ZARZĄDZANIE ZADANIAMI - APLIKACJA PLAN RADAR

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...