ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Na koniec III kw. 2021 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na największych rynkach w Polsce osiągnęły 12,1 mln mkw.

wykres


Obecnie na największych rynkach biurowych w Polsce w budowie jest 1,08 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2021-2024. Według szacunków Cushman & Wakefield do końca 2021 roku ukończonych zostanie dodatkowe 315 tys. mkw., natomiast w 2022 roku – ok. 540 tys. Mkw. To niektóre wnioski wynikające z podsumowania III kw. 2021 r. na polskim rynku biurowym.


Największe realizacje


W miastach regionalnych oddano do użytku 14 projektów biurowych o sumarycznej powierzchni 143,800 mkw. Największe ukończone projekty znajdują się w Poznaniu – Nowy Rynek D (35 800 mkw. – Skanska) oraz Gdańsku – Palio Office Park A (16 500 mkw. – Cavatina). Obecnie na największych rynkach biurowych w Polsce w budowie jest 1,08 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej planowanej do oddania w latach 2021-2024. Według szacunków Cushman & Wakefield do końca 2021 roku ukończonych zostanie dodatkowe 315 tys. mkw., natomiast w 2022 roku – ok. 540 tys. mkw. Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemiczną i mniejszą aktywność najemców spodziewamy się ograniczenia liczby nowych projektów wprowadzonych na rynek z terminem oddania do użytku w latach 2023-2024.


Podaż i popyt


Wysoki poziom nowej podaży oraz niższy popyt notowany od początku pandemii poskutkowały wzrostem poziomu pustostanów. Na koniec trzeciego kwartału 2021 stopa powierzchni niewynajętej osiągnęła 13,0%, co oznacza wzrost o 2,3 pp. w ujęciu rocznym, lecz nieznaczącą zmianę w porównaniu do zeszłego kwartału (+0,1 pp.)


Struktura popytu od początku roku charakteryzowała się dużym udziałem renegocjacji (41%) oraz niższym niż w okresie przedpandemicznym współczynnikiem nowych umów najmu powierzchni/relokacji (53%) oraz ekspansji (6%).


Status podnajmów


- Na skutek niepewności gospodarczej spowodowanej wybuchem pandemii, nadal utrzymuje się podwyższony poziom podnajmów oferowanych na rynku, chociaż widoczna jest tendencja spadkowa. Według szacunków Cushman & Wakefield na koniec trzeciego kwartału 2021 roku, blisko 95 000 mkw. powierzchni biurowych w tej formie było oferowane w stolicy, co świadczy o zmniejszeniu oferty tego rodzaju powierzchni w Warszawie oraz około 140 000 mkw. w miastach regionalnych, co jest wartością nieznacznie niższą niż w ubiegłym kwartale. - Katarzyna Lipka, Head of Consulting & Research w Cushman & Wakefield.


Dane o podnajmach nie są uwzględnione w statystykach dotyczących dostępnej powierzchni biurowej, jednak realnie podwyższają jej wielkość.


Aktywność najemców


- W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku łączna aktywność najemców wyniosła 777 600 mkw. powierzchni biurowej, co jest wartością o 13% niższą niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Ograniczenie popytu wynika z kontynuacji trendu ostrożnego podejścia najemców w zakresie relokacji oraz najmu dodatkowej powierzchni, powodowane niepewnością co do przyszłej sytuacji pandemicznej i gospodarczej. - Jan Szulborski, Senior Consultant, Consulting & Research, Cushman & Wakefield.


Wśród największych transakcji najmu zawartych w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku możemy wyróźnić umowę renegocjacji i ekspansji Rockwell Automation w A4 Business Park III w Katowicach (19 500 mkw.) oraz umowę przednajmu 3M Service Center w Midpoint71 we Wrocławiu. (12 300 mkw.)


Po korekcie stawek czynszu na początku pandemii, stawki bazowe za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie pozostały na dotychczasowym poziomie i wyniosły 23,00-25,00 EUR/mkw./miesiąc w strefie Centrum oraz 13,50-16,50 EUR/mkw./miesiąc w strefie Poza Centrum. W miastach regionalnych czynsze za najlepsze powierzchnie podobnie jak w Warszawie pozostały na dotychczasowym poziomie 12,00-15,00 EUR/mkw./miesiąc. W kolejnych kwartałach spodziewamy się stabilizacji czynszów bazowych, na co wpływać będzie stopniowa poprawa sytuacji pandemicznej oraz rosnąca aktywność najemców aktywnych na rynku.


Źródło: Cushman & Wakefield

23.11.2021


Tagi: regionalny rynek biurowy


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...