ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Jak chcą mieszkać poznaniacy? Bez aut, ale za to z Paczkomatem na osiedlu

wykres


Aż 6 na 10 poznaniaków chciałoby mieszkać na osiedlu, na którym znajduje się Paczkomat, ponad połowę do zakupu mieszkania przekonałby ograniczony ruch samochodowy na jego terenie. Mieszkańcy Poznania doceniają także technologiczne rozwiązania. Co czwarty badany chciałby je mieć w swoim M, przede wszystkim mężczyźni oraz ludzie młodzi – wynika z badania przeprowadzonego przez Echo Investment, budującego m.in. osiedle Wieża Jeżyce.


Zdaniem poznaniaków najważniejszym elementem nowoczesnego osiedla jest Paczkomat na jego terenie – odpowiedziało tak 60% mieszkańców miasta. Takie rozwiązanie ma więcej zwolenniczek niż zwolenników – chce go 65% kobiet i 54% mężczyzn. Na drugim miejscu w hierarchii potrzeb mieszkańców znajduje się ograniczony ruch samochodowy na terenie osiedla – to ważne dla 51% mieszkańców Poznania.


- Jeszcze do niedawna wybór Paczkomatu, jako niezbędnego atrybutu wymarzonego osiedla, mógłby zaskakiwać. Dziś jest to rozwiązanie, z którego korzysta większość Polaków. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, jako pierwszy deweloper w Polsce instalujemy Paczkomaty InPost na nowych inwestycjach mieszkaniowych. Już na etapie projektowania terenu wyznaczamy optymalne miejsca na te urządzenia, dzięki czemu możemy je skutecznie wkomponować w otoczenie, aby nie zakłócały ładu przestrzennego. Paczkomaty w naszych inwestycjach są ogólnodostępne. Korzystają z nich zarówno nasi klienci jak i okoliczni mieszkańcy, dlatego to udogodnienie idealnie wpisuje się w założenia projektu Wieży Jeżyce – osiedla otwartego dla wszystkich poznaniaków – mówi Kazimierz Monkiewicz, manager ds. CSR i CSV w Echo Investment.


Mężczyźni mocniej niż kobiety stawiają na technologię


Co czwarty poznaniak, wybierając osiedle, doceniłby oferowaną w ramach niego technologię Smart, czyli system zarządzania inteligentnym mieszkaniem (27%). Takie rozwiązanie jest szczególnie bliskie mężczyznom – docenił ją co trzeci ankietowany (35% panów vs. 21% pań). Mieszkańców nieco mniej przekonują ładowarki pojazdów elektrycznych (15%) i dostęp do usługi carsharingu (7%).


- W biurowcach inteligentne zarządzanie obiektem i różnymi parametrami to już standard. Ta technologia towarzyszy wielu pracownikom na co dzień, dlatego co czwarty poznaniak chętnie przeniósłby ją do domu. Chcemy sterować oświetleniem, grzejnikiem czy nawet zamkiem w drzwiach za pomocą komendy głosowej lub aplikacji na smartfonie, który zawsze mamy pod ręką. Te wszystkie udogodnienia będą dostępne w ramach systemu zarządzania inteligentnym domem Echo Smart, w który wyposażymy mieszkania w Wieży Jeżyce – dodaje Kazimierz Monkiewicz.


Młodzi chcą mieszkać nowocześnie


Carsharing to popularne rozwiązanie wśród młodych – na osiedlu chciałoby go mieć 15% badanych w wieku 18-24 lat. Dla porównania: takiej opcji oczekuje tylko ok. 5-6% badanych w pozostałych grupach wiekowych. Młodzi poznaniacy częściej idą z duchem czasów i wskazują na nowinki technologiczne – co trzecia osoba w wieku 18-34 lata zdecydowałaby się na inteligentne zarządzanie mieszkaniem, podczas gdy takiej odpowiedzi udzielił tylko co piąty ankietowany w wieku powyżej 55 lat.


Na inteligentne zarządzanie mieszkaniem składają się liczne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają lokatorom codzienne życie. Za pomocą komendy głosowej lub aplikacji mobilnej można m.in.: regulować jasność światła i wysokość temperatury czy sterować roletami okiennymi. Czujnik zalania i czujnik dymu wykryją każde potencjalne zagrożenie. W częściach wspólnych budynku także znajdują się innowacje, takie jak: zdalne odblokowywanie furtek i drzwi wejściowych oraz bezdotykowe przywoływanie windy, po zbliżeniu się do niej ze smartfonem.


Spośród wszystkich wymienionych w badaniu udogodnień, prawie co drugi (45%) mieszkaniec Poznania chciałby mieć na osiedlu fotowoltaikę oraz nawadnianie wodą deszczową terenów zielonych (44%). Panele słoneczne na osiedlu bardziej doceniają mężczyźni niż kobiety (52% vs. 40%), podobnie w przypadku nawadniania deszczówką (48 vs. 41%). Ogródek społeczny wybrałoby 29% mieszkańców.


Źródło: Echo Investment

24.11.2021


Tagi: POnzań, mieszkańcy, mieszkanie, lokalizacja


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...