ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Koniec boomu mieszkaniowego?

wykres


Wzrost podaży pieniądza M3 przyspieszył w listopadzie do 10,1% r/r (PKO: 8,9% r/r i kons.: 9,0% r/r) z 8,6% r/r w październiku. Za tym przyspieszeniem stały trzy czynniki: 1) osłabienie kursu PLN, na co wskazuje słabszy wzrost podaży pieniądza w ujęciu transakcyjnym (9,5% r/r); 2) napływ netto aktywów zagranicznych (powrót wzrostu tej kategorii powyżej 30% r/r), a także 3) wzrost depozytów (nie tylko bieżących, ale też terminowych).


Dużo ciekawych informacji znajdujemy w danych bankowych. Dynamika depozytów ogółem przyspieszyła do 11,2% r/r w listopadzie (z 10,3% r/r w październiku, skor. o kurs). W ujęciu miesięcznym depozyty rosły najsilniej od stycznia, co było zasługą zarówno firm, jak i gospodarstw domowych oraz instytucji publicznych. W strukturze depozytów osób prywatnych widzimy już tylko minimalny spadek depozytów terminowych. Podwyżki stóp powinny zachęcić większą liczbę Polaków do powrotu do tej formy lokowania oszczędności.


Ciekawie prezentuje się sytuacja po stronie kredytowej. Tempo wzrostu kredytów co prawda przyspieszyło do 3,6% r/r z 3,4% miesiąc wcześniej (skor. o kurs), ale w ujęciu m/m wzrost był najsłabszy od 5 miesięcy. Stały za tym przede wszystkim złotowe kredyty hipoteczne, których wzrost w ujęciu m/m wyhamował do 0,9% z 1,2% w październiku (skor. o kurs) i był najsłabszy od lutego. Jest to efekt zarówno podwyżek stóp, jak i spadającej już od dłuższego czasu liczby składanych wniosków (od marcowego szczytu). Dalsze podwyżki stóp mogą jeszcze bardziej ograniczyć popyt na kredyt w tym segmencie, aczkolwiek w przeciwną stronę (w szczególności w mniejszych miejscowościach) będą oddziaływały w przyszłym roku zapisy Polskiego Ładu. Kredyty konsumpcyjne drugi miesiąc z rzędu spadły w ujęciu m/m. Ostatni raz taka sytuacja zdarzyła się pod koniec 2020, co wskazuje na słabnący popyt ze strony konsumentów (kombinacja wzrostu inflacji oraz podwyżek stóp). W ujęciu m/m spadły też kredyty dla przedsiębiorstw. Kredyty obrotowe zakończyły okres czterech miesięcy nieprzerwanych wzrostów (-0,1% m/m), co może (ale nie musi) zwiastować obniżenie skłonności do gromadzenia zapasów w firmach. Nadal spadały kredyty dla samorządów, które w obliczu obniżenia od przyszłego roku dochodów podatkowych ostrożnie podchodzą do podejmowania nowych inwestycji.


Relacja kredytów do depozytów wróciła po miesiącu do 76,5%. Wyższa ścieżka stóp procentowych niż wcześniej zakładaliśmy może oznaczać, że nie jest to najniższy poziom, jaki zobaczymy w tym cyklu. Wyższy poziom stóp oznacza spadek popytu na kredyt, w szczególności ze strony gospodarstw domowych.


Źródło: PKO Bank Polski

22.12.2021


Tagi: podaż pieniądza, kredyty, rynek mieszkaniowy


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...