ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Skanska sprzedaje inwestycje biurowe w Krakowie i Wrocławiu za 128 mln euro

wykres


Skanska podpisała umowę sprzedaży dwóch projektów biurowych w Polsce. Ich nabywcą jest Stena Real Estate BV – międzynarodowy podmiot działający na rynku nieruchomości, wchodzący w skład Stena Group. Transakcja obejmuje pierwszy etap kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu, składający się z dwóch połączonych budynków biurowych oraz ostatni budynek kompleksu High5ive w Krakowie. To łącznie 39 400 mkw. innowacyjnej i zrównoważonej powierzchni biurowej. Budynki zostały zaprojektowane i zrealizowane zgodnie z założeniami ESG. Jest to już kolejna transakcja pomiędzy stronami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwszą było nabycie drugiego budynku kompleksu biurowego Spark w Warszawie w 2020 roku.


Pierwszy etap kompleksu Centrum Południe, którego realizację zakończono w lipcu 2020 roku, obejmuje 28 215 mkw. nowoczesnej i zrównoważonej powierzchni biurowej oraz usługowej. Jest on wynajęty w 69,5%. To część wieloetapowego kompleksu, który docelowo zaoferuje 85 000 mkw. najwyższej jakości przestrzeni.


Z kolei powierzchnia trzeciego etapu i jednocześnie ostatniego budynku kompleksu biurowego High5ive wynosi 11 250 mkw. Jest ona już wynajęta w 99%. Będzie to pierwszy biurowiec Skanska w Krakowie z certyfikatem WELL, który jest przyznawany zdrowym i komfortowym miejscom pracy. Zakończenie budowy zaplanowano na pierwszy kwartał 2022 roku.


Centrum Południe: jeden z najbardziej zrównoważonych kompleksów biurowych we Wrocławiu


Pierwszy etap kompleksu oddano do użytku w lipcu 2020 roku. Rok później Skanska rozpoczęła prace nad drugim etapem swojego największego wrocławskiego projektu. Centrum Południe będzie pierwszą w tym mieście inwestycją Skanska z certyfikatem WELL, a już teraz może poszczycić się WELL Health-Safety Rating. Certyfikat przyznawany jest powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, ograniczających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i przyjaznych miejsc pracy.


Centrum Południe oferuje najemcom wiele rozwiązań, dzięki którym ich biura staną się bardziej przyjaznymi miejscami pracy. Filtry, nawilżacze adiabatyczne oraz systemy wentylacji zapewniają nawet do 30% więcej świeżego powietrza, niż wymagają tego normy dla powierzchni biurowych. W budynkach zastosowano technologie, które pozwalają między innymi na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej. W przestrzeniach wspólnych zastosowano oświetlenie LED, dzięki czemu kompleks zużywa do jednej trzeciej mniej energii, niż referencyjne budynki. Jest on również w 100% zasilany energią elektryczną wytworzoną przez farmy wiatrowe. Do budowy wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu oraz surowce o niskiej emisji lotnych związków organicznych. Na terenach zielonych wokół Centrum Południe nie stosuje się żadnych szkodliwych środków ochrony roślin. Pierwszy etap Centrum Południe uznano za najlepszy zrównoważony projekt w konkursie CIJ Awards Poland 2020. Otrzymał on też nagrodę PLGBC Green Building Award 2021.


Trzeci etap High5ive w tętniącym życiem biznesowym sercu Krakowa


High5ive to dobrze już znany kompleks pięciu biurowców o docelowej powierzchni ponad 70 000 mkw. Ostatni budynek, którego fazę konstrukcyjną ukończono w maju 2021, zapewni najemcom ponad 11 000 mkw. Cała powierzchnia biurowa została już wynajęta m.in. przez Spyrosoft, Business Link i zooplus.


High5ive stworzono zgodnie z najwyższymi standardami i najbardziej wymagającymi certyfikatami środowiskowymi, stawiając w centrum uwagi zdrowie i potrzeby jego użytkowników. Trzeci etap kompleksu to pierwszy projekt Skanska w Krakowie, który będzie ubiegać się o prestiżowy certyfikat WELL Core & Shell, weryfikujący jakość powierzchni biurowych. Wszystkie zastosowane rozwiązania, oparte na wymaganiach tego certyfikatu, pomogą najemcom w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków i zapewnią im bezpieczeństwo oraz komfort fizyczny i psychiczny.


Kolejną zaletą High5ive jest jego świetna lokalizacja w centrum miasta. Jest to jeden z najlepiej skomunikowanych budynków biurowych w Krakowie. Można do niego dojechać autobusem, tramwajem, samochodem lub rowerem. W pobliżu znajduje się również Dworzec Główny, Galeria Krakowska oraz wiele uczelni wyższych. W budynku znajduje się też ponad 40 miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych.


Źródło: Skanska

04.01.2022


Tagi: biurowce, Centrum Południe pierwszy etap, High5ive trzeci etap, transakcja, Stena Real Estate BV


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...