ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Skanska sprzedaje inwestycje biurowe w Krakowie i Wrocławiu za 128 mln euro

wykres


Skanska podpisała umowę sprzedaży dwóch projektów biurowych w Polsce. Ich nabywcą jest Stena Real Estate BV – międzynarodowy podmiot działający na rynku nieruchomości, wchodzący w skład Stena Group. Transakcja obejmuje pierwszy etap kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu, składający się z dwóch połączonych budynków biurowych oraz ostatni budynek kompleksu High5ive w Krakowie. To łącznie 39 400 mkw. innowacyjnej i zrównoważonej powierzchni biurowej. Budynki zostały zaprojektowane i zrealizowane zgodnie z założeniami ESG. Jest to już kolejna transakcja pomiędzy stronami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwszą było nabycie drugiego budynku kompleksu biurowego Spark w Warszawie w 2020 roku.


Pierwszy etap kompleksu Centrum Południe, którego realizację zakończono w lipcu 2020 roku, obejmuje 28 215 mkw. nowoczesnej i zrównoważonej powierzchni biurowej oraz usługowej. Jest on wynajęty w 69,5%. To część wieloetapowego kompleksu, który docelowo zaoferuje 85 000 mkw. najwyższej jakości przestrzeni.


Z kolei powierzchnia trzeciego etapu i jednocześnie ostatniego budynku kompleksu biurowego High5ive wynosi 11 250 mkw. Jest ona już wynajęta w 99%. Będzie to pierwszy biurowiec Skanska w Krakowie z certyfikatem WELL, który jest przyznawany zdrowym i komfortowym miejscom pracy. Zakończenie budowy zaplanowano na pierwszy kwartał 2022 roku.


Centrum Południe: jeden z najbardziej zrównoważonych kompleksów biurowych we Wrocławiu


Pierwszy etap kompleksu oddano do użytku w lipcu 2020 roku. Rok później Skanska rozpoczęła prace nad drugim etapem swojego największego wrocławskiego projektu. Centrum Południe będzie pierwszą w tym mieście inwestycją Skanska z certyfikatem WELL, a już teraz może poszczycić się WELL Health-Safety Rating. Certyfikat przyznawany jest powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, ograniczających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i przyjaznych miejsc pracy.


Centrum Południe oferuje najemcom wiele rozwiązań, dzięki którym ich biura staną się bardziej przyjaznymi miejscami pracy. Filtry, nawilżacze adiabatyczne oraz systemy wentylacji zapewniają nawet do 30% więcej świeżego powietrza, niż wymagają tego normy dla powierzchni biurowych. W budynkach zastosowano technologie, które pozwalają między innymi na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej. W przestrzeniach wspólnych zastosowano oświetlenie LED, dzięki czemu kompleks zużywa do jednej trzeciej mniej energii, niż referencyjne budynki. Jest on również w 100% zasilany energią elektryczną wytworzoną przez farmy wiatrowe. Do budowy wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu oraz surowce o niskiej emisji lotnych związków organicznych. Na terenach zielonych wokół Centrum Południe nie stosuje się żadnych szkodliwych środków ochrony roślin. Pierwszy etap Centrum Południe uznano za najlepszy zrównoważony projekt w konkursie CIJ Awards Poland 2020. Otrzymał on też nagrodę PLGBC Green Building Award 2021.


Trzeci etap High5ive w tętniącym życiem biznesowym sercu Krakowa


High5ive to dobrze już znany kompleks pięciu biurowców o docelowej powierzchni ponad 70 000 mkw. Ostatni budynek, którego fazę konstrukcyjną ukończono w maju 2021, zapewni najemcom ponad 11 000 mkw. Cała powierzchnia biurowa została już wynajęta m.in. przez Spyrosoft, Business Link i zooplus.


High5ive stworzono zgodnie z najwyższymi standardami i najbardziej wymagającymi certyfikatami środowiskowymi, stawiając w centrum uwagi zdrowie i potrzeby jego użytkowników. Trzeci etap kompleksu to pierwszy projekt Skanska w Krakowie, który będzie ubiegać się o prestiżowy certyfikat WELL Core & Shell, weryfikujący jakość powierzchni biurowych. Wszystkie zastosowane rozwiązania, oparte na wymaganiach tego certyfikatu, pomogą najemcom w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków i zapewnią im bezpieczeństwo oraz komfort fizyczny i psychiczny.


Kolejną zaletą High5ive jest jego świetna lokalizacja w centrum miasta. Jest to jeden z najlepiej skomunikowanych budynków biurowych w Krakowie. Można do niego dojechać autobusem, tramwajem, samochodem lub rowerem. W pobliżu znajduje się również Dworzec Główny, Galeria Krakowska oraz wiele uczelni wyższych. W budynku znajduje się też ponad 40 miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych.


Źródło: Skanska

04.01.2022


Tagi: biurowce, Centrum Południe pierwszy etap, High5ive trzeci etap, transakcja, Stena Real Estate BV


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...