ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Branża FM:presja płacowa za strony pracowników, ryzyko spadku jakości usług podwykonawców

wykres


Druga Połowa roku przyniosła znaczące ożywienie. Po początkowym zastoju i wyczekiwaniu klientów jak rozwinie się sytuacja epidemiczna w miesiącach letnich i jesiennych znacznie zwiększyła się liczba zapytań i zleceń na prace dodatkowe - modernizacje obiektów, większe naprawy, przebudowy biur. Najbardziej rosnąca kategorią zleceń są modernizacje instalacji i prace związane z Energooszczędnością. Przy rosnących cenach energii i zapowiedziach dalszych podwyżek stopa zwrotu takich inwestycji staje się coraz krótsza. W 2021 roku mocno rosły oczekiwania płacowe pracowników. Koszty pracy zmieniają się diametralnie.


Wg Raportu Polskiej Rady Facility Management, Hays i Pracuj.pl w polskiej branży FM zatrudnionych jest 630 000 pracowników – 550 tys. operacyjnych i 80 tys. menedżerów i ekspertów. To więcej niż zatrudnia branża budowlana (450 tys.). Usługi FM stanowią nawet 40% wszystkich kosztów każdej organizacji, która wykorzystuje w swoim działaniu fizyczną przestrzeń. Na rynku FM działa około 60 firm, z tego tylko kilka ze znaczącym potencjałem ogólnopolskim.


- Ostateczne wyniki poznamy w pierwszym kwartale 2022 roku, ale już teraz możemy podsumować miniony rok, w którym nasza spółka osiągnęła sprzedaż usług TechFM o 10% wyższą niż w 2020 roku. Na koniec 2021 roku zarządzaliśmy powierzchnią prawie 8 mln mkw. Nie jest żadną tajemnicą, że najbardziej wzrósł metraż obsługiwany w sektorze logistyki, ale pod naszą opiekę trafiło także wiele nowych projektów biurowych – Mariusz Kisiel – Dyrektor Operacyjny TechFM w SPIE Building Solutions Sp. z o.o.


Sytuacja w branży FM w 2021 roku - komentarz Mariusz Kisiel Dyrektor Operacyjny TechFM w SPIE Building Solutions Sp. z o.o.


Po chwilowym, kilkumiesięcznym wstrzymaniu przetargów i inwestycji na początku pandemii, prace ruszyły i przez cały kończący się rok otrzymaliśmy wiele nowych zleceń. Po ostrożnym starcie w pierwszych miesiącach 2021 r. w drugiej połowie roku nastąpiło znaczne ożywienie. Pojawiły się, inwestycje w energooszczędne rozwiązania takie jak modernizacje obiektów, przebudowy i większe naprawy, a także realizacja prac związanych z dostosowaniem biur pod kątem odmiennych potrzeb pracy hybrydowej. Zapotrzebowanie na usługi bezpośrednio związane z pandemią – np. montaż lamp UV, ponadplanowe odkażanie klimatyzacji nie było tak duże jak w 2020. Większość dużych parków biurowych i centrów logistycznych takie inwestycje przeprowadziła w pierwszym roku pandemii.


Nowością jest wzmożony nacisk i zlecenia związane z zielonymi rozwiązaniami – innowacje poprawiające energooszczędność. Uważam, że takie prace są perspektywiczne i liczba podobnych zleceń będzie stale rosnąć w najbliższych latach. Dlatego uruchomiliśmy strategiczną współpracę z ośrodkami naukowymi. Długofalowo taka współpraca z jednostkami naukowymi jest konieczna, żeby wdrażać nowoczesne rozwiązania neutralne dla klimatu, które pozwalają zachować komfort przebywających w budynkach przy niższych kosztach energii dla najemców i właścicieli obiektów.


Naukowcy patrzą na skalę makro, nie tylko budynek, ale i otoczenie, geografię terenu, sąsiedztwo. To może dawać wymierne korzyści np. spółdzielnia mieszkaniowa, która graniczy z marketem może pobrać od niego odpady cieplne, które obniżają koszty ogrzewania budynków mieszkalnych.


Wspólnie z jednostkami badawczymi pracujemy też nad budową magazynów energii – elektrochemicznych, mechanicznych, itd., a także ich efektywnym łączeniem. Kończy się pewien etap, zielonej transformacji budynków, która kiedyś polegała tylko na wymianie oświetlenia na LEDowe. Koszty energii dają impuls do innowacji, takie inwestycje w obecnych warunkach bardziej się opłacają, a stopa zwrotu takich wydatków będzie coraz wyższa.


Mijający rok w branży FM stał pod znakiem presji płacowej i aktywnego poszukiwania wykwalifikowanych pracowników. W branży FM brak pracowników jest problemem już od kilku lat, ale odbicie gospodarcze po pandemii bardzo mocno nasiliło to zjawisko. Rynek odżył, jest dynamiczny, to przekłada się na dużą liczbę projektów, które trzeba obsłużyć. Firmy zabiegają o pracowników, więc normą jest, że ci prowadzą wiele rozmów rekrutacyjnych jednocześnie. W tym roku często zdarzało się, że potencjalny pracownik po rozmowie kwalifikacyjnej, a nawet po informacji o przyjęciu zmieniał decyzję. Zdarzały się też sytuacje, że taka osoba rezygnowała z podjęcia pracy nie informując o tym nikogo. Wcześniej takie przypadki zdarzały się niezwykle rzadko, teraz staje się to normą. Mając na uwadze te wyzwania bardzo dużo uwagi poświęcamy rozwojowi naszych pracowników. Wdrażamy programy szkoleniowe, wspieramy ich planujemy im ścieżki awansu wewnętrznego. To ludzie są naszym kapitałem. Staramy się by czuli się docenieni i szanowani.


W branży FM normą jest, że część usług zleca się specjalistycznym firmom podwykonawczym. Przy zwiększonej rotacji pracowników szczególnie ważne są wysokie standardy operacyjne, zapewniające wysoką jakość usług zarówno wykonywanych przez własnym personelem jak i efektywną kontrolę podwykonawców.


Udział w rynku zwiększają firmy, które mają ludzi do pracy


Wygrany przetarg to dopiero pierwszy krok i nie gwarantuje zrealizowania kontraktu. Znam sytuację, gdzie firma, która wygrała przetarg nie podjęła realizacji zadania w ustalonym terminie, bo nie była w stanie zgromadzić odpowiedniego zespołu do obsługi. Wyzwania dotyczące szybkiego skompletowania wykwalifikowanego personelu będą dotykać przede wszystkim małych firm. Większe podmioty działające na obszarze całego kraju i posiadające zasoby oraz szerokie kompetencje zarówno realizacji dodatkowych zadań jak i obsługi serwisowej poradzą sobie z tym lepiej – Mariusz Kisiel, Dyrektor Operacyjny TechFM w SPIE Building Solutions Sp. z o.o.


Źródło: SPIE Building Solutions Sp. z o.o.

15.01.2022


Tagi: branża FM, Facility Management


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...