ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Echo Investment zamyka 2021 r. z wynikiem przewyższającym rynkowe oczekiwania

wykres


Echo Investment ma za sobą udany rok. Spółka wypracowała 189 mln zł zysku netto, co było głównie rezultatem przekazania klientom 1 622 mieszkań Echo Investment, 1 128 mieszkań Archicomu, wzrostu wartości biurowców i lepszych wyników działania centrum handlowego Libero.


Realizując strategiczny cel osiągnięcia pozycji ogólnopolskiego lidera w sektorze mieszkaniowym, Echo Investment przejęło pakiet 66% akcji wrocławskiej firmy deweloperskiej Archicom w kwietniu 2021 r. Po transakcji grupa Echo-Archicom-Resi4Rent jest jednym z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce, biorąc pod uwagę łączny wynik sprzedaży 4,5 tys. mieszkań na sprzedaż oraz na wynajem. Sprzedawcy Echo Investment i Archicomu sprzedali w ubiegłym roku blisko 3 tys. mieszkań. Ponadto Echo Investment zakontraktowało i rozpoczęło budowę blisko 1,5 tys. lokali dla Resi4Rent, największej w Polsce firmy z mieszkaniami na wynajem.


– Realizujemy nasze bieżące projekty zgodnie z założonym harmonogramem. Nieustająco obserwujemy zmiany cen najmu i sprzedaży, a także monitorujemy zmiany kosztów na rynku budowlanym, tak by rozpoczęcie kolejnej budowy wypadało w najkorzystniejszym momencie. Składamy mniejsze zamówienia i wybieramy pakietowanie prac budowlanych, co umożliwia utrzymanie kosztów na rozsądnym poziomie. Obecnie bank ziemi należący do całej Grupy pozwala na wybudowanie w nadchodzących latach ponad 14 tys. mieszkań na sprzedaż i wynajem. Jest to wyjątkowo dobra sytuacja na dzisiejszym gorącym rynku gruntów – komentuje Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.


W 2021 r. Echo Investment sprzedało dwa biurowce będące częścią kompleksu Browary Warszawskie, razem z zabytkową Warzelnią i Willą, a także biurowiec Moje Miejsce I, stanowiący część wielofunkcyjnej inwestycji ‘destinations’ na warszawskim Dolnym Mokotowie. Spółka podpisała też przedwstępną umowę sprzedaży budynków biurowych w łódzkim kompleksie Fuzja. Te cztery transakcje o wartości blisko 350 mln EUR są dowodem na to, że wielofunkcyjne projekty ‘destinations’ – miejsca przyciągające ludzi – są bardziej niż kiedykolwiek poszukiwane przez inwestorów. Grupa Echo Investment prowadzi zaawansowane rozmowy o sprzedaży także kolejnych biurowców. Wśród nich są m.in. drugi budynek miastotwórczego projektu Moje Miejsce w Warszawie, katowicki kompleks Face2Face Business Campus oraz wrocławski MidPoint71, który otrzymał pozwolenie na użytkowanie na początku tego roku.


Od zniesienia restrykcji wiosną zeszłego roku w segmencie nieruchomości handlowych firma skupiła się na silnym marketingu oraz wzmocnieniu centrów Libero oraz Galeria Młociny po ich powrocie do normalnej działalności. Obiekty są niemal w pełni wynajęte i przyciągają nowe marki handlowe. Obydwa odnotowują wzrost odwiedzalności w porównaniu do 2019 r., a co ważniejsze wzrost obrotów najemców – o 19% w Galerii Młociny i 33% w Libero.


– Jak zawsze jesteśmy skupieni na utrzymywaniu naszej firmy w zdrowej kondycji. Obserwując zmieniające się warunki gospodarcze, w ostatnim roku obniżyliśmy wskaźnik długu netto do wartości aktywów z 47% do 39%. W 2022 r. spodziewamy się dalszego zmniejszania tego wskaźnika – mówi Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment.


Grupa utrzymuje wysoki stan gotówki: na koniec roku było to 589 mln zł. Wartość naszych aktywów to blisko 6,4 mld zł i jest o 14% wyższa niż na koniec 2020 r., i 34% niż w 2019 r. Wynika to przede wszystkim z przejęcia grupy Archicom. Wartość aktywów mieszkaniowych Grupy wzrosła prawie dwa razy w porównaniu z początkiem 2021 r.


Źródło: Echo Investment

31.03.2022


Tagi: deweloper,, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...