ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Grupa INPRO - wyniki finansowe za 2021 rok

wykres


Grupa INPRO, która w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia, podsumowała wyniki finansowe za 2021 rok. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość 321,4 mln zł, a zysk netto był na poziomie 46,9 mln zł. Od stycznia do grudnia 2021 r. Grupa sprzedała łącznie 728 mieszkań i domów jednorodzinnych netto, czyli o 15% więcej w ujęciu r./r. oraz przekazała nabywcom 720 lokali. Na bazie posiadanego banku gruntów Grupa może w tym roku wprowadzić do oferty ponad 1300 mieszkań.


W minionym roku Grupa INPRO wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 321,4 mln zł, co stanowi 16% spadek w porównaniu z poprzednim rokiem. Rentowność netto wyniosła blisko 15%, w odniesieniu do 18% rok wcześniej. Zysk netto za 2021 rok zmalał w ujęciu r./r. o 31% do poziomu 46,9 mln zł.


Wyniki finansowe Grupy za 2021 r. są niższe od wyników roku ubiegłego m.in. z uwagi na liczbę i na rodzaj kończonych w roku obrotowym przedsięwzięć (mniej wydanych lokali, mniej korzystna lokalizacja inwestycji, wzrost kosztów materiałów i robocizny) oraz z uwagi na przesunięcie terminu oddania do użytkowania osiedla Azymut w Gdyni z roku 2019 na rok 2020. Spadkowi przychodów z działalności deweloperskiej towarzyszył wzrost przychodów z działalności hotelowej na skutek zniesienia obostrzeń covidowych. Pozytywny wpływ na obroty Grupy miała także zwiększona produkcja prefabrykatów dzięki wzrostowi popytu zagranicznego.


- Osiągnięte przez naszą Grupę Kapitałową wyniki finansowe w 2021 roku są odzwierciedleniem sytuacji na całym rynku deweloperskim. Nie udało nam się co prawda uzyskać tak wysokich przychodów jak w 2020 r., ale dzięki wytężonej pracy i zdobytemu doświadczeniu, umocniliśmy swoją pozycję. Segment deweloperski Grupy zanotował oczekiwany poziom sprzedaży mieszkań i poziom liczby wydanych klientom lokali. Na szczęście popyt na usługi hotelowe w okresie letnim był znaczny i sytuacja finansowa tej branży uległa poprawie. – podkreślił Krzysztof Maraszek, Prezes Zarządu INPRO S.A.


W 2021 roku Grupa sprzedała łącznie 728 mieszkań i domów netto (w rozumieniu zawartych umów przedwstępnych sprzedaży netto). Jest to wynik wyższy o 15% od wyników 2020 roku, kiedy podpisanych zostało 635 umów netto. Grupa zakończyła prace przy 7 przedsięwzięciach deweloperskich obejmujących łącznie 694 wybudowanych lokali. Klientom przekazano 720 lokali, czyli o 17% mniej niż w 2020 roku. Na koniec 2021 roku INPRO S.A. oraz Domesta Sp. z o.o. realizowały 13 inwestycji, obejmujących łącznie około 1.400 lokali.


W ubiegłym roku INPRO S.A. oraz Domesta Sp. z o.o. wprowadziły do sprzedaży łącznie 745 lokali w Gdańsku i w okolicach w następujących projektach: Optima etap V i VI, Brawo 2, Ostoja etap II, Koncept etap I, RYTM, budynki nr 1, 2, 3 na osiedlu Leszczynowy Park oraz budynek na osiedlu NaSwoim. Z myślą o kolejnych przedsięwzięciach rozbudowany został bank ziemi obu spółek, który powiększył się w 2021 roku o 86 tys. m2 gruntów, umożliwiający realizację ponad 1.500 mieszkań.


- Analizując bieżącą sytuację wiemy, że rok 2022 będzie pełen wyzwań. Rośnie inflacja oraz stopy procentowe, rosną koszty realizacji inwestycji deweloperskich, dodatkowo sytuacja w Ukrainie przekłada się bezpośrednio na polską i europejską gospodarkę. Spowolnienie sprzedaży na rynku mieszkaniowym ma już miejsce, pytanie, jak długo potrwa? Trudno w tej chwili przewidzieć długofalowe skutki wojny. Posiadamy przez nas bank gruntów pozwala nam na wprowadzenie do sprzedaży w 2022 roku ponad 1300 nowych mieszkań. Jednak nasze działania w tym kierunku będą na pewno uwzględniały maksymalną elastyczność i odpowiedzialność – dodał Krzysztof Maraszek.


Grupa INPRO w 2022 r. planuje wprowadzić do oferty 1375 nowych mieszkań i domów, pod warunkiem, że nie nasili się negatywny wpływ pandemii oraz wojny na Ukrainie na możliwość prowadzenia działalności przez spółki w Grupie, który ograniczy popyt ze strony klientów. Oferta INPRO S.A. zostanie poszerzona o następujące przedsięwzięcia: Osiedle Koncept etap II w Gdańsku (176 lokali), Apartamenty w Mikołajkach (105 lokali), Osiedle PROLOG etap I w Olsztynie (70 lokali) oraz etap II (124 lokali), Osiedle FORMA etap I w Elblągu (68 lokali), Osiedle Optima etap VII (138 lokali), Osiedle City Park II w Gdańsku (208 lokali), Osiedle Rumia Centralna etap I (96 lokali). Natomiast Domesta planuje wprowadzić do oferty: Osiedle Urzeka w Gdańsku budynki nr 1 i 2 (110 lokali) oraz nr 3 (40 lokali), Osiedle Kampinoska w Gdańsku budynki 1, 2, 3 (48 lokali) oraz 4, 5, 6, 7 (40 lokali), Osiedle Starogardzka w Gdańsku budynki nr 3 i 4 (124 lokali) oraz Osiedle Leszczynowy Park w Gdańsku budynek nr 4 (28 lokali). Tempo realizacji planowanych inwestycji uzależnione będzie od sytuacji gospodarczej kraju.


Źródło: INPRO S.A.

03.05.2022


Tagi: deweloper,, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...