ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Grupa INPRO - wyniki finansowe za 2021 rok

wykres


Grupa INPRO, która w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia, podsumowała wyniki finansowe za 2021 rok. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość 321,4 mln zł, a zysk netto był na poziomie 46,9 mln zł. Od stycznia do grudnia 2021 r. Grupa sprzedała łącznie 728 mieszkań i domów jednorodzinnych netto, czyli o 15% więcej w ujęciu r./r. oraz przekazała nabywcom 720 lokali. Na bazie posiadanego banku gruntów Grupa może w tym roku wprowadzić do oferty ponad 1300 mieszkań.


W minionym roku Grupa INPRO wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 321,4 mln zł, co stanowi 16% spadek w porównaniu z poprzednim rokiem. Rentowność netto wyniosła blisko 15%, w odniesieniu do 18% rok wcześniej. Zysk netto za 2021 rok zmalał w ujęciu r./r. o 31% do poziomu 46,9 mln zł.


Wyniki finansowe Grupy za 2021 r. są niższe od wyników roku ubiegłego m.in. z uwagi na liczbę i na rodzaj kończonych w roku obrotowym przedsięwzięć (mniej wydanych lokali, mniej korzystna lokalizacja inwestycji, wzrost kosztów materiałów i robocizny) oraz z uwagi na przesunięcie terminu oddania do użytkowania osiedla Azymut w Gdyni z roku 2019 na rok 2020. Spadkowi przychodów z działalności deweloperskiej towarzyszył wzrost przychodów z działalności hotelowej na skutek zniesienia obostrzeń covidowych. Pozytywny wpływ na obroty Grupy miała także zwiększona produkcja prefabrykatów dzięki wzrostowi popytu zagranicznego.


- Osiągnięte przez naszą Grupę Kapitałową wyniki finansowe w 2021 roku są odzwierciedleniem sytuacji na całym rynku deweloperskim. Nie udało nam się co prawda uzyskać tak wysokich przychodów jak w 2020 r., ale dzięki wytężonej pracy i zdobytemu doświadczeniu, umocniliśmy swoją pozycję. Segment deweloperski Grupy zanotował oczekiwany poziom sprzedaży mieszkań i poziom liczby wydanych klientom lokali. Na szczęście popyt na usługi hotelowe w okresie letnim był znaczny i sytuacja finansowa tej branży uległa poprawie. – podkreślił Krzysztof Maraszek, Prezes Zarządu INPRO S.A.


W 2021 roku Grupa sprzedała łącznie 728 mieszkań i domów netto (w rozumieniu zawartych umów przedwstępnych sprzedaży netto). Jest to wynik wyższy o 15% od wyników 2020 roku, kiedy podpisanych zostało 635 umów netto. Grupa zakończyła prace przy 7 przedsięwzięciach deweloperskich obejmujących łącznie 694 wybudowanych lokali. Klientom przekazano 720 lokali, czyli o 17% mniej niż w 2020 roku. Na koniec 2021 roku INPRO S.A. oraz Domesta Sp. z o.o. realizowały 13 inwestycji, obejmujących łącznie około 1.400 lokali.


W ubiegłym roku INPRO S.A. oraz Domesta Sp. z o.o. wprowadziły do sprzedaży łącznie 745 lokali w Gdańsku i w okolicach w następujących projektach: Optima etap V i VI, Brawo 2, Ostoja etap II, Koncept etap I, RYTM, budynki nr 1, 2, 3 na osiedlu Leszczynowy Park oraz budynek na osiedlu NaSwoim. Z myślą o kolejnych przedsięwzięciach rozbudowany został bank ziemi obu spółek, który powiększył się w 2021 roku o 86 tys. m2 gruntów, umożliwiający realizację ponad 1.500 mieszkań.


- Analizując bieżącą sytuację wiemy, że rok 2022 będzie pełen wyzwań. Rośnie inflacja oraz stopy procentowe, rosną koszty realizacji inwestycji deweloperskich, dodatkowo sytuacja w Ukrainie przekłada się bezpośrednio na polską i europejską gospodarkę. Spowolnienie sprzedaży na rynku mieszkaniowym ma już miejsce, pytanie, jak długo potrwa? Trudno w tej chwili przewidzieć długofalowe skutki wojny. Posiadamy przez nas bank gruntów pozwala nam na wprowadzenie do sprzedaży w 2022 roku ponad 1300 nowych mieszkań. Jednak nasze działania w tym kierunku będą na pewno uwzględniały maksymalną elastyczność i odpowiedzialność – dodał Krzysztof Maraszek.


Grupa INPRO w 2022 r. planuje wprowadzić do oferty 1375 nowych mieszkań i domów, pod warunkiem, że nie nasili się negatywny wpływ pandemii oraz wojny na Ukrainie na możliwość prowadzenia działalności przez spółki w Grupie, który ograniczy popyt ze strony klientów. Oferta INPRO S.A. zostanie poszerzona o następujące przedsięwzięcia: Osiedle Koncept etap II w Gdańsku (176 lokali), Apartamenty w Mikołajkach (105 lokali), Osiedle PROLOG etap I w Olsztynie (70 lokali) oraz etap II (124 lokali), Osiedle FORMA etap I w Elblągu (68 lokali), Osiedle Optima etap VII (138 lokali), Osiedle City Park II w Gdańsku (208 lokali), Osiedle Rumia Centralna etap I (96 lokali). Natomiast Domesta planuje wprowadzić do oferty: Osiedle Urzeka w Gdańsku budynki nr 1 i 2 (110 lokali) oraz nr 3 (40 lokali), Osiedle Kampinoska w Gdańsku budynki 1, 2, 3 (48 lokali) oraz 4, 5, 6, 7 (40 lokali), Osiedle Starogardzka w Gdańsku budynki nr 3 i 4 (124 lokali) oraz Osiedle Leszczynowy Park w Gdańsku budynek nr 4 (28 lokali). Tempo realizacji planowanych inwestycji uzależnione będzie od sytuacji gospodarczej kraju.


Źródło: INPRO S.A.

03.05.2022


Tagi: deweloper,, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...