ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Victoria Dom osiągnęła rekordowe wyniki

wykres


Victoria Dom opublikowała wyniki finansowe za 2021 r. zgodnie z którymi w tym okresie osiągnęła rekordowe wyniki. Grupa wypracowała 515,1 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 91 mln zł zysku netto. Zarząd Victoria Dom z optymizmem patrzy w przyszłość. Pomimo trudnej sytuacji na rynku deweloperskim i spadku sprzedaży mieszkań w pierwszym kwartale br., w kolejnych okresach spodziewa się odbicia. Mniejszą aktywność klientów indywidualnych kompensować będą zakupy ze strony funduszy PRS.


- Miniony rok był dla nas rekordowy pod względem osiągniętych wyników finansowych. Duży wzrost sprzedaży oraz zysku netto w okresie ostatnich pięciu lat jest rezultatem rozszerzenia oferty w kilku dodatkowych dzielnicach i dynamicznej sprzedaży tych projektów. Grupa Victoria Dom ma silną pozycję na polskim rynku, znaczącą skalę działania i utrzymuje ponadprzeciętną rentowność budując mocne podwaliny do dalszego wzrostu w kolejnych latach. Nasza pozycja finansowa jest bardzo dobra i pozwala nam na finansowanie dalszego rozwoju Grupy - powiedział Waldemar Wasiluk, Wiceprezes Zarządu Victoria Dom.


W minionym roku Grupa Victoria Dom osiągnęła 515,1 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost o blisko 14% w porównaniu do poprzedniego roku. Wynik operacyjny (EBIT) poprawił się w ujęciu r./r. o 17,2% do 135,3 mln zł. Spółka wypracowała jednocześnie rekordowy zysk netto na poziomie 91,0 mln zł, poprawiając wynik z poprzedniego roku o blisko 3%. Wartość kapitałów własnych (aktywów netto) wzrosła w zeszłym roku o 23,4% do 342,7 mln zł.


W 2021 roku Grupa ukończyła realizację 11 inwestycji: Przystanek Tarchomin 2, Ursus Factory 4 i 5, Viva Garden 10, Osiedle Classic XI i XII, Metro Połczyńska 3, Miasteczko Nova Ochota 2, 3 i 4. W okresie ponad 20-letniej działalności Grupa przekazała swoim klientom, w ramach 82 projektów inwestycyjnych: 665 domów jednorodzinnych, 7 248 mieszkań oraz 132 lokali usługowych (o łącznej powierzchni użytkowej ponad 429 tys. m2).


- Z optymizmem patrzymy na kolejne okresy, choć mamy obecnie do czynienia z trudną sytuacją na rynku deweloperskim. Wysoka inflacja przekładająca się na ograniczenie zdolności kredytowej klientów w połączeniu z utrzymującym się wzrostem cen mieszkań ma krótkoterminowy wpływ na spadek sprzedaży lokali. Zakładamy jednak, że po słabym pod tym względem pierwszym kwartale br. będziemy obserwować odbicie sprzedaży w kolejnych kwartałach. Mniejszą aktywność po stronie klientów indywidualnych kompensują fundusze PRS inwestujące w wynajem instytucjonalny. Powoduje to stabilizację rynku pod względem cenowym i sprzedażowym. Oceniamy jednocześnie, że obecna sytuacja preferuje większych deweloperów, do których zalicza się Victoria Dom. Wysokie ceny gruntów, rosnące koszty generalnego wykonawstwa czy też wejście w życie nowych przepisów dotyczący Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego wymagają odpowiedniego zabezpieczenia kapitałowego, które posiadają duże podmioty. Mamy bardzo ciekawy bank ziemi, na którym będziemy systematycznie realizować nowe projekty odpowiadające na aktualne potrzeby klientów – podkreślił Waldemar Wasiluk.


Grupa Victoria Dom na koniec marca br. prowadziła budowę 20 projektów, w ramach których powstanie łącznie 2 544 mieszkania (120,8 tys. m2 PUM). Z projektów w realizacji z terminem ukończenia w 2022 r., w ramach których powstają 1 533 lokale (73,8 tys. m2 PUM) na koniec pierwszego kwartału. zostało zakontraktowanych 1 046 lokali (67%). Grupa Victoria Dom jest jednym z liderów na warszawskim rynku nieruchomości i regularnie pojawia się na szczytach rankingów najaktywniejszych deweloperów. Plasuje się na 3 miejscu pod względem liczby sprzedanych mieszkań w Warszawie, jej udział w 2021 r. wyniósł 6,58%. W Polsce poza aglomeracją warszawską realizuje projekty na rynku krakowskim. Dodatkowo Victoria Dom rozwija działalność w Niemczech prowadząc ekspansję w Berlinie oraz Lipsku.


Źródło: Victoria Dom

16.05.2022


Tagi: deweloper,, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...