ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Warimpex: Wynik finansowy netto za pierwszy kwartał 2022 r. na minusie

wykres


W pierwszym kwartale 2022 r. Grupa Warimpex zanotowała pozytywny rozwój działalności operacyjnej. Wyraźnej poprawie uległy wyniki hoteli po słabszym na skutek pandemii analogicznym okresie ubiegłego roku, znacząco wzrosły także przychody w segmencie nieruchomości biurowych. Niemniej jednak, ze względu na straty z wyceny nieruchomości rosyjskich oraz straty wynikające ze zmian kursu rubla, wynik finansowy netto za pierwszy kwartał 2022 roku jest ujemny i wynosi -4,4 mln EUR, w porównaniu z -0,5 mln EUR w roku poprzednim.


- Po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią Covid-19, które nastąpiło w marcu 2022 roku, wydawało się, że kryzys mamy już za sobą. W przypadku pandemii może to być na ten moment prawdą, ale co przyniesie jesień, tego wiosną na razie nie wiadomo. Niewiadomą pozostaje również kwestia dalszego rozwoju obecnej sytuacji geopolitycznej. Konflikt zbrojny w Ukrainie nie tylko przynosi niewyobrażalne cierpienie ludziom w tym kraju, ale powoduje też reperkusje na skalę globalną i - co nie mniej ważne - prowadzi do poważnych perturbacji gospodarczych ze względu na międzynarodowe sankcje wobec Rosji, a także rosyjskie reakcje na te działania. Bardzo uważnie śledzimy rozwój sytuacji gospodarczej i prawnej w Rosji, aby w razie potrzeby szybko reagować na bieżące wydarzenia - wyjaśnia Franz Jurkowitsch, Prezes Warimpexu.


Wynik netto okresu na minusie na skutek strat z wyceny i ujemnych różnic kursowych W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku przychody z wynajmu nieruchomości biurowych wzrosły z 4,9 mln EUR do 6,5 mln EUR. Wynika to z uwzględnienia przychodów z biurowców Jupiter w AIRPORTCITY St. Petersburg, które od końca 2021 r. podlegają pełnej konsolidacji. Przychody ze sprzedaży w segmencie hoteli również wzrosły, po słabszym na skutek pandemii pierwszym kwartale 2021 roku z 0,7 mln EUR do 1,2 mln EUR. Łączne przychody ze sprzedaży zwiększyły się z 6,1 mln EUR do 8,5 mln EUR, zaś koszty przyporządkowane bezpośrednio do przychodów ze sprzedaży wzrosły z 2,5 mln EUR do 3,3 mln EUR. W związku z powyższym wynik ze sprzedaży brutto wyniósł 5,2 mln EUR w porównaniu z 3,5 mln EUR w ubiegłym roku.


Wskaźnik EBITDA wzrósł na skutek wyższych wyników brutto ze sprzedaży z 1,6 mln EUR do 2,9 mln EUR. EBIT spadł z 2,1 mln EUR do -1,3 mln EUR ze względu na ujemny wynik wyceny nieruchomości w Rosji po zyskach z wyceny w roku poprzednim.


Wynik z działalności finansowej (wraz z joint ventures) spadł z -2,5 mln EUR do -2,9 mln EUR. Obejmuje on straty z tytułu przeliczenia pozycji w walucie w wys. 1,4 mln EUR (w roku ubiegłym: +0,3 mln EUR) oraz zyski z wyceny instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia oprocentowania w wys. 0,8 mln EUR.


Mimo lepszych wyników z działalności operacyjnej, straty z wyceny netto nieruchomości rosyjskich oraz straty z tytułu zmian wartości kursu rubla doprowadziły do ujemnego wyniku finansowego za pierwszy kwartał 2022 roku w wysokości -4,4 mln EUR (2021: -0,5 mln EUR).


Nowe biurowce w fazie budowy lub projektowania


W segmencie deweloperskim niektóre z nowych projektów są już w budowie, inne jeszcze w fazie projektowania. W Krakowie trwa budowa biurowca Mogilska 35 Office o powierzchni najmu ok. 12 000 m². Ukończenie jest planowane na 2023 rok. Pozwolenie na budowę otrzymał zarówno krakowski biurowiec Chopin o powierzchni na wynajem ok. 21 200 m², jak i biurowiec MC 55 w Białymstoku z ok. 38 500 m² powierzchni na wynajem. Zgodnie ze strategią Warimpexu w przypadku obu projektów budowa rozpocznie się, jak tylko zapewnione będzie odpowiednie zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców.


W niemieckim mieście Darmstadt faza projektowa biurowca West Yard 29 o powierzchni do wynajęcia ok. 13 800 m² jest już bardzo zaawansowana.


Na terenie AIRPORTCITY St. Petersburg ukończono stan surowy biurowca Avior Tower 1 o powierzchni ok. 16 900 m². Pierwotnie planowane nowe inwestycje w tej lokalizacji nie są obecnie realizowane. „Warimpex posiada w Rosji 100% udziałów w spółkach projektowych AIRPORTCITY St. Petersburg - podmiotach o silnej i niezależnej pozycji. Projekty te są finansowane przez lokalne banki w przeważającej części w lokalnej walucie, posiadają spory kapitał i samodzielnie generują środki na zabezpieczenie swojej płynności finansowej. Oznacza to, że rosyjskie spółki-córki są w stanie działać autonomicznie i niezależnie od wsparcia ze strony spółki macierzystej. Aktualnie nie ma istotnych ograniczeń w kontynuowaniu działalności operacyjnej w Rosji”, mówi Jurkowitsch.


Perspektywy


W 2022 roku działalność operacyjna Warimpexu, oprócz przygotowań do budowy i uzyskania pozwoleń na budowę, będzie się koncentrować na kontynuacji bieżących projektów budowlanych. Wszystkim działaniom Spółki towarzyszy kwestia zrównoważonego rozwoju, w szczególności efektywność energetyczna, stosowanie odnawialnych źródeł energii i redukcje emisji dwutlenku węgla. Realizując koncepcje zrównoważonego rozwoju w ramach nieruchomości, firma dąży do uzyskania odpowiednich certyfikatów dla obiektów w swoim portfolio.


- Mimo iż sytuacja związana z konfliktem w Ukrainie i inwestycjami w Rosji jest dla Warimpexu trudna, to dzięki naszej doświadczonej i sprawdzonej w sytuacjach kryzysowych załodze jesteśmy wciąż dobrze przygotowani na bieżące i przyszłe wyzwania”, mówi na zakończenie Jurkowitsch.


Źródło: Warimpex

30.05.2022


Tagi: deweloper,, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...