ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Lokum Deweloper prezentuje wyniki sprzedaży po II kwartale 2022 r.

wykres


Lokum Deweloper oferujący we Wrocławiu i Krakowie, w pierwszym półroczu 2022 roku podpisał 177 umów deweloperskich i przedwstępnych, odnotowując spadek o 53% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Wg stanu na koniec czerwca br. Grupa miała także zawarte 73 umowy rezerwacyjne (wzrost o 11% r/r). W pierwszej połowie roku klientom przekazano 91 lokali (-70% r/r).


W samym II kwartale 2022 roku umowami deweloperskimi i przedwstępnymi zostały objęte 104 lokale (wobec 240 lokali w tym samym okresie rok wcześniej), z czego 68 we Wrocławiu oraz 36 w Krakowie. Ta liczba umów jest wyższa o 42% od wyniku za I kwartał br., w którym Lokum Deweloper zakontraktował 73 mieszkania. W okresie od początku kwietnia do końca czerwca deweloper przekazał klientom 28 mieszkań w inwestycjach wrocławskich i krakowskich. Po pierwszym półroczu br. Grupa zrealizowała potencjał rozpoznań na 2022 rok w 59%, co stanowi 746 lokali, które zostały rozpoznane bądź są objęte umowami deweloperskimi, przedwstępnymi i rezerwacyjnymi.


- Sytuacja osób pragnących zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe jest dziś nie do pozazdroszczenia. Duży wzrost stóp procentowych i odnowiona, rygorystyczna rekomendacja KNF dotycząca badania zdolności kredytowej uniemożliwiają zakup mieszkań na kredyt. Pozostaje najem, który w tych okolicznościach intensywnie drożeje. Na rynku pierwotnym zakupów dokonują dziś w zasadzie tylko osoby o wysokich zarobkach lub dysponujące gotówką. W części są to zakupy inwestycyjne, a z uwagi na rosnące stawki najmu i ceny mieszkań grupa ta może liczyć na dobry zwrot zainwestowanych środków. Jednocześnie wysokie koszty materiałów, wynagrodzeń, gruntów pod zabudowę czy finansowania inwestycji uniemożliwiają deweloperom osiągnięcie sensownej rentowności nowych projektów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm nie decyduje się na ich uruchomienie. Spodziewam się, że w perspektywie trzech-czterech kwartałów obniży to wielkość oferty do na tyle niskiego poziomu, by dać impuls do wzrostu cen mieszkań, który umożliwi uruchomienie zamrożonych projektów – przewiduje Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.


W II kwartale br. Grupa Lokum Deweloper wprowadziła do sprzedaży 341 lokali, poszerzając ofertę o kolejne etapy inwestycji Lokum Verde i Lokum Porto we Wrocławiu oraz Lokum Salsa w Krakowie. Na koniec czerwca 2022 roku w ofercie Lokum Deweloper znajdowały się 724 lokale, w tym 108 mieszkań zrealizowanych i gotowych do odbioru, 264 lokale, których budowa zakończy się w 2022 roku oraz 352 lokale, których oddanie zaplanowane jest po 2022 roku. Z końcem drugiego kwartału br. Grupa prowadziła budowy obejmujące 1655 lokali.


Lokum Deweloper dysponuje bogatym bankiem ziemi we Wrocławiu i Krakowie, o łącznej powierzchni około 84 ha, co pozwala na realizację blisko 16 tys. lokali.


Źródło: Lokum Deweloper

06.07.2022


Tagi: deweloper,, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...