ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Wysoka nowa podaż powierzchni biurowej w Łodzi

wykres


Nowa podaż powierzchni biurowej w Łodzi, która w pierwszym półroczu 2022 roku wyniosła 41 500 m kw. wpłynęła na wzrost współczynnika pustostanów do poziomu 18,6%.


Całkowite zasoby biurowe w Łodzi na koniec czerwca 2022 roku wyniosły blisko 630 000 m kw. Zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale łódzki rynek biurowy systematycznie się powiększał i nowa podaż w półroczu osiągnęła ponad 41 500 m kw. W II kwartale oddano do użytku dwa etapy inwestycji Echo Investment: Fuzja C (9 600 m kw.) oraz Fuzja D (9 200 m kw.). Dostarczone na rynek obiekty stanowiły 27% powierzchni oddanej do użytku w II kwartale 2022 roku na rynkach regionalnych.


Na etapie budowy znajduje się ponad 56 300 m kw. powierzchni, z czego blisko 82% tego wolumenu ma zostać ukończone w 2023 roku. Największymi inwestycjami w realizacji są Monopolis M2 (8 000 m kw., Virako) oraz Widzewska Manufaktura (33 800 m kw., Cavatina Holding).


- W II kwartale 2022 roku odnotowano relatywnie wysoki popyt, wynoszący blisko 20 000 m kw., co było wzrostem o 60% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Analizując strukturę transakcji największy udział ( 85%) stanowiły nowe umowy (z czego umowy pre-let 11%), zaś renegocjacje odpowiadały za 15% wolumenu. Co więcej, od początku roku w Łodzi podpisano umowy na blisko 31 600 m kw.- komentuje Katarzyna Bojar, Konsultant w dziale Badań Rynku w Knight Frank.


- Łódź od lat intensywnie buduje swój nowy wizerunek. Chcąc zachować unikalną architekturę, a jednocześnie nadać jej nowoczesny wygląd sukcesywnie realizuje „Strategię rozwoju miasta Łodzi 2030+”. Miasto oferuje inwestorom i mieszkańcom wszystkie niezbędne do rozwoju elementy: szeroki wybór uczelni wyższych, wydarzenia kulturalne czy zaplecze biznesowe. Rozmawiając z najemcami, którym doradzamy przy wyborze powierzchni, widzimy że są świadomi potencjału Łodzi i chcą wykorzystać go jak najlepiej – dodaje Filip Kowalski, Negocjator w dziale Reprezentacji Najemcy w Knight Frank.


W wyniku oddania do użytku nowej powierzchni biurowej współczynnik pustostanów w Łodzi wzrósł o 0,2 pp. w ciągu kwartału i na koniec czerwca 2022 roku wyniósł 18,6%. W ciągu roku współczynnik pustostanów wzrósł o 0,3 pp. i jest to najwyższy wynik odnotowywany w tym mieście w ostatnich latach.


Czynsze wywoławcze w Łodzi pozostały stabilne i w II kw. 2022 roku wahały się od 9,00 EUR do 15,00 EUR/m kw. miesięcznie.


Źródło: Knight Frank

02.08.2022


Tagi: łódzki rynek biurowy


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...