ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

W 2022 roku Grupa INPRO planuje ukończyć jeszcze 8 inwestycji

wykres


Grupa INPRO podsumowała wyniki finansowe za I półrocze 2022 roku. W tym okresie uzyskała skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży na poziomie 106,7 mln zł oraz wypracowała 13,3 mln zł zysku netto. Zdecydowana większość obrotów Grupy przypadać będzie na II półrocze. W całym 2022 roku planuje uzyskać pozwolenie na użytkowanie 932 gotowych lokali (+34% w ujęciu r./r.) oraz wprowadzić do sprzedaży łącznie 1333 mieszkania.


W I półroczu 2022 roku Grupa INPRO zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 106,7 mln zł, czyli o 6% mniej w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W tym okresie uzyskano pozwolenie na użytkowanie 4 budynków: osiedle Traffic budynek D, osiedle Robinia budynek A-B oraz osiedle Havlove budynek 2 i 7, wybudowanych przez spółkę DOMESTA.


W analizowanym okresie Grupa przekazała łącznie 173 lokale i było to o 22% mniej niż w I półroczu 2021 roku, kiedy to wydanych zostało 221 mieszkań. Działalność deweloperska w pierwszych sześciu miesiącach br. odpowiadała za 73% przychodów Grupy. Kolejne 20% pochodziło z produkcji prefabrykatów, 4% obrotów wygenerował segment instalacji sanitarno-grzewczych, a pozostałe 3% zapewnił wynajem nieruchomości.


Grupa INPRO w I półroczu br. osiągnęła 40,9 mln zł zysku brutto ze sprzedaży oraz 13,3 mln zł zysku netto. Rentowność netto spadła z 13% w 2021 r. do 12% w 2022 r. z uwagi na wysokie stopy procentowe. Z kolei rentowność liczona w oparciu o zysk brutto ze sprzedaży wzrosła z 32% do 38%. Wpływ na to miał znaczny udział sprzedaży produkcji prefabrykatów, która zanotowała w I półroczu dobrą rentowność.


Przedsprzedaż Grupy Kapitałowej INPRO (w rozumieniu umów przedwstępnych netto) w samym drugim kwartale br., czyli w okresie od kwietnia do czerwca, osiągnęła poziom 119 umów netto w porównaniu do 191 umów z analogicznego okresu roku poprzedniego (spadek o 38%). Narastająco w całym I półroczu 2022 roku Grupa sprzedała łącznie 200 lokali, to jest o 51% mniej niż w tym samym okresie 2021 roku.


- Wybuch wojny w Ukrainie ograniczył sprzedaż w lutym i marcu, a rosnące stopy procentowe i rekomendacje KNF ograniczające zdolność kredytową potencjalnych nabywców mieszkań wyhamowały sprzedaż w kolejnych miesiącach półrocza. Popyt na kredyty hipoteczne w minionym okresie był bardzo mały - powiedział Krzysztof Maraszek, Prezes Zarządu INPRO S.A.


Zdecydowana większość obrotów Spółek INPRO i DOMESTA przypadać będzie na drugą połowę 2022 roku. Przy założeniu braku opóźnień w procedurach administracyjnych związanych z uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie, do końca 2022 r. planowane jest zakończenie kolejnych 8 inwestycji. Łącznie w całym roku GK zakończy budowę 932 lokali. Planowany poziom przekazań lokali w 2022r. powinien być zbliżony do roku 2021. Dla porównania w 2021 roku Grupa w całym roku oddała do użytkowania łącznie 694 lokale, a wydała 720 lokali.


W I półroczu 2022 r. Grupa INPRO wprowadziła do sprzedaży 9 inwestycji obejmujących 1257 lokali. Natomiast w II połowie bieżącego roku planowane jest wprowadzenie dwóch kolejnych inwestycji z 76 lokalami. Oznacza to, że w całym 2022 roku Grupa zamierza uruchomić łącznie 11 inwestycji, w których powstanie 1333 nowych mieszkań. Decyzje dotyczące możliwości wprowadzenia kolejnych przedsięwzięć deweloperskich do sprzedaży uzależnione będą przede wszystkim od popytu ze strony potencjalnych nabywców, w szczególności z uwzględnieniem negatywnego wpływu na rynek wysokich stóp procentowych i rekomendacji KNF w sprawie liczenia zdolności kredytowej.


Źródło: Grupa INPRO

14.09.2022


Tagi: deweloper,, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


KINNARPS - MEBLE

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...