ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Wyniki sprzedaży Lokum Deweloper po III kwartale 2022 r.

wykres


Lokum Deweloper, oferujący mieszkania o podwyższonym standardzie we Wrocławiu i Krakowie, od początku stycznia do końca września 2022 roku podpisał 280 umów deweloperskich i przedwstępnych, odnotowując spadek o 47% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Na koniec III kwartału zawartych było także 28 umów rezerwacyjnych (-71% r/r). Od początku roku klientom przekazano 274 lokale (-28% r/r).


W samym III kwartale 2022 roku umowami deweloperskimi i przedwstępnymi objęte zostały 103 lokale: 78 w inwestycjach wrocławskich oraz 25 na osiedlach krakowskich. Jest to wynik o 29% mniejszy r/r, natomiast porównywalny do rezultatu za II kwartał br., w którym Lokum Deweloper zakontraktował o 1 lokal więcej. Od lipca do września Grupa przekazała łącznie 183 mieszkania, co stanowi wzrost o 147% r/r. Lokale te pochodziły głównie z wrocławskiej inwestycji Lokum Porto, w której zakończyła się realizacja etapów I-III. Sprzedaż w trzech kwartałach br. obejmowała 280 lokali: 188 we Wrocławiu i 92 w Krakowie.


- III kwartał br. to kolejny trudny okres dla osób marzących o własnym lokum, a także dla całej branży deweloperskiej. Podwyższone koszty kredytu, oraz przede wszystkim wciąż utrzymana rekomendacja KNF, która przy aktualnych wysokich stopach procentowych nakazuje bankom podczas badania zdolności kredytowej doliczać dodatkowe 5 pkt proc., odcięły nabywców od głównego źródła finansowania nieruchomości. Pomimo niesłabnącego zainteresowania zakupem mieszkań, naszym klientom brakuje środków na sfinalizowanie transakcji. Przez to wiele osób, które jeszcze w zeszłym roku stać było na kupno mieszkania, dziś zmuszonych jest realizować swoje potrzeby mieszkaniowe na rynku najmu. Spadek sprzedaży, którego główną część stanowią obecnie zakupy gotówkowe, poskutkował ograniczeniem podaży. Deweloperzy niejako zmuszeni zostali do ograniczenia produkcji. Niestety ta sytuacja prowadzi do pogłębiania i tak już bardzo dużej luki mieszkaniowej w Polsce – mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.


Na koniec III kwartału 2022 roku Grupa miała w ofercie 748 lokali, z czego 285 (38%) stanowiły mieszkania zrealizowane i gotowe do odbioru, 156 to lokale w inwestycjach, których budowa zakończy się w 2022 roku, natomiast 307 lokali jest z terminem realizacji po 2022 roku. Na koniec września br. Lokum Deweloper prowadził budowy obejmujące 1133 lokale.


Grupa Lokum Deweloper posiada bogaty bank ziemi we Wrocławiu i Krakowie, którego łączna powierzchnia przekracza 83 ha. Daje to deweloperowi możliwość realizacji blisko 16 tys. lokali.


Źródło: Lokum Deweloper

06.10.2022


Tagi: deweloper,, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Shoper to właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy e-commerce do...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...