ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Małe miasta skupiają już 1/4 całkowitej podaży powierzchni handlowej. Aglomeracje tworzą miejsca spotkań

wykres


Całkowita powierzchnia handlowa w Polsce wynosi obecnie 13,15 mln mkw. Od stycznia do września 2022 r. rynek powiększył się o 184,1 tys. mkw. nowej przestrzeni handlowej, z czego 94 proc. to parki handlowe. W budowie pozostaje 355 tys. mkw. powierzchni handlowej, głównie w małych miastach – wynika z najnowszego raportu CBRE. Wciąż popularne są obiekty typu „convenience”, ale równolegle na rynku rozwija się segment projektów wielofunkcyjnych, w których handel pełni rolę uzupełniającą.


- Dane GUS mówią, że sprzedaż detaliczna rośnie. W okresie od stycznia do sierpnia br. wzrosła o 7,3 proc. w stosunku do tego okresu w 2021 r. To tyle samo co w analogicznych miesiącach 2021 r. względem 2020 r. Stanowi to pozytywny sygnał z rynku pomimo relatywnie wysokiej inflacji – mówi Emilia Trofimiuk, starsza konsultantka w dziale doradztwa i badań CBRE.


60 proc. podaży w małych miastach, głównie to formaty „convenience”


Z raportu CBRE wynika, że całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynoszą 13,15 mln mkw. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. rynek powiększył się o 184,1 tys. mkw. Większość, bo aż 94 proc. to parki handlowe. Przykładami największych projektów oddanych do użytku w minionych miesiącach są Aniołów Park w Częstochowie (18 tys. mkw.), Karuzela Park w Puławach (14 tys. mkw.) oraz Cuprum Park w Lubinie (11,5 tys. mkw.). Wszystkie wymienione obiekty stanowią przykłady ewolucji dobrze ugruntowanej destynacji handlowej. Parki handlowe w Częstochowie i Puławach zastąpiły dawne supermarkety Tesco, natomiast Cuprum Park stanowi uzupełnienie oferty położonego nieopodal centrum handlowego Cuprum Arena.


Dużą aktywność deweloperską obserwuje się wśród parków handlowych o powierzchni nieprzekraczającej 10 tys. mkw. Widać również kontynuację trendu związanego z przesunięciem zainteresowania deweloperów w kierunku małych miast. Na koniec trzeciego kwartału 2022 r. w budowie znajdowało się ponad 355 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, spośród których 60 proc. zasili małe miasta. Szacuje się, że obecnie podaż powierzchni handlowej w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców wynosi 25 proc. całkowitej podaży.


- Równolegle do tradycyjnych formatów handlowych na rynku rozwija się segment projektów wielofunkcyjnych, w których powierzchnia handlowa pełni rolę uzupełniającą. We wrześniu Liebrecht & wooD ogłosił projekt rewitalizacji dawnej Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ (Drucianki) położonej na warszawskiej Pradze-Północ. Powstanie tam Drucianka Campus, czyli kompleks złożony m.in. z powierzchni biurowej i handlowo-usługowej. Innym przykładem jest rewitalizacja historycznych Ogrodów Ulricha, znajdujących się w pobliżu Wola Parku. Powstaną tam miejsca spotkań, gdzie obiekt jest wpisany w życie lokalnych społeczności – komentuje Magdalena Frątczak szefowa sektora handlowego w CBRE.


Rosną najemcy w obiektach „convenience”


Kategoriami najemców, którzy obecnie rozwijają się najbardziej dynamicznie, są dyskonty niespożywcze, np. Action, Dealz, Pepco, Tedi oraz sieci spożywcze, które tworzą podstawową ofertę zakupową i wpisują się w trend wygodnych zakupów blisko domu. Nadal też powstają flagowe sklepy znanych marek, które oprócz funkcji zakupowej koncentrują się na budowaniu doświadczeń konsumenckich. Przykładem jest sklep Adidas otwarty w Domach Towarowych Wars Sawa Junior, wyposażony m.in. w rozwiązania multimedialne oraz przestrzeń do treningów. Natomiast 27 października br. swój debiut miała odzieżowa marka z Japonii, Uniqlo, która otworzyła swój pierwszy sklep w Polsce w warszawskich Domach Towarowych WSJ.


Źródło: CBRE

13.11.2022


Tagi: rynke handlowy, obiekty handlowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...