ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Logistyka obawia się trudności w prowadzeniu biznesu, ale nadal chce inwestować

wykres


W logistyce nastroje są średnie, co jest pochodną trudnego otoczenia społeczno-gospodarczego. Najemcy tego sektora w zdecydowanej większości (72 proc.) oceniają swoją sytuację jako trudniejszą niż rok wcześniej, głównie ze względu na inflację i rosnące koszty – wynika z raportu CBRE i Panattoni Europe „Confidence Index 2022”. Jednocześnie 64 proc. przedstawicieli sektora spodziewa się inwestycji w logistykę w swoich firmach w ciągu najbliższego roku. To więcej niż rok wcześniej, gdy takie plany miało 46 proc. zapytanych. Jak wskazują eksperci CBRE, operatorzy logistyczni oceniają sytuację lepiej niż firmy z branż produkcyjnej i handlowej.


– Mimo przeciwności, związanych wcześniej z pandemią, a aktualnie z wojną, sektor logistyki i łańcucha dostaw pozostaje silny i nie zamierza rezygnować z inwestowania. Szczególnie dotyczy to operatorów logistycznych, wśród których nastroje są lepsze w porównaniu do producentów i sprzedawców detalicznych. Choć sytuacja tych branż nieco się różni, to każda z nich zamierza w kolejnych miesiącach przeznaczać nakłady inwestycyjne na operacje flotowe, magazyny, inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i nowe technologie. Takie odpowiedzi nas bardzo cieszą, bo to oznacza dużą świadomość przedsiębiorców dotyczącą tego, że trudne czasy nie powinny oznaczać rezygnacji z rozwoju – mówi Anna Bielacka, starsza konsultantka w dziale doradztwa i badań w CBRE.


Porównując obecną koniunkturę z sytuacją rok temu, tylko 14 proc. dostawców i odbiorców usług logistycznych zapytanych w raporcie CBRE i Panattoni Europe „Confidence Index 2022” stwierdziło, że aktualne warunki ich otoczenia biznesowego są lepsze niż 12 miesięcy temu. Zdecydowana większość respondentów (72 proc.) oceniła obecną sytuację biznesową jako trudniejszą w porównaniu z rokiem ubiegłym.


Obawy logistyki


Inflacja, presja cenowa i wzrost kosztów pracy to najważniejsze czynniki, które wpływają na wyniki firm w tym roku. Pesymizm respondentów wynika przede wszystkim z inflacji i rosnących kosztów, na które wskazało ponad 8 na 10 firm. Podobny poziom niepewności wywołują coraz wyższe koszty pracy, których skutki odczuwa 78 proc. zapytanych. W pierwszej trójce negatywnego wpływu znajdują się także zmieniające się warunki ekonomiczne i niepewność oraz zarządzanie zakłóceniami w łańcuchach dostaw, na które wskazało 62 proc. dostawców i odbiorców usług logistycznych.


Trudności nie hamują inwestycji


- Mimo niepewnej sytuacji rynkowej, w branży logistycznej widać liczne powiewy optymizmu. Aż 84 proc. firm z sektora uważa, że ich obroty wzrosną lub pozostaną bez zmian, a blisko 3/4 operatorów planuje inwestycje w nowe rozwiązania – mówi Michał Samborski, Head of Development z Panattoni, i dodaje: - Pozytywnie w przyszłość pozwala patrzeć sytuacja w sektorze nieruchomości przemysłowych, gdzie nieustannie dostrzegamy popyt na nowe powierzchnie wśród operatorów logistycznych. W pierwszym półroczu 2022 roku branża logistyczna wynajęła ponad 1 mln mkw. – to najwyższy wynik spośród wszystkich branż. W czasach pełnych wyzwań polski rynek nieruchomości logistycznych pozostaje bardzo atrakcyjny. Jesteśmy krajem rozwiniętym, centralnie położonym, z dobrą infrastrukturą, będącym członkiem Unii Europejskiej, a przy tym wciąż z ogromnym potencjałem do rozwoju.


Mimo niełatwej sytuacji gospodarczej i wielu czynników powodujących niepewność co do przyszłości, inwestycje w logistykę w najbliższych miesiącach planuje 64 proc. zapytanych firm. To więcej niż w poprzedniej edycji badania, w której takie plany deklarowała niecała połowa respondentów (46 proc.). Znacznych nakładów na rozwój logistyki w kolejnym roku nie przewiduje 36 proc. zapytanych. Inwestować chcą przede wszystkim operatorzy logistyczni, wśród których 72 proc. przeznaczy fundusze na nowe rozwiązania. Wśród firm produkcyjnych i handlowych skłonnych do tego jest nieco ponad połowa przedsiębiorców (56 proc.).


- Po raz pierwszy w naszym raporcie zapytaliśmy respondentów, jakie inwestycje pomogłyby usprawnić logistykę i operacje w łańcuchu dostaw w całej Polsce. Jedna piąta wskazała na rozwój infrastruktury drogowej, na kolejnych miejscach z 17 proc. głosów znalazły się szkolenia i rozwój zawodowy, inwestycje w energetykę i zrównoważony rozwój – mówi Anna Bielacka.


Źródło: CBRE

17.11.2022


Tagi: logistyka, nieruchomości przemysłowe, centra logistyczne


CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Shoper to właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy e-commerce do...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

GDAŃSK - APARTAMENTY

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...