ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Grupa ATAL sprzedała niemal 2,1 tys. mieszkań w 2022 roku

wykres


W drugiej połowie 2022 roku sprzedaż ustabilizowała się na poziomie ok. 125-130 lokali miesięcznie. Obecnie zakładany przez nas model wskazuje, że pierwsze dwa kwartały 2023 r. będą podobne do III i IV kwartału 2022 r. z możliwą tendencją do odbicia w drugiej połowie 2023 r.


Grupa ATAL posiada rozbudowaną ofertę w każdej z siedmiu największych aglomeracji w kraju, co pozwala odpowiedzieć na aktualne potrzeby nabywców oraz potencjalne zwiększone zainteresowanie, które może pojawić się po uruchomieniu programów wspierających zakup mieszkania, zapowiedzianych na połowę bieżącego roku.


Jest wiele zmiennych, od których zależy, jaki będzie rok 2023. Kluczową determinantą jest poziom stóp procentowych. Ostatnia w 2022 r. decyzja RPP, pozostawiająca je na niezmienionym poziomie, może być argumentem za tym, że cykl podwyżek osiągnął już swój szczyt. Mogą też pojawić się impulsy, które poprawią sytuację branży. Na przykład decyzja regulatora, która złagodzi rygorystyczne warunki wyliczania zdolności kredytowej. W 2023 nie spodziewamy się obniżek cen mieszkań, nie widzimy ku temu warunków. Zwłaszcza dotyczy to największych miast, na których koncentruje się nasza działalność. Na zamrożenie cen wpływ ma wciąż duża presja na koszty budów, a także systematyczne ograniczanie podaży mieszkań ze strony mniejszych deweloperów. Wytworzenie produktu w naszej branży trwa ok. 2 lat, zatem decyzje o wstrzymaniu budów będą miały konsekwencje już w 2023 r., a także kolejnych latach, jeżeli sytuacja się nie zmieni.


Czołowi deweloperzy, tacy jak ATAL, o stabilnej sytuacji finansowej, lepiej poradzą sobie na wymagającym rynku, nawet utrzymując podobny poziom sprzedaży. W czasie dwuletniego cyklu budowy to firmy deweloperskie, w niesprzyjających warunkach sprzedażowych, ponoszą ciężar finansowania budów i utrzymania administracji, co kosztuje coraz więcej. Wytrzymałość sektora jest ograniczona, dlatego mniejsi, obciążeni kredytowo deweloperzy, mogą nie przetrwać trudów kryzysu.


W Grupie ATAL konsekwentnie budujemy pozycję, kontynuujemy projekty i rozwijamy nowe na największych rynkach w Polsce. Powiększyliśmy bank ziemi korzystając z tegorocznej korekty cenowej na rynku działek. Do września 2022 roku wydaliśmy na ten cel ok. 300 mln zł. Mamy zdrowy bilans i środki własne na działalność. To daje naszym klientom gwarancję oraz pewność wywiązania się ze zobowiązań. Z punktu widzenia kupującego rzetelność dewelopera jest teraz niezwykle istotna.


W pierwszych miesiącach 2023 r. planujemy m.in. uruchomić sprzedaż I etapu inwestycji Naramowice Odnova w Poznaniu (ok. 500 mieszkań); w Gliwicach inwestycję przy ul. Andersa - I etap, ok. 115 mieszkań. W przygotowaniu mamy 3-etapowe osiedle przy ul. Piotrowskiej w Łodzi oraz II etap inwestycji SKY+ w Katowicach.


Autor: Zbigniew Juroszek, prezes zarządu ATAL SA.


Źródło: Grupa ATAL

02.01.2023


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...