ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

W ciągu zaledwie czterech lat w Polsce powstało blisko ćwierć miliona m kw. powierzchni flex

wykres


Z najnowszego raportu Workthere.pl, należącej do firmy doradczej Savills platformy umożliwiającej wyszukiwanie elastycznych biur, wynika, że od 2018 r. operatorzy powierzchni flex uruchomili ponad 239 000 m kw. nowej powierzchni w 114 budynkach, co odpowiada 75% całkowitych zasobów coworków i biur serwisowanych w Polsce.


Obecnie całkowite zasoby powierzchni elastycznej oferowanej przez międzynarodowych i polskich operatorów w nowoczesnych budynkach biurowych to ponad 320 500 m kw., z czego ponad połowa znajduje się w Warszawie (178 000 m kw.). Jak podaje Savills, najwyższym udziałem powierzchni elastycznej w całkowitych zasobach nowoczesnej powierzchni biurowej charakteryzuje się jednak nie stolica, a Kraków (47 100 m kw., czyli 2,9%). Trzecim w kolejności miastem z wysokim udziałem powierzchni flex jest Wrocław (2,7%), gdzie do dyspozycji najemców jest 36 100 m kw. Na uwagę zasługuje również Łódź, która pomimo mniejszej wielkości rynku biurowego, dysponuje wysokimi zasobami biur elastycznych (16 700 m kw., co stanowi 2,6%).


Największą aktywność ze strony operatorów powierzchni elastycznych w pierwszych trzech kwartałach odnotowano w Warszawie. Popyt do końca września 2022 roku był prawie trzykrotnie wyższy niż w całym poprzednim roku i wyniósł blisko 25 000 m kw., na które złożyło się 11 transakcji. Jak wynika z najnowszego raportu Workthere, to wynik nadal poniżej rekordu z 2018 roku, choć całoroczny wynik może być zbliżony do drugiego najlepszego wyniku z 2019 roku, kiedy całkowity popyt wyniósł ponad 33 400 m kw.


- Po pierwszych trzech kwartałach 2022 roku, udział transakcji flex na rynku biurowym w Warszawie wzrósł do 4,0%, znacznie powyżej poziomów z lat 2020-2021. To odzwierciedla trendy z Europy Zachodniej. Szacujemy, że transakcje najmu powierzchni elastycznych będą stanowiły 5% całkowitego popytu w Europie w 2023 r. i wzrosną do 6% w 2024 r. Udział tego typu powierzchni w całkowitych zasobach biurowych w przyszłości może wzrosnąć nawet do 20% – komentuje Thomas Jodar, Associate Director w Savills, lider projektu Workthere w Polsce.


Pięciu największych operatorów powierzchni elastycznej odpowiada za 42% jej zasobów. Pod względem liczby lokalizacji biur serwisowanych, zdecydowanym liderem jest Regus z ponad 20 lokalizacjami w Polsce. Na drugim miejscu znajduje się CitySpace z 12 oddziałami, a ostatni stopień podium należy do Loftmill, z ośmioma oddziałami. Poza podium uplasował się Adgar z konceptem Brain Embassy – siedem lokalizacji, a tuż za nim WeWork, który oferuje ok. 31 800 m kw. w pięciu lokalizacjach.


Jak podaje Workthere na podstawie danych opracowanych przez analityków Savills, koszt jednego stanowiska pracy w biurze serwisowanym lub coworku w Warszawie to średnio 380 euro za miesiąc, podczas gdy w miastach regionalnych czynsze wynoszą 260-340 euro. Biorąc pod uwagę wysoki popyt na powierzchnię serwisowaną w połączeniu z utrzymującą się wysoką inflacją i rosnącymi cenami energii, które wpłynęły na wzrost opłat eksploatacyjnych, Savills przewiduje, że operatorzy będą wkrótce zmuszeni podnieść ceny swoich usług w celu utrzymania rentowności biznesu.


- W ostatnich miesiącach poziom wynajęcia powierzchni flex w Warszawie dochodził do 85%. W lokalizacjach centralnych, wartość ta sięgała powyżej 90%. Główni operatorzy w stolicy w 2022 roku podpisali umowy na łącznie ponad 950 stanowisk pracy. Klienci coworków coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na ponad 50 stanowisk. W samym tylko listopadzie odnotowaliśmy ponad 20 takich transakcji, w tym niektóre na ponad 100 biurek. Tendencja ta jest widoczna głównie w Warszawie, ale także miasta regionalne odnotowują wzrost wielkości transakcji. Główni użytkownicy coworków to firmy technologiczne, zwłaszcza dostawcy rozwiązań opartych na chmurze, producenci oprogramowania i deweloperzy gier – dodaje Thomas Jodar, Associate Director w Savills, lider projektu Workthere w Polsce.


Źródło: Savills

07.01.2023


Tagi: powierzchnie flex, biura serwisowane, biura elastyczne rynek biurowy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...