ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Inwestorzy prywatni wyprzedzają instytucje jako najaktywniejsi nabywcy nieruchomości komercyjnych na świecie

wykres


Prywatni inwestorzy na świecie nabyli w 2022 roku nieruchomości komercyjne o wartości 455 miliardów dolarów, co stanowi rekordowe 41% wartości wszystkich inwestycji w nieruchomości na świecie. Rok 2022 był drugim najlepszym rokiem w historii pod względem wolumenu inwestycji w nieruchomości komercyjne wśród inwestorów prywatnych, którzy skorzystali na przecenionych aktywach i różnicach kursów walut.


Według The Wealth Report, sztandarowego, globalnego raportu Knight Frank, prywatni inwestorzy byli najbardziej aktywnymi nabywcami nieruchomości komercyjnych w 2022 roku. Łącznie zainwestowano 455 miliardów USD, co stanowiło 41% całego globalnego wolumenu inwetystycji w zeszłym roku, zgodnie z danymi firmy Knight Frank. Oznacza to najwyższy w historii udział inwestorów prywatnych w inwestycjach w nieruchomości komercyjne, którzy po raz pierwszy przewyższyli inwestorów instytucjonalnych pod względem wartości tych inwestycji.


W 2022 r. instytucje zainwestowały łącznie 440 mld USD, czyli o 28% mniej niż w 2021 r., ale o 2% powyżej średniej z ostatnich 10 lat. Dla porównania, inwestycje kapitału prywatnego spadły o 8% z rekordowego poziomu 493 mld USD w 2021 r., podczas gdy rok 2022 był nadal drugim najlepszym rokiem w historii, plasując się o 62% powyżej średniej z ostatnich 10 lat.


Preferowanymi sektorami był przede wszystkim mieszkaniowy, w tym PRS, w który zainwestowano 194,9 mld USD oraz biura i magazyny.


Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Kanada i Francja były głównymi krajami docelowymi kapitału prywatnego w 2022 r. Jednak spośród 10 krajów, które odnotowały największe inwestycje private equity w nieruchomości, Wielka Brytania (+1%) i Francja (+21%) były jedynymi krajami, które odnotowały wzrost inwestycji ze źródeł prywatnych w ujeciu r/r. Stany Zjednoczone (302 mld USD), Kanada, Francja, Niemcy i Wielka Brytania stanowiły pięć największych źródeł prywatnych inwestycji, przy czym prywatny kapitał z Francji zwiększył inwestycje o 27% w 2022 r.


Paryż, Londyn, Seul i Tokio były jedynymi miastami poza Stanami Zjednoczonymi, które znalazły się w pierwszej dziesiątce miast przyciagających najwięcej kapitału. Londyn był numerem jeden pod względem transgraniczncyh przepływów kapitalu prywatnego z zainwestowanymi 2,5 miliardami USD. W sumie stanowiło to 44% całkowitych inwestycji kapitału prywatnego w miastach i 15% globalnych transgranicznych inwestycji dokonanych przez prywatnych nabywców w miastach w 2022 r.


- Prywatni nabywcy wykorzystują niższe ceny aktywów i różnice kursów walut, co daje im przewagę konkurencyjną nad dużymi instytucjami, które są bardziej wrażliwe z uwagi na finansowanie i często mają krótsze cele inwestycyjne. Sektor mieszkaniowy jest atrakcyjny dla osób o bardzo wysokich dochodach, których majątek przekracza 30 mln USD (UHNWI), ale większa część kapitału prywatnego jest ukierunkowana na nieruchomości komercyjne ze względu na atrakcyjne ceny i stabilny dochód z długoterminowych umów najmu. Ten trend będzie się utrzymywał, ponieważ prywatni inwestorzy poszukują bezpiecznych inwestycji chroniących przed inflacją. W efekcie nieruchomości komercyjne o wysokim standardzie staną się ważniejszą częścią globalnych portfeli – skomentował Alex James, Head of Private Client Advisory w Knight Frank.


- W Polsce obserwujemy obecnie wzrost aktywności rodzimego kapitału w rynku inwestycyjnym, który do tej pory był marginalny. Polskich graczy motywuje obecna korekta cen nieruchomości komercyjnych – szczególnie biur, ale i mieszkań na wynajem czy obiektów handlowych. To jest pozytywny, nowy trend, który wskazuje na dobre wyczucie wartości i okazji na rynku. Polski kapitał prywatny inwestujący w nieruchomości komercyjne to głównie bardzo zamożni inwestorzy, których stać na lokowanie znaczych środków w pojedyncze aktywa. Niezmiennie martwi mnie brak rozwiązań dla funduszy typu REIT w Polsce, co ogranicza aktywność mniej zamożnych lokalnych graczy, którzy szczególnie w obecnych warunkach ogarniczonej płynności mogliby odkupować aktywa po atrakcyjnych cenach. Kapitał prywatny (private equity) zza granicy koncentruje się na sektorach magazynowym oraz PRS, a także na udzielaniu finansowania dłużnego. Tradycyjnie pochodzi on ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – dodał Krzysztof Cipiur, Managing Partner, Head of Capital Markets w Knight Frank.


Przewiduje się, że w 2023 roku ponad 40% całkowitego transgranicznego kapitału prywatnego będzie skierowane do sektora biurowego, a sektory przemysłowy i mieszkaniowy będą miały po 19% udziału w rynku. Przewiduje się, że sektor biurowy w Wielkiej Brytanii będzie głównym celem inwestorów z grupy UHNWI w 2023 r. Najbardziej aktywni będą inwestorzy prywatni ze Stanów Zjednoczonych, którzy w 2023 r. będą odpowiadać za mniej więcej połowę wartości globalnych transgranicznych inwestycji w nieruchomości komercyjne. Prawdopodobnie, dla tej grupy interesujący będzie sektor biurowy w Wielkiej Brytanii, Japonii i Singapurze oraz aktywa magazynowe w Niemczech, Japonii i Korei Południowej.


wykres


Źródło: Knight Frank

18.03.2023


Tagi: nieruchomości komercyjne, rynek inwestycyjny, transakcje, prywatni inwestorzy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...