ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Grupa Echo-Archicom z silną pozycją gotówkową i ambitnymi projektami

wykres


Grupa Echo-Archicom zamyka 2022 r. z silną pozycją gotówkową i zmniejszonym zadłużeniem netto spółki. Jest to rezultat m.in. sprzedaży siedmiu budynków biurowych o wartości blisko 320 mln euro. W 2022 r. Grupa osiągnęła zysk netto w wysokości 127 mln zł przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, co było głównie wynikiem przekazania klientom 2 168 mieszkań na sprzedaż i wynajem wybudowanych przez Echo Investment i Archicom, a także wzrostu wartości biurowców i mieszkań na wynajem. Wartość aktywów Grupy Echo-Archicom na koniec 2022 r. to blisko 6,1 mld zł w tym wysoki stan gotówki – 942 mln zł.


– Jak zawsze, jesteśmy skupieni na utrzymywaniu stabilnej pozycji finansowej naszej Grupy i prowadzimy ostrożną politykę finansową. Cieszymy się zaufaniem inwestorów, dzięki czemu nasza Grupa wyemitowała w ubiegłym roku obligacje o łącznej wartości 495 mln zł. Jednocześnie wykupiliśmy obligacje o wartości blisko 590 mln zł. Myśląc o przyszłości, pracujemy nad rozpoczynaniem kolejnych spektakularnych projektów. W ubiegłym tygodniu zaprezentowaliśmy projekt Towarowa 22 w Warszawie, który wybudujemy razem z naszym partnerem AFI Europe. Planujemy rozpocząć budowę pierwszego biurowca w tym projekcie jeszcze w 2023 r. – mówi Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych w Echo Investment.


Rynek mieszkaniowy przechodzi obecnie zmiany. Zdecydowanie dominującą grupą klientów stali się inwestorzy indywidualni, którzy kupują mieszkania traktując je jako bezpieczną lokatę kapitału. W ubiegłym roku Grupa sprzedała 1 515, przekazała klientom indywidualnym 2 168 mieszkań i rozpoczęła budowę łącznie 1 613 lokali. Klienci docenili jakość, doskonałe lokalizacje projektów, a także stabilność i reputację Grupy.


Doskonała kondycja rynku mieszkań na wynajem ma swoje odzwierciedlenie w wysokim poziomie komercjalizacji budynków Resi4Rent. Spółka na koniec 2022 miała blisko 3 tys. gotowych i w pełni wynajętych lokali, a kolejne 3,6 tys. było w budowie. Celem Resi4Rent do końca 2024 r. jest posiadanie około 10 tys. lokali na wynajem – z czego ponad 8 tys. gotowych, a resztę blisko ukończenia. Obecnie grunty pod 95% tych mieszkań są już zabezpieczone.


– Ubiegły rok upłynął w naszej Grupie pod znakiem sprzedaży gotowych i dobrze wynajętych biurowców. Udało się nam zawrzeć transakcje sprzedaży siedmiu budynków, których łączna wartość wyniosła 318 mln euro. Echo jest w trakcie negocjowania kolejnych transakcji, czego efekty wkrótce będziemy mogli zaprezentować. Jesteśmy również zadowoleni z rozwoju CitySpace, operatora elastycznych biur z naszej grupy. Główne działania, pod znakiem których minął 2022 r. w tej spółce, to otwarcie dwunastej lokalizacji, ekspansja w Warszawie oraz dostosowanie biur w całej sieci do najwyższych standardów –mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.


Libero i Galeria Młociny cieszą się popularnością wśród klientów dzięki zmianom w doborze najemców, jak również dzięki akcjom marketingowym. Rok 2022 to kontynuacja wzrostu w obydwu lokalizacjach. Obroty Libero w 2022 r. były wyższe o 39 proc. niż w 2021 r., natomiast odwiedzalność – o 35 proc. Równie dobra sytuacja jest obserwowana w warszawskiej Galerii Młociny. Tutaj obroty wzrosły o 41 proc., natomiast odwiedzalność – o 33 proc.


W marcu 2023 r. Grupa Echo-Archicom przyjęła ambitną strategię ESG, która porządkuje priorytety spółek i działania w perspektywie do 2030 r. Jej główne założenia koncentrują się na ograniczeniu śladu węglowego, poprawie efektywności energetycznej budynków, minimalizowaniu wpływu projektów na środowisko naturalne i bioróżnorodność oraz wzmocnieniu kultury korporacyjnej. Jednocześnie z raportem finansowym, Grupa opublikowała kolejny raport zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje działania Grupy Echo-Archicom w ubiegłym roku.


Źródło: Grupa Echo-Archicom

29.03.2023


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...