ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Rynek gruntów niezabudowanych w 2 półroczu 2022 - ceny rosły wolniej, mało transakcji

wykres


W 2h22 wzrost cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową spowolnił, szczególnie w największych miastach. W sytuacji silnego spadku popytu na mieszkania zmalała presja na szybki zakup gruntów budowlanych. Nadal utrzymywało się duże zainteresowanie działkami w mniejszych ośrodkach i na obszarze poza miastami.


Statystyka powiatowa dotycząca zarejestrowanych aktów notarialnych w 1-3q22 sygnalizuje umiarkowany wzrost cen. Średnia cena za metr kw. gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową wzrosła w miastach ogółem do 114 zł za m kw. (o ok. 14% r/r), a na obszarze poza miastami do 66 zł za m kw. (o ok. 9% r/r). Przytoczone dane mają charakter wstępny, będą się jeszcze zmienić wraz z zarejestrowaniem kolejnych transakcji zawartych w 1-3q22.


W 2021 średnia cena za ha powierzchni ewidencyjnej sprzedanych nieruchomości rolnych niezabudowanych wyniosła 181 tys. zł/ha, przy silnym zróżnicowaniu zależnie od lokalizacji. Wstępne dane po 1-3q22 wskazują na kontynuację wzrostu cen użytków rolnych.


Według wyników cyklicznej ankiety NBP przeprowadzanej wśród deweloperów mieszkaniowych ceny ziemi netto pod projekty w budownictwie wielorodzinnym w 2022 rosły wolniej – wzrosły średnio r/r o 17% w przeciętnych lokalizacjach oraz o 30% w bardzo dobrych lokalizacjach (w 2021 odpowiednio o 27% i o 42%).


W 2h22 liczba kredytów na grunty pod zabudowę mieszkaniową w dalszym ciągu malała; spadek tych kredytów był silniejszy niż kredytów mieszkaniowych. Liczba udzielonych kredytów na grunty zmalała o 82% r/r (vs wzrost o 17% r/r w 2h21).


Duża skala spadku liczby rozpoczynanych mieszkań w pierwszych dwóch miesiącach 2023 w budownictwie indywidualnym (-29% r/r) i deweloperskim (-34% r/r), jak i spadku liczby pozwoleń dla indywidualnych inwestorów (-31% r/r) i deweloperów (-37% r/r) zapowiadają słabszą presję na zakup gruntów budowlanych.


Obecnie w horyzoncie roku – dwóch najbardziej prawdopodobne wydają się stabilizacja lub lekki spadek cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Za takim scenariuszem przemawia niska dostępność cenowa gruntów oraz załamanie popytu budowlanego w konsekwencji serii podwyżek stóp procentowych NBP.


W przypadku nieruchomości niezabudowanych rolnych popyt w 2023 prawdopodobnie nieznacznie zmaleje, co może ograniczyć dynamikę cen. Utrzymująca się niepewność związana z wojną w Ukrainie oraz duże prawdopodobieństwo spadku cen surowców rolnych w 2023 negatywnie wpłyną na rentowność produkcji rolnej. Dodatkowo wysokie stopy procentowe powodujące wzrost kosztów odsetkowych mogą zniechęcać rolników do zaciągania kredytów na zakup ziemi. W obrębie prywatnego rynku ziemi możliwe jest spowolnienie liczby zawartych umów.


Więcej informacji w raporcie:

Nieruchomości Gruntowe: Rynek gruntów niezabudowanych 2h22


Źródło: PKO Bank Polski

07.04.2023


Tagi: grunty inwestycyjne, deweloperzy, budownictwo mieszkaniowe, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...