ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Grupa ATAL podsumowała I kwartał 2023 roku

wykres


Grupa ATAL ¬– ogólnopolski deweloper – po przekazaniu 333 lokali mieszkalnych i usługowych w I kwartale 2023 roku, wygenerowała skonsolidowane przychody na poziomie 189 mln zł. Od stycznia do marca br. skonsolidowany zysk netto wyniósł 54 mln zł. Marża netto w Q1 2023 roku wyniosła ok. 28,57%.


- Od marca br. widzimy wyraźny wzrost zainteresowania naszą ofertą. W pierwszym kwartale zakontraktowaliśmy 406 lokali. Tegoroczne plany sprzedaży zakładają sprzedaż na poziomie podobnym do wyniku z 2022 roku, gdy Grupa ATAL zawarła 2091 umów deweloperskich i przedwstępnych. Przejściowe trudności z dostępem do kredytów hipotecznych nie wpływają na nasze długoterminowe podejście do sektora nieruchomości i rynku pierwotnego. Spodziewamy się również pozytywnego efektu rządowego programu wsparcia, który ma zostać uruchomiony w drugiej połowie tego roku. W pierwszym kwartale br. dalej koncentrowaliśmy się na poprawie naszej efektywności. Od zawsze rentowność naszej działalności jest kluczową kwestią, która buduje wartość dla akcjonariuszy Grupy. Celem, który sobie stawiamy, jest osiąganie wysokiego poziomu zwrotu z inwestycji deweloperskich, mimo niezwykle trudnego otoczenia dla spółek deweloperskich – mówi Zbigniew Juroszek, prezes zarządu ATAL SA.


W dniu 11 maja 2023 r. ATAL wyemitował 150 mln zł obligacji – rocznych serii AZ (70 mln zł) i dwuletnich serii BA (80 mln zł) – w ramach ustanowionego w tym roku programu emisji obligacji. Pomimo rynkowej presji na podnoszenie marż utrzymano dotychczasowe niskie poziomy kosztu obligacji ATAL. Marża na rocznym papierze wynosi 165 bps ponad WIBOR6M, a na dwuletniej obligacji 200 bps ponad WIBOR6M. Duże zainteresowanie zgłoszone podczas budowy księgi popytu – stopa redukcji na papierach dwuletnich sięgnęła 43% – świadczy o bardzo dobrym postrzeganiu papierów ATAL przez inwestorów. Środki z emisji przeznaczone będą na finansowanie bieżącej działalności spółki, w tym finansowanie wydatków związanych z przygotowaniem projektów deweloperskich oraz zakup gruntów.


W 2023 roku Grupa planuje wprowadzić do sprzedaży 18 projektów na ok. 3,3 tys. lokali. Ponadto Grupa posiada już odpowiednie zasoby gruntów pozwalające na uruchomienie lub rozpoczęcie przygotowań do przedsięwzięć deweloperskich w kolejnych latach. Według wstępnych założeń ATAL S.A., na dotychczas posiadanych gruntach, będzie mogła zrealizować i przekazać w latach 2023-2028 ok. 83 przedsięwzięcia na prawie 1,2 mln mkw. PUM. Tylko w zeszłym roku Grupa ATAL nabyła nowe grunty pod inwestycje za kwotę 373 mln zł, na łączny PUM 402 tys. mkw.


W dniu 25 kwietnia br. Zarząd Atal S.A. zarekomendował wypłatę dywidendy z zysku za 2022 rok w wysokości 5 zł na akcję, czyli łącznie 193,57 mln zł. Pozostała część zysku ma zostać przeznaczona na kapitał zapasowy. Oznacza to, że od początku obecności ATAL S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Spółka wypłaci akcjonariuszom blisko 1 mld zł.


Źródło: Grupa ATAL

18.05.2023


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...