ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Nowe sieci handlowe walczą o polski rynekW mijającym roku na polskim rynku pojawiały się nowe marki handlowe. Choć trwa ekspansja zagranicznych marek, to jednocześnie z rynku zniknęło kilka firm z obcym kapitałem.


- W 2023 r. do list najemców polskich centrów handlowych dołączyły marki dotychczas znane na Zachodzie, takie jak LUSH, Popeyes - mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Wojtowicz, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, Colliers.


Brytyjska firma LUSH została założona w 1995 r. i jest znana na całym świecie jako twórca bomby kąpielowej. W swojej ofercie posiada ponad 300 produktów do zrównoważonej i świeżej pielęgnacji skóry oraz włosów. Cały asortyment jest produkowany etycznie, 60% produktów jest sprzedawanych bez opakowań, 100% z nich jest wegetariańskich, a 92% wegańskich.


Popeyes, założona w 1972 r. w Stanach Zjednoczonych, jest jedną z największych na świecie restauracji szybkiej obsługi z kurczakiem, z prawie 4200 restauracjami w USA i na całym świecie.


Na polskim rynku swoją aktywność zwiększyły marki zza wschodniej granicy. W ostatnich miesiącach pojawiły się marki Candy POP (sprzedawca słodyczy z Litwy) i Solmar (to odzieżowa marka znana z ukraińskiej listy Forbes).


- W 2023 roku obserwujemy wzmożone zainteresowanie polskim rynkiem operatorów sieci dyskontowych oraz marek ekonomicznych – komentuje Wojciech Wojtowicz, ekspert Colliers. – Wśród nich wymienić możemy niemiecką markę Woolworth, która otworzyła swój pierwszy sklep w Polsce (w Krakowie).


Swoją ekspansję zwiększają takie marki, jak Action, Dealz, Pepco, Kik, TEDi.


Pepco to europejska sieć detaliczna oferującą odzież i produkty dla domu w niskich cenach. Sieć w grudniu 2022 liczyła ponad 2,9 tysiąca sklepów. Firma powstała pod koniec 1999 w Polsce jako oddział brytyjskiego Brown&Jackson. W wyniku słabych wyników finansowych w 2002 r. spółka sprzedała cztery sieci, w tym B&J Poland, południowoafrykańskiemu udziałowcowi firmie Tradegro.. W wyniku zmian kapitałowych w ramach holdingu, w 2004 r. spółka została przejęta przez firmę Pepkor z siedzibą w RPA, wówczas zmieniono logo oraz nazwę firmy na Pepco. W listopadzie 2014 firmaSteinhoff International Holdings przejęła spółkę Pepkor za 5,7 mld USD. Sieć sklepów wchodzi w skład Pepco Group, notowanej na GPW. Dealz – to sieć sklepów należąca do Pepco Group.


Action to holenderska sieć dyskontów niespożywczych. Ma ponad 2 300 sklepów w 11 krajach. Kupuje hurtowo, aby móc oferować produkty pod marką własną oraz marki premium w jak najniższej cenie.


KiK to niemiecka sieć dyskontów tekstylnych. Zatrudnia ponad 26 tys. pracowników, ma ponad 3500 sklepów w całej Europie (dane za 2020 r.) i jest reprezentowane w 11 krajach. Stanowi największą sieć dyskontów tekstylnych w Niemczech i należy do dziesięciu największych firm sieci handlowych na rynku sprzedaży detalicznej w tym kraju. Jest ponadto jedną z wiodących sieci detalicznych na rynku europejskim. Nazwa przedsiębiorstwa, KiK, jest akronimem utworzonym od pierwszych liter Kunde ist König („Klient jest królem”). Firma została założona w 1994 r.


TEDi ma 3 tys. sklepów w 15 krajach w Europie. Założone w 2004 r. w Dortmundzie przedsiębiorstwo należy do wiodących firm w branży oferującej artykuły pierwszej potrzeby w gospodarstwie domowym.


Jednocześnie Polskę opuściły marki takie, jak niemiecka Orsay czy hiszpańska Sfera.


W związku z sankcjami nałożonymi na firmy związane z kapitałem rosyjskim nasz rynek opuściły Mere, Go Sport.


- W ostatnich tygodniach ogłoszono planowane wyjście z Polski sieci spożywczych SPAR – dodaje W.Wojtowicz.


Spar, to holenderskie przedsiębiorstwo założone w 1932 r., które jest największą na świecie franczyzową siecią sprzedaży detalicznej. Sklepy Spar funkcjonują w 48 krajach na 4 kontynentach.Źródło: Marketnews24.pl

14.11.2023


Tagi: nowe sieci handlowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...