ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Najemcy biurowi ostrożnie podejmują decyzje w Katowicach

wykres


W minionym trzech kwartałach 2023 roku aktywność najemców na katowickim rynku biurowym była o 16% mniejsza w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. W samym III kwartale podpisano umowy najmu o powierzchni 21 700 m kw.


Katowice z zasobami biurowymi na poziomie 748 500 m kw. zajmują czwartą pozycję wśród największych rynków regionalnych. Od stycznia do września 2023 roku lokalny rynek biurowy powiększył się o jeden obiekt o powierzchni 26 700 m kw. Oddany do użytku w III kwartale roku Craft (Ghelamco Poland) stanowił 11% powierzchni biurowej dostarczonej na rynek we wszystkich miastach regionalnych od początku roku.


Na koniec września w budowie zidentyfikowane było 68 600 m kw. powierzchni biurowej, z czego blisko połowa trafi na katowicki rynek w 2024 roku. Największymi projektami w budowie są: kompleks Eco City Katowice (18 000 m kw., Górnośląski Park Przemysłowy) oraz Grundmanna Office Park A (20 650 m kw., Cavatina).


- Od stycznia do września 2023 roku popyt na powierzchnie biurowe w Katowicach wyniósł blisko 47 200 m kw. Osiągnięty rezultat stanowił 9% całkowitego wolumenu umów podpisanych w miastach regionalnych i jednocześnie był wynikiem o 16% gorszym od zanotowanego w analogicznym okresie 2022 roku,” – komentuje Iwona Kalaga, straszy negocjator w Knight Frank.


W strukturze transakcji dominowały nowe umowy, które stanowiły 53% udziału. Renegocjacje odpowiadały za 36% podpisanych umów, a ekspansje wyniosły 12%.


- Mimo dobrego wyniku po stronie popytowej, dość wysoka nowa podaż sprawiła, że współczynnik pustostanów uległ wzrostowi. Na koniec września wyniósł 23,2% i był to najwyższy wynik zanotowany na rynkach regionalnych. W porównaniu z poprzednim kwartałem współczynnik wzrósł o 3,1 pp., a w odniesieniu do analogicznego okresu w 2022 roku aż o 6,3 pp., – wyjaśnia Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.


Czynsze wywoławcze w Katowicach na koniec września 2023 roku wahały się od 8,00 EUR do 14,50 EUR za m kw. miesięcznie. Utrzymujące się wysokie koszty budowy, a także wciąż wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych hamują możliwości negocjacyjne inwestorów, dlatego zwłaszcza w nowych budynkach możliwy jest wzrost stawek czynszów. Stawki opłat eksploatacyjnych wahały się od 14,00 do 27,00 PLN/m kw./ miesięcznie.


Źródło: Knight Frank

15.11.2023


Tagi: katowicki rynek biurowy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...