ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Rosnący popyt na powierzchnię biurową na rynkach regionalnych

wykres


  Jak podaje międzynarodowa firma doradcza Savills, podaż nowej powierzchni biurowej na rynkach regionalnych w okresie I-III kw. 2023 r. wyniosła blisko 236 000 m kw. Popyt brutto w tym okresie wyniósł ponad 531 000 m kw., co oznacza 19% wzrost rok do roku.


  Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na głównych rynkach poza stolicą, tj. w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie na koniec września 2023 r. wynosiły łącznie 6,63 mln m kw. Zgodnie z najnowszym raportem Savills „Market in Minutes: Rynek biurowy w miastach regionalnych” w trzech miastach regionalnych (w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście) zasoby biurowe przekraczają poziom 1 miliona m kw., w kolejnych trzech zasoby wynoszą pomiędzy 600 a 750 tys. m kw. (Katowice, Poznań i Łódź), a w dwóch najmniejszych rynkach (Lublin i Szczecin) nie przekraczają one 225 tys. m kw.


  Od początku roku na rynkach regionalnych do użytku oddano 16 nowych inwestycji o łącznej powierzchni przekraczającej 236 000 m kw. Do największych nowych projektów zakończonych w 2023 r. należą: Ocean Office Park (budynek B5 28 600 m kw. w Krakowie; Cavatina), Craft (26 700 m kw. w Katowicach, Ghelamco) i Nowy Rynek (budynek E, 25 100 m kw. w Poznaniu, Skanska).


  Na koniec września 2023 r. w największych miastach regionalnych w budowie znajdowało się blisko 482 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej (spadek o 19% w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r.). Niemal 92 000 m kw. planowane jest do oddania w IV kwartale 2023 r., a w 2024 r. dostarczonych zostanie kolejne 227 000 m kw. Najwięcej powierzchni biurowej w budowie znajduje się we Wrocławiu (121 700 m kw.), a kolejnymi rynkami na podium są Kraków (86 000 m kw.) i Katowice (84 200 m kw.).


  Zgodnie z danymi Savills w okresie od stycznia do końca września 2023 r. na rynkach regionalnych wynajęto blisko 532 000 m kw., co stanowi 19% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. Największy popyt odnotowano w sektorze IT, gdzie najemcy wynajęli ponad 148 000 m kw. (28% ogólnego popytu). Popyt generowany przez sektor produkcyjny stanowił 12% udziału, podczas gdy sektor usług biznesowych kolejne 11%, a sektor finansowy 10%. Operatorzy elastycznych powierzchni biurowych wynajęli ponad 19 000 m kw., co odpowiadało za 4% całkowitego popytu.


  - Wysokie zainteresowanie wynajmem biur na rynkach regionalnych pozwala nam spodziewać się, że aktywność najemców za cały 2023 r. będzie zbliżona do najwyższego zanotowanego do tej pory wyniku z 2019 r. Wśród najemców coraz silniejszy jest trend dążenia do optymalizacji zajmowanej powierzchni biurowej poprzez dogłębne analizy potrzeb co do zajmowanej powierzchni przy procesach relokacyjnych. Poszukiwane są biura w centrum, które gwarantują łatwy dostęp do transportu miejskiego. Część firm decyduje się na pomniejszanie dotychczas zajmowanej powierzchni biurowej, czasami na rzecz bardziej prestiżowego biura, z efektywniejszym wykorzystaniem powierzchni i aranżacją, która spełni potrzeby pracowników. Przy wyborze biura najemcy coraz częściej kierują się też koniecznością spełniania wymogów związanych z ESG i taksonomią UE – mówi Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy w Savills, który stoi również na czele Workthere w Polsce.


  Niski poziom absorpcji netto, który wyniósł 76 000 m kw. (spadek o 65% rok do roku), przełożył się na wzrost stopy pustostanów w miastach regionalnych do 17,3% (wzrost o 210 punktów bazowych rok do roku) – powierzchnia biurowa, która była dostępna na koniec września dla najemców przekroczyła 1,14 mln m kw. łącznie we wszystkich miastach. Porównując to z analogicznym okresem 2022 r., tylko dwa miasta odnotowały spadek wskaźnika pustostanów – Trójmiasto (40 punktów bazowych rok do roku) do nieco ponad 13%, i Lublin (280 punktów bazowych rok do roku) poniżej 13%. Najwyższy poziom wskaźnika pustostanów odnotowano w Katowicach (ponad 23%) i Łodzi (blisko 23%). Tylko w jednym mieście – Szczecinie – współczynnik pustostanów był poniżej 10% (5,2%),


  Poziom czynszów za powierzchnie biurowe w miastach regionalnych na większości rynków pozostaje na dość stabilnym poziomie, przy czym lekka korekta widoczna była w Krakowie, gdzie na koniec września wynosiły pomiędzy 14 do 16 euro za m kw. miesięcznie, oraz we Wrocławiu, gdzie ich poziom to od 14 do 15,75 euro za m kw. miesięcznie. Najniższe czynsze wśród miast regionalnych występują obecnie w Lublinie, gdzie wynoszą od 10 do 12 euro za m kw. miesięcznie.


  Źródło: Savills

  16.11.2023


  Tagi: regionalny rynek biurowy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...