ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Ostrożność deweloperów biurowych w Krakowie

wykres


Od początku 2023 roku deweloperzy w Krakowie ukończyli projekty biurowe o powierzchni blisko 66 600 m kw., co stanowiło prawie 28% wolumenu powierzchni oddanej do użytku w miastach regionalnych.


Kraków niezmiennie pozostaje liderem wśród regionalnych rynków biurowych, a jego zasoby na koniec września 2023 roku wyniosły niemal 1,78 mln m kw. Chociaż udział oddanej do użytku od początku roku nowej podaży był dość znaczący i wyniósł 28%, to jednak wynik 66 600 m kw. nie należy do wysokich w porównaniu do lat wcześniejszych. W III kwartale 2023 roku ukończono budowę jednego obiektu – Kreo (24 000 m kw., Ghelamco Poland).


- Aktywność deweloperów na krakowskim rynku biurowym przyjęła postawę obserwacyjną. Wiążą się z tym rosnące koszty budowy i finansowania, a także wskaźnika pustostanów. Na koniec września 2023 roku na etapie budowy pozostawało jedynie 55 100 m kw. powierzchni biurowej, przy czym blisko 90% planowo zostanie ukończona jeszcze w tym roku. Z naszych szacunków wynika, że realizowana obecnie powierzchnia jest wynikiem o ponad 60% mniejszym w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym – wyjaśnia Monika Sułdecka-Karaś, partner, dyrektor regionalna w Knight Frank.


Od stycznia do września 2023 roku najemcy podpisali umowy na prawie 121 100 m kw. powierzchni, co dało krakowskiemu rynkowi biurowemu trzeci pod względem wielkości wynik spośród miast regionalnych. W III kwartale 2023 roku wynajęto blisko 38 300 m kw. powierzchni.


W wolumenie transakcji największy udział przypadł nowym umowom – 61%. Renegocjacje odpowiadały za 29% całości transakcji, a ekspansje 10%.


- Pomimo stosunkowo wysokiej aktywności najemców, oddana do użytku nowa powierzchnia wpłynęła na wzrost współczynnika pustostanów o 0,3 pp. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Na koniec września wyniósł on 18,7%. Większe różnice wskaźnika widać w porównaniu do września 2022 roku, ponieważ wzrost wyniósł aż 3,3 pp. – komentuje Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.


Czynsze wywoławcze w Krakowie na koniec września 2023 roku pozostały stabilne względem poprzedniego kwartału i wahały się od 10,00 EUR do 16,00 EUR za m kw. miesięcznie. Utrzymujące się wysokie koszty budowy, a także wciąż wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych hamują możliwości negocjacyjne inwestorów, dlatego zwłaszcza w nowych budynkach możliwy jest wzrost stawek czynszów. Stawki opłat eksploatacyjnych odnotowały delikatny wzrost i wahały się od 16,00 do 29,00 PLN/m kw./miesięcznie.


Źródło: Knight Frank

20.11.2023


Tagi: krakowski rynek biurowy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...