ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Wyższe czynsze, wyższa jakość – czego oczekują najemcy obiektów magazynowo-logistycznych?

foto

Po okresie silnego trendu wzrostowego bazowe stawki czynszu w sektorze magazynowym weszły w fazę stabilizacji. To efekt między innymi malejącej inflacji w strefie euro. Według wyliczeń firm doradczych obecnie za wynajem powierzchni najemcy muszą zapłacić od 3,6 do 7 euro/mkw. miesięcznie w zależności od lokalizacji. Popyt koncentruje się przede wszystkim na głównych rynkach i nieruchomościach wpisujących się w strategie ESG przedsiębiorstw. Zielona poprzeczka jeszcze nigdy nie była tak wysoko.


- Podczas gdy rynek wyczekuje odwilży kosztowej, wymagania najemców dotyczące zrównoważonej infrastruktury przemysłowo-logistycznej będą już tylko rosnąć. Biznes jest świadomy spoczywającej na nim odpowiedzialności i zmieniających się regulacji prawnych. Coraz częściej otrzymujemy zapytania dotyczące efektywności systemów budynkowych oraz zielonych klauzul. Prognozujemy, że w perspektywie średnioterminowej kwestie ESG i zrównoważonego rozwoju będą w pierwszej trójce czynników determinujących wybór powierzchni magazynowych - wyjaśnia Agata Kubś-Gajda, Client Account Manager w Dziale Zarządzania Nieruchomościami Magazynowo-Logistycznymi, MVGM.


Nakłada to na właścicieli i zarządców obiektów przemysłowo-logistycznych między innymi konieczność modernizacji starszych powierzchni. To tym istotniejsze, że przedłużenia umów najmu stanowią około 40% wszystkich transakcji zawartych od początku 2023 roku. Wśród oczekiwań najemców sytuują się: zwiększony poziom odporności ogniowej budynku, możliwość adaptacji paneli solarnych na dachach nieruchomości bądź na terenie parku logistycznego, systemy inteligentnego oświetlenia i wymiany ciepła oraz rozwiązania infrastrukturalne sprzyjające ekomobilności. Ograniczeniu emisji pomóc ma dodatkowo nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która wraz z początkiem 2025 roku wprowadzi obowiązek instalowania ładowarek do samochodów na parkingach powyżej 20 miejsc postojowych.


- Najemcy mają świadomość, że większość aspektów związanych z ESG przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych i pomaga im w realizacji własnych celów zrównoważonego rozwoju. Ponadto wykazanie efektywności budynkowej jest fundamentalne dla właścicieli nieruchomości z punktu widzenia ubiegania się o certyfikat środowiskowy, a ten z kolei jest swoistą zieloną wizytówką obiektu. Parki przemysłowo-magazynowe plasują się obecnie na drugim miejscu wśród wszystkich klas certyfikowanych aktywów rynkowych, a liczba akredytowanych powierzchni wzrosła o blisko 36% rok do roku - tłumaczy Leszek Sybura, Dyrektor Operacyjny, MVGM.


Według danych PLGBC branża produkcyjno-logistyczna stara się dogonić lidera rynku certyfikacji – sektor biurowy. W 2023 roku udział budynków magazynowych wśród wszystkich obiektów z zielonym świadectwem wyniósł 33%. Deweloperzy najczęściej ubiegają się o system oceny BREEAM, który dowodzi efektywnego korzystania z zasobów i minimalizacji wpływu na środowisko. Spełnienie wymogów technologicznych to jednak tylko jedna strona medalu. Coraz istotniejszą rolę w segmencie magazynowym odgrywają także kwestie komfortu pracy i community building, przejawiające się w: przestrzeniach do odpoczynku, kantynach czy miejscach do ćwiczeń i boiskach sportowych.


- Rynek stawia sobie poprzeczkę coraz wyżej. ESG to trend, który będzie kształtował sektor przez kolejne lata. Wprowadzane zmiany będą odpowiedzią na zaostrzające się podejście Unii Europejskiej do dekarbonizacji branży nieruchomości, ale i ewoluujące modele pracy. Oczywiście nie wszystkie rozwiązania można zaimplementować w starszych obiektach, ale widzimy ogromną potrzebę i chęć zmian, także pod kątem nakładów inwestycyjnych. W MVGM wspieramy klientów w procesach technicznego dostosowywania budynków do oczekiwań pracowników, oferując pełen zakres usług związanych z utrzymaniem budynku, doradztwem w zakresie certyfikacji i racjonalizacji planowanych inwestycji - mówi Agata Kubś-Gajda, Client Account Manager w Dziale Zarządzania Nieruchomościami Magazynowo-Logistycznymi, MVGM.


Źródło: MVGM

28.11.2023


Tagi: obiekty magazynowo-logistyczne, najemcy, oczekiwania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...