ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Łódź – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku

wykres


Łódź kontynuuje swój dynamiczny rozwój, stając się jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków w Polsce. Z ogólną oceną 7,2/10 w tegorocznej edycji badania Business Environment Assessment Study (BEAS) awansowała w rankingu o 0,6 punktów w porównaniu do poprzedniej edycji z 2021 roku. Miasto z 21 uczelniami wyższymi i ponad 71 tys. studentów, jest jednym z kluczowych ośrodków akademickich w Polsce, oferując dostęp do szerokiego grona wykwalifikowanych absolwentów rocznie.


Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych.


Poziom planowanych inwestycji


Łódź, z jej bogatym dziedzictwem przemysłowym i kulturowym, przeobraża się w prężny ośrodek inwestycyjny i innowacyjny, przyciągając uwagę krajowych oraz międzynarodowych przedsiębiorców. Dzięki inicjatywom takim jak Specjalna Strefa Ekonomiczna, strategicznej lokalizacji oraz rozwiniętej infrastrukturze transportowej, Łódź przyciąga nowe inwestycje. Miasto zostało wskazane jako miejsce rozważane pod kątem inwestycji na lata 2023-2025 przez 11% respondentów badania.


wykres


Łódź jest dzisiaj znaczącym i dynamicznie rozwijającym się hubem gospodarczym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Centralne położenie nadaje miastu dynamikę rozwoju oraz czyni je atrakcyjnym dla obecnych i potencjalnych inwestorów. Kluczowymi czynnikami dla firm są lokalizacja oraz wykwalifikowana i konkurencyjna kadra, która w Łodzi ma wiele do zaoferowania – biorąc pod uwagę wszystkie szczeble kariery – zarówno menedżerów wysokiego i średniego szczebla jak i studentów oraz absolwentów. Wpływ na to ma wiele działań wspieranych przez miasto mających na celu stworzenie dobrych warunków do życia oraz rozwoju - komentuje Mateusz Sipa, Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej, Urząd Miasta Łódź.


Kto będzie miał największą szansę na pracę w Łodzi w 2024 roku?


Rok 2024 zapowiada się obiecująco dla specjalistów w Łodzi, szczególnie w nowo rozwijających się sektorach takich jak technologia, innowacje i usługi. Znaczący wzrost popytu na pracowników z umiejętnościami specjalistycznymi, takimi jak obsługa klienta, logistyka, analiza danych, IT i sprzedaż, a także zmiany w preferencjach pracowników, na przykład co do pracy zdalnej, kształtują rynek pracy w mieście. Aż 56% pracodawców deklaruje wzrost zatrudnienia o co najmniej 6%, co jest najlepszym współczynnikiem w porównaniu z innymi miastami. Tylko 4% przedsiębiorstw przewiduje zmniejszenie poziomu zatrudnienia w najbliższym czasie, co podkreśla stabilność i rosnące zapotrzebowanie na pracowników w regionie.


wykres


Potencjał biznesowy Łodzi jest potwierdzony przez liczby - z ponad 100 centrami usług wspólnych (SSC) i nowymi międzynarodowymi inwestorami dołączającymi każdego roku, miasto może pochwalić się imponującym zapleczem specjalistów. Obecnie w sektorze SSC pracuje ponad 36 tys. pracowników, co świadczy o silnej pozycji Łodzi jako centrum wsparcia biznesowego. W 2023 roku nowe miejsca pracy zaczęła zapewniać firma z obszaru BPO, wyróżniająca się centralną lokalizacją i nowoczesną infrastrukturą biura. Obserwowany jest także wzrost zainteresowania pracownikami, zwłaszcza w obszarze obsługi klienta i administracji, z językami obcymi, co wskazuje na dynamiczny rozwój i otwartość na międzynarodową współpracę - komentuje Roman Zabłocki, Business Unit Director Antal, Engineering & Operations.

Aktywność deweloperów na łódzkim rynku biurowym


Łódzki rynek biurowy dynamicznie się rozwija, co potwierdzają najnowsze dane - całkowity wolumen powierzchni biurowej w Łodzi przekroczył już 636 tys. mkw., z niemal 17,4 tys. mkw. aktualnie w budowie. Rozwój ten charakteryzuje się dużą podatnością na wprowadzanie na rynek większych pojedynczych projektów, które znacząco wpływają na kształtowanie się danych rynkowych.

Łódź z dużą determinacją walczy o nowych inwestorów, przekonując o swojej unikatowości i potencjalnej puli talentów przy zapewnieniu jednocześnie wysokiej jakości przestrzeni do życia i pracy. Wśród najbardziej oczekiwanych inwestycji znajduję się kolejny etap projektu Fuzja (Echo Investment). Oddanie do użytku planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Inwestycja ta dostarczy relatywnie duży zastrzyk nowoczesnej powierzchni biurowej, dodatkowo zwiększając atrakcyjność Łodzi dla biznesu. Jednocześnie może to przełożyć się na dalszy, przynajmniej chwilowy wzrost powierzchni niewynajętej - podkreśla Zuzanna Krech, Regional Director, Cushman & Wakefield.


Studentów ciągnie do Łodzi


Łódź oferuje wysoką jakość życia, z przystępnymi cenami mieszkań (średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym wynosi 8 810 PLN) i bogatą ofertą kulturalną. Miasto, z ponad 30 miejskimi parkami oraz największym miejskim lasem w Polsce - Lasem Łagiewnickim, jest przykładem harmonijnego połączenia przestrzeni miejskiej z naturą. Ponadto, Łódź wyróżnia się na tle innych miast atrakcyjnymi cenami najmu dla studentów, gdzie średnia cena wynajmu jednego pokoju wynosi 950 PLN, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla młodych ludzi rozpoczynających swoją karierę zawodową.


Dziś rozwój biznesu w dużej mierze uzależniony jest od dostępu do talentów. Łódź jest jednym z ważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. W mieście zlokalizowanych jest łącznie 21 szkół wyższych, 7 publicznych i 14 niepublicznych oraz 30 instytucji badawczo-rozwojowych. Rocznie na łódzkich uczelniach studiuje prawie 72 tys. studentów, w tym blisko 5 tys. studentów zagranicznych, a dyplom uzyskuje około 17 tys. absolwentów. Dodatkowo, rozwinięte zaplecze kulturalno-rozrywkowe, w tym Atlas Arena z ofertą koncertów, otwarte niedawno Orientarium, wpływają na jakość życia w mieście - komentuje Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako, Inwestor Monopolis.


Źródło: Cushman & Wakefield i Antal

20.02.2024


Tagi: Łódź, potencjał inwestycyjny, rynek pracy


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...