ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Indeks Czynszów Nieruchomości Logistycznych 2023

wykres


W 2023 roku globalny wzrost stawek czynszów za nieruchomości logistyczne wyniósł 6%, przy wzroście czynszów realnych i niskim wskaźniku pustostanów. To wskazuje wysoką odporność segmentu magazynowego.


Tak wynika z Indeksu Czynszów Nieruchomości Logistycznych Prologis (Prologis Logistics Rent Index). Powstaje on w wyniku połączenia specjalistycznej wiedzy ekspertów Prologis na temat lokalnego rynku z autorskimi danymi w celu analizy trendów wzrostu efektywnego czynszu netto na rynkach Ameryki Północnej, Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Stawki czynszu na poziomach regionalnym i globalnym są średnimi ważonymi opartymi na szacunkach przychodów rynkowych (zasoby rynkowe pomnożone przez rynkową stawkę czynszu).


Wg indeksu na niemal wszystkich światowych rynkach odnotowano wzrost czynszów realnych, przy dodatnim popycie i niskim wskaźniku pustostanów. Występuje również potrzeba modyfikacji łańcuchów dostaw w odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania konsumentów, wyzwania operacyjne i utrzymujące się zakłócenia.


Przewidywania na rynku globalnym


Na pozycję światowego lidera wysunęła się Ameryka Łacińska, ponieważ czynsze w Meksyku wzrosły o 19%, co było spowodowane niezwykle niskim współczynnikiem pustostanów, szybko rosnącymi kosztami odtworzenia oraz pojawieniem się nowego, trwałego trendu nearshoringu. W najbliższym czasie wskaźnik pustostanów będzie oscylował wokół 2%., utrzymując presję na podwyżki czynszów.


Większość rynków odnotowała dodatni realny wzrost czynszów. W 2023 roku średnie globalne i regionalne zaniżała jedynie garstka rynków – jedne spowalniały po rekordowych wzrostach czynszów w latach 2021–2022, inne borykały z nadwyżką podaży. Klienci poszukują powierzchni na terenach, gdzie budowa jest prawie niemożliwa. Aktywność budowlana wzrasta, ale jest niespójna w różnych regionach geograficznych, ponieważ rosną bariery regulacyjne i występuje coraz większy deficyt gruntów.


Koszty budowy biją historyczne rekordy na większości światowych rynków. Szczególnie gwałtownie wzrosły w latach 2021–2022. Wzrost płac w budownictwie nadal wyprzedza inflację, a rosnące stopy procentowe wolne od ryzyka zwiększyły koszty zadłużenia i oczekiwania dotyczące zwrotu z inwestycji.


W 2023 roku na świecie pojawiły się pewne rozbieżności: pod wpływem konkurencji ze strony projektów produkcyjnych i infrastrukturalnych w Stanach Zjednoczonych koszty budowy wzrosły, ale spadły w Europie.


W przyszłości Europa prawdopodobnie odnotuje niższą wartość maksymalną wskaźnika pustostanów podczas nadchodzącego minicyklu, ponieważ liczba rozpoczętych budów zmniejszyła się wcześniej niż w USA oraz na innych światowych rynkach.


Poprawa sytuacji w zakresie popytu może spowodować, że wzrost czynszów dynamicznie przyspieszy, ponieważ na wiele rynków, zarówno na kontynencie, jak i w Wielkiej Brytanii, powraca niedobór.


Region Chin Południowych pozostał stabilny, przy wzroście czynszów o ponad 3%. Wskaźniki pustostanów w 2023 roku, na większości rynków były na niskim lub średnim jednocyfrowym poziomie. Wycofanie obniżek cen sięgający nawet 20%, z czasem może spowodować gwałtowny skok efektywnych stawek czynszu netto.


W Japonii rok 2023 okazał się rekordowy zarówno pod względem nowej podaży, jak i nowego popytu. Jednak możemy się spodziewać ograniczonego wpływu na czynsze ze względu na nowe czynniki strukturalne dla lokalizacji regionalnych i drugorzędnych, w tym przywrócenie produkcji i punktów postoju ciężarówek do, gdy w 2024 r. wejdą w życie przepisy ograniczające czas nieprzerwanej pracy kierowców.


Rekordowo wysoki popyt i gwałtowne zmniejszenie liczby oddawanych do użytku obiektów doprowadziły do spadku ogólnej liczby pustostanów na rynku brazylijskim. Najbliższe prognozy wskazują na dalszy spadek wskaźnika pustostanów, co nasili konkurencję o powierzchnię i napędzi wzrost czynszów w 2024.


Więcej informacji w raporcie:

Indeks Czynszów Nieruchomości Logistycznych 2023


Źródło: Prologis

29.02.2024


Tagi: raport, nieruchomości logistyczne, czynsze


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...