ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Podsumowanie rynku biurowego w 2023 roku w Europie Środkowo-Wschodniej: Warszawa na tle innych stolic

wykres


W 2023 roku powierzchnia biurowa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła o 480 000 mkw., czyli o ponad 30% mniej niż w 2022 roku. Ze względu na spowolnienie gospodarcze po pandemii, niektóre rynki, takie jak Warszawa i Budapeszt, odnotowały gwałtowny spadek nowej podaży w porównaniu do 2022 roku. Pogarszające się warunki ekonomiczne, presja budżetowa po stronie najemców i wysokie koszty finansowania sprawiły, że wielu deweloperów zrewidowało swoje plany na lata 2024-25. W rezultacie wszystkie rynki będą musiały zmierzyć się ze znacznie niższym poziomem nowej podaży. Eksperci JLL, we współpracy z iO Partners, przedstawiają analizę trendów obserwowanych na rynku biurowym w Polsce na tle krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

  • W Warszawie, po dość spokojnym początku 2023 roku, aktywność najemców przyspieszyła w drugiej połowie roku. W rezultacie całkowity popyt brutto w minionym roku wyniósł 749 000 mkw. W 2023 r. deweloperzy dostarczyli w Warszawie nieco ponad 60 000 mkw. powierzchni, co wyraźnie kontrastuje z wynikami z ostatnich kilku lat (200-300 000 mkw.). Rok 2024 będzie kolejnym rokiem ze stonowaną nową podażą szacowaną na około 94 000 mkw.
  • W Bratysławie rynek był stosunkowo aktywny z popytem brutto na poziomie 180 000 mkw. w 2023 r., co nieznacznie przekracza pięcioletnią średnią. Najbardziej aktywnym podrynkiem jest CBD oferujące rozbudowane usługi dla pracowników.
  • W Budapeszcie popyt brutto osiągnął 461 200 mkw., co stanowi wzrost o 19,5% rok do roku. Popyt netto wyniósł 238 500 mkw. Największy udział w całkowitym popycie miały odnowienia umów najmu w istniejących zasobach (48%), a następnie nowe umowy najmu (44%).
  • W Bukareszcie popyt brutto w 2023 r. wyniósł około 409 300 mkw. i był o 44% wyższy niż w 2022 roku. Jednak popyt netto odnotował tylko 2% wzrost w tym samym okresie, do 182 000 mkw. Odnowienia i renegocjacje stanowiły 55% całkowitego wolumenu transakcji w 2023 r., co oznacza wzrost z 44% w roku poprzednim.
  • W IV kwartale praski rynek biurowy odnotował wzrost aktywności najemców. Łącznie w 2023 roku wynajęto około 525 300 mkw. powierzchni biurowej, czyli o 18% więcej niż wynosi średnia pięcioletnia. Popyt netto wyniósł 247 300 mkw., co oznacza spadek o 18% rok do roku.

- W 2023 r. całkowity wolumen wynajętej powierzchni był stosunkowo wysoki, ale struktura popytu była zdominowana przez odnowienia umów najmu. Popularność tego rozwiązania wynikała z wyższych kosztów aranżacji powierzchni w standardzie shell & core oraz bardziej elastycznych warunków najmu w obecnie zajmowanych budynkach. Najemcy nadal weryfikowali swoje obecne i przyszłe wymagania dotyczące powierzchni, co przekładało się na wynajem mniejszych lokali lub utrzymanie status quo, pomimo intensywnych planów wzrostu zatrudnienia. Ze względu na coraz mniejszą dostępność powierzchni typu „prime”, czynsze w budynkach najlepszej jakości odnotują silny wzrost w perspektywie średnioterminowej, przy czym najwyższe wzrosty będą dotyczyć powierzchni najlepiej zlokalizowanych i przyjaznych dla środowiska – mówi Mateusz Polkowski, Head of Research & Consultancy, JLL.


- Dane pokazują, że rynek biurowy może doświadczyć zmian w perspektywie średnioterminowej. Rosnący popyt na powierzchnię biurową od czasu najniższego poziomu w 2021 r. i malejąca aktywność budowlana mogą wyraźnie wpłynąć na poziom pustostanów w ciągu najbliższych 2-3 lat. Czynsze będą w dużej mierze zależeć od tego, czy koszty finansowania i budowy będą nadal spadać pod wpływem obniżających się stóp procentowych banków centralnych i kosztów energii – komentuje Petr Kareš, Head of the Tenant Representation Czechia, iO Partners.


Źródło: JLL

06.03.2024


Tagi: rynek biurowy, Europa Środkowo-Wschodnia


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...