ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Wzrosty opłat eksploatacyjnych – rekord w 2023 r., spadek tempa w 2024 r.

wykres


Ostatnie lata znacząco zmieniły krajobraz najmu powierzchni biurowej, czego wynikiem jest rosnąca wysokość opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców. Jak wynika z danych Colliers, rekordowy pod tym względem był rok 2023, gdy średnie miesięczne stawki wzrosły aż o 26% w porównaniu do poprzedniego roku. Przeprowadzona przez Colliers szczegółowa analiza blisko 100 nieruchomości biurowych w Polsce pozwoliła zidentyfikować rynkowe tendencje i przyczyny wzrostów tych opłat, a także zarysować wstępne prognozy na nadchodzące miesiące.


Opłaty eksploatacyjne obejmują szeroki wachlarz usług i działań niezbędnych do właściwego funkcjonowania wynajmowanych biur, takich jak utrzymanie czystości, ochrona obiektów czy konserwacja instalacji technicznych, dostawa mediów, a także opłaty za zarządzanie nieruchomością i opłaty publicznoprawne. Są one standardowo naliczane w PLN jako comiesięczne zaliczki za każdy metr kwadratowy brutto wynajmowanej powierzchni. Rozliczenie tych opłat następuje po zakończeniu roku budżetowego.


Rekordowe wzrosty w 2023 roku


Badanie Colliers przeprowadzone zostało na około 50 budynkach zlokalizowanych w Warszawie oraz 50 obiektach znajdujących się na głównych rynkach regionalnych. W 2023 roku średnie miesięczne stawki wzrosły z 21,9 PLN/m² do 27,7 PLN/m², co oznacza łączny wzrost o 26% w porównaniu do roku ubiegłego. Ponadto na podstawie zebranych danych eksperci ustalili, że stawki w 2024 roku, mimo iż nadal rosną, to w znacznie wolniejszym tempie. Ich wzrost w porównaniu do roku 2023 wyniósł około 6% w Warszawie i 7% na rynkach regionalnych.


Nie tylko koszty energii


Wzrost opłat jest efektem czynników zarówno globalnych, jak i lokalnych, w tym zmian w cenach energii elektrycznej i cieplnej, a także rosnących wymagań dotyczących utrzymania standardów ekologicznych i technologicznych budynków. Przykładowo, w 2023 roku koszty utrzymania czystości wzrosły średnio o 13%, by w 2024 roku podrożeć o kolejne 22%. Podobna dynamika cechowała koszty ochrony budynku – w 2023 i 2024 roku podrożały one odpowiednio o 16% i 26%. Koszt utrzymania technicznego obiektu utrzymuje się w tym roku na poziomie zbliżonym do 2023 roku (wzrost zaledwie o 1%) – wtedy jednak podrożał on o 13% w porównaniu do stawek rok wcześniej. Najbardziej uderzająca była jednak zmiana w kosztach mediów, które w 2023 roku wzrosły aż o 88% w stosunku do roku 2022. Jednak co ciekawe akurat w tej kategorii w 2024 roku odnotowano spadek cen o 10%, co wynika z bezpiecznych założeń budżetowych w tej kategorii w roku ubiegłym i utrzymania zamrożenia cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw do czerwca 2024, jak również korzystnych cen energii w przypadku klientów, którzy zdecydowali się na zakup energii metodą SPOT.


– W tym momencie poziom wzrostu opłat eksploatacyjnych w 2024 roku jest znacznie niższy w stosunku do roku ubiegłego, co wynika m.in. z ustabilizowania cen energii elektrycznej – mówi Agnieszka Milczarek, Dyrektorka w Dziale Asset Services w Colliers. – W dalszym ciągu jednak koszty te stanowią dla najemców duże obciążenie związane z prowadzeniem biura, a perspektywa ich dalszego wzrostu wymusza na właścicielach nieruchomości szukania sposobów na optymalizację kosztów operacyjnych – dodaje ekspertka.


W poszukiwaniu oszczędności


Najemcy mogą dążyć do negocjacji warunków umów najmu, które pozwolą na większą transparentność i kontrolę nad składnikami opłat eksploatacyjnych, na które wynajmujący mają wpływ. Z kolei właściciele nieruchomości, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najemców, mogą inwestować w modernizację budynków i wdrażanie rozwiązań technologicznych, które przyczynią się do optymalizacji kosztów eksploatacji i zarazem zwiększenia efektywności energetycznej obiektów.


Analiza i weryfikacja wydatków, jakie ponosi właściciel nieruchomości na poczet jej utrzymania, a którymi obciążani są najemcy, możliwa jest poprzez audyt kosztów eksploatacyjnych. Odbywa się on w oparciu o dokumentację związaną z najmem, a także dokumenty finansowe dostarczone przez właściciela. W wyniku przeprowadzonej analizy można wykryć ewentualne nieprawidłowości w zakresie przygotowanego rozliczenia oraz potwierdzić lub zakwestionować zasadność poniesionych wydatków. Takie działania pozwalają na optymalizację polityki najmu oraz zarządzania wynajętymi powierzchniami biurowymi, a tym samym stanowią użyteczne narzędzie kontrolne dla najemcy.


– Z racji tego, że koszty eksploatacyjne stanowią znaczący procent całościowego kosztu najmu, a jednocześnie należą do tej kategorii kosztów, w której na rynku panuje spora dowolność, już na etapie wyboru budynku warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, kluczowe jest dobre zrozumienie, które pozycje kosztowe wchodzą w skład oferowanej opłaty eksploatacyjnej, a po drugie uzgodnienie z wynajmującym zapisów chroniących najemcę przed niespodziewanym lub nieuzasadnionym wzrostem tych kosztów w trakcie najmu – radzi Michał Proński, Associate Director w Dziale Powierzchni Biurowych, Colliers.


Regulacje ESG sprzyjają obniżkom


W procesie optymalizacji kosztów kluczowe stają się też regulacje dotyczące raportowania ESG. Przepisy te wymuszają na właścicielach obniżenie zużycia energii pochodzącej z paliw kopalnych oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków, co przekłada się na konieczność stosowania nowocześniejszych technologii i modernizacji.


– Raportowanie ESG, poprzez regulacje i dyrektywy, skłoni właścicieli do wprowadzenia zmian technicznych na budynkach, umożliwiających monitorowanie zużycia mediów i odpadów, które w dalszej perspektywie pozwolą na osiągnięcie oszczędności przez najemców. Dodatkowo, okresowe zbieranie danych oraz analiza ich zmian i dokładniejsze pomiary wpłyną na zmniejszenie opłat dla obu stron – podsumowuje Aleksandra Trojanowska, Associate Director, Sustainability Transformation Lead, Colliers.


Źródło: Colliers

22.03.2024


Tagi: biura, biurowce, najemcy, opłaty eksploatacyjne


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...