ReNews.plQBusiness.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
renews.pl
konferencja
 

Grupa ATAL podsumowała 2023 rok

wykres


Grupa ATAL, ogólnopolski deweloper po przekazaniu 2806 lokali mieszkalnych i usługowych w 2023 roku, wygenerowała skonsolidowane przychody na poziomie 1,500 mld zł. W zeszłym roku Grupa ATAL wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości ponad 341 mln zł. Marża netto w 2023 roku wyniosła 22,75%. W 2023 roku Grupa ATAL zawarła 2833 umów deweloperskich oraz przedwstępnych. Wyniki komentuje Zbigniew Juroszek, prezes zarządu ATAL SA.


Od zeszłego roku rynek deweloperski, szczególnie od przełomu drugiego i trzeciego kwartału, znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. Od tamtego czasu zauważamy dużą aktywność nabywców w sektorze pierwotnym. Klienci niezmiennie są zainteresowani zakupem lokali w dużych aglomeracjach, które przede wszystkim przeznaczają na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Częściowy wpływ na to zjawisko miał rządowy program BK 2%, ale również obniżka stóp procentowych. Oba czynniki miały istotny wpływ na uaktywnienie się klientów wspierających się kredytem hipotecznym.


W ATAL nieustannie obserwujemy sytuację na rynku i stale się do niej dostosowujemy. Naszym celem jest zachowanie oferty na odpowiednim poziomie. W związku z tym zabezpieczamy naszą działalność kolejnymi zakupami gruntów, na rynkach na których działamy. W zeszłym roku przeznaczyliśmy 203 mln zł na zakup nowych działek, które pozwalają na wybudowanie 141 tys. PUM. Na koniec 2023 roku łączny bank ziemi Grupy ATAL wyniósł 717 tys. PUM.


Naszym celem jest konsekwentne poszerzanie portfolio działek inwestycyjnych – wynika to m.in. z wydłużających się procesów administracyjnych, wpływających niekorzystnie na czas realizacji osiedli mieszkaniowych. Podstawową przewagą na rynku deweloperskim, w dobie rosnącego popytu przy jednoczesnych problemach z podażą, staje się możliwość sprawnego uruchamiania sprzedaży kolejnych projektów. W związku z tym intensyfikujemy działania związane z zakupem gruntów, projektowaniem osiedli oraz zabezpieczeniem finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych.


W 2023 roku dalej koncentrowaliśmy się na poprawie kwestii zadłużenia i płynności. Kluczowym wydarzeniem była emisja 4,5 mln akcji serii F. Dzięki niej pozyskaliśmy od inwestorów 252 mln zł, które pozytywnie przełożą się na nasze możliwości operacyjne oraz zwiększą budżet na zakup nowych gruntów. Dodatkowym benefitem podwyższenia kapitału zakładowego jest zwiększenie free floatu oraz płynności akcji ATAL na GPW.


W zeszłym roku ATAL wyemitował również trzy serie obligacji, o łącznej wartości 410 mln zł. Korzystając z faktu, że jesteśmy preferowanym, rozpoznawalnym i wiarygodnym podmiotem na rynku kapitałowym udało się nam uplasować dwuletnie obligację serii BB z historycznie najniższą marżą na poziomie 1,50 punktu procentowego powyżej WIBOR6M. Pozyskane środki pozwolą na dalsze zwiększenie skali działalności Grupy ATAL Zyskowność działalności Grupy jest tym, co buduje wartość dla naszych akcjonariuszy – w 2023 roku ATAL wypłacił dywidendę z zysku za 2022 rok w wysokości 5 zł na akcję, co łącznie daje kwotę 193,57 mln zł. Oznacza to, że od początku obecności ATAL S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Spółka wypłaciła akcjonariuszom w formie dywidendy blisko 1 mld zł.


W 2024 roku spodziewamy się kontynuacji trendów rynkowych zapoczątkowanych w ubiegłym roku. Widzimy, że kwestie administracyjne oraz biurokratyczne będą dalej miały wpływ na podaż na rynku pierwotnym. Będą jednym z kluczowym czynników wpływających na rosnące koszty działalności, co finalnie przekłada się na wyższy koszt końcowy zakupu mieszkania. Największe spółki deweloperskie będą poprawiały swoją konkurencyjność za sprawą możliwość zakupu dużych gruntów pozwalających na powstanie wieloetapowych inwestycji. Będą też miały dostęp do atrakcyjnego finansowania swoich przedsięwzięć. Klienci pozostają aktywni na rynku mieszkaniowym, popyt jest wysoki oraz stabilny. Dodatkowymi czynnikami stymulującym mogą okazać się zarówno obniżki stóp procentowych w drugiej połowie roku, jak również uruchomienie nowego rządowego wsparcia dla kupujących mieszkanie. W związku z planowanym rządowym programem postanowiliśmy wprowadzić do naszej oferty własne rozwiązanie „Decyzja na raty”, które gwarantuje nabywcom aktualną cenę lokalu, a wydłuża cały proces zakupowych aż do jesieni bieżącego roku.


Źródło: ATAL SA.

31.03.2024


Tagi: deweloper, wyniki sprzedaży, wyniki finansowe


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

CENTRUM LOGISTYCZNE MOUNTPARK WROCŁAW

foto

Mountpark Logistics rozpoczął inwestycję Mountpark Wrocław...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

Rozbudowa parku logistycznego pod Wrocławiem nabiera tempa. Obiekt powstaje zgodnie...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA REALIZACJI!

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...